Vegetarisk och Vegansk kost
Ay peepål, vad är era åsikter om detta? Är det skillnad på en katt och en giraff, angående värde?

Kött som kött, mord som mord...
Nej.
ps älskar vegan sidekick
Självklart finns det ingen skillnad på olika levande varelsers värde. Andra åsikter om detta är speciesism och det är roten till all ondska och exploatering av djuren i denna värld.
Honung, veganer som vegetarianer, ja eller no deal?
Det är ju inte som skinka men det är ju inte som broccoli heller.. är fundersam.
Jag käkar honung, är vegetarian.
har ej behov av honung, agavesirap smakar mycket bättre
är vegetarian men äter inte honung pga lönnsirap existerar
Citat från vilisce:
Honung, veganer som vegetarianer, ja eller no deal?
Det är ju inte som skinka men det är ju inte som broccoli heller.. är fundersam.
Beror väl på om en tycker det är okej att utnyttja andra levande varelser, osv... Bin får ju inte heller leva naturligt då människor tar ifrån dem deras mat (honung) och ersätter den med socker, vilket inte kan vara så bra ur deras hälsosynpunkt (då det är näring/vitaminer i honung, men inte i socker). Sen klipper (i alla fall stora) biodlare av bidrottningars vingar så att de inte ska kunna fly från bikupan, vilket är hemskt imo. Tycker inte en ska döma djur med tanke på deras storlek, men det där är ju upp till var och en.
Jag har äntligen börjat övergå till en mer vegetarisk kost, ett steg i taget liksom, men jag köpet mer färdigt för jag har ingen aning om vad man kan göra och jag är kräsen när det kommer till det tillagade grönsakslandet, så det är ju lite jobbigt, haha!
Citat från Giyo:
Jag har äntligen börjat övergå till en mer vegetarisk kost, ett steg i taget liksom, men jag köpet mer färdigt för jag har ingen aning om vad man kan göra och jag är kräsen när det kommer till det tillagade grönsakslandet, så det är ju lite jobbigt, haha!
Finns det några grönsaker som du tycker om? Så kanske jag kan komma med något förslag på maträtter som du kan göra :) Något som det knappt är något grönt i alls är väl linslasagne i alla fall. Så om du gillar linser (gröna eller röda), krossade tomater och eventuellt paprika så är det ett jääättegott alternativ :)
IMO kan en inte vara vegan och äta ex. honung, becel eller annat som har biprodukter eller är berikat med något som kommer från animalier. Ska en kalla sig vegan ska en vara konsekvent, oavsett om det kommer till mat, kläder eller något annat.
då antar jag att du inte heller köper grödor som pollinerats med hyrda bin istället för vilda?
Citat från unsterblich:
då antar jag att du inte heller köper grödor som pollinerats med hyrda bin istället för vilda?
Jag hoppas att jag gör det, men antar att det är vanligast att det inte blir så. Det är ju svårare att kontrollera, har du tips på hur jag kan undvika det?
Ingen aning! Tror t.om. att ekologiska kör på att hyra in bin i de flesta fall. Mono-odling är nog den största boven med tanke på att det är så mycket som måste pollineras. Min poäng är att någonstans måste linjen för ens dogmatism gå, saxar ett uttalande från någon annan: "att vi avstår från att konsumera djur i allmänhet är en konsekvens av veganismen, inte definitionen av den."
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet