Vegetarisk och Vegansk kost
Lägg ett sånt bakplåtspapper som går att återanvända i en form och häll i sirapen..
det är inte resultatet som är det viktiga, utan det är känslan när man häller sirap över snö
Citat från funeralparty
drop: 0,5 dl soja, 2 msk risvinäger, 2 msk lönnsirap (funkar med agave/vanlig sirap/honung om man äter det), 1 msk sesamolja, 2 vitlöksklyftor, riven ingefära, torkad chili.
sjukt gott att marinera seitan/tofu/sojakött i och sen woka ihop med grönsaker å servera med sobanudlar + resterande marinad
Tack för tipset! Ska prova det i nästa batch. Funderar annars också på om jag ska försöka mig på att göra en "julskinka" av Seitan. Det blir ett projekt!
Ser verkligen inte speciellt gott ut.
Men detta är första gången jag lyckas med veganska plättar!!

Äter knäck till middag #beach2k14
Citat från Qwertie
Citat från Eotena
Matkoma is for plebs. Äter 1.5kg potatis och tar en promenad, haters.
Jag är så nyfiken! Har du märkt någon skillnad sedan du började med den kosten du äter?
Well, har blivit lite smalare efter en månad.
Utöver det så äter jag så mycket att jag ständigt är pigg, det är underbart. <3 Morgonpigg, kvällspigg. Pigg, pigg, pigg.
Fast jag skulle föredra om jag kunde äta eko frukt 100% istället. ))):
bara så ni vet så smakar kokosmjölken här cirka inget alls :////
Alkohol is vegam
Mmmmmmhmmmmmm carbs
Fan vad borgerlig jag känner mig som är ledsen över att jag inte har minigratängformer ............ :IIII
Är ambivalent över om jag ska göra potatisgratäng och toppa den med ädelostcreme och valnötter eller om jag ska gratinera potatisen i ädelostsås sen toppa med gräslök. Båda verkar så goda, men första receptet hade funkat bättre med miniformer egentligen!!
Har typ tröttnat på jansson men vill ha någon annan typ liknande gratäng på julbordet. Toppa med tångkaviar hade också varit gott iofs. :v
valnötter 4ever, det lät _svingott_.
Citat från unsterblich
Fan vad borgerlig jag känner mig som är ledsen över att jag inte har minigratängformer ............ :IIII
Såg såna på åhléns igår, på rea!! typ 20 spänn styck! :::)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet