Vegetarisk och Vegansk kost
Vegoköket har skaffat en jultallrik som man kan köpa färdig.
juleskinka, julebullar, juleprinsar, jansson frestelse, "sill", rödbetssallad, och något mer tror jag?? asgött i alla fall, kommer så köpa detta till första advent *julpepp*
Quest for calories begins.
^ Oj, sicken osis.
Käkat ett halvt kilo pasta, strax över 1800 redan, men dagen har bara börjat.
Har även varit ute och sprungit lite, samt utfört mina dagliga armhävningar och squats.
/minibloggarn
Eotena: Äter du bara kolhydrater? Din kost låter så himla skum när du bara "tja alla käkat fyra kilo apelsiner, två kilo pasta woho" haha :(
I princip, ja! 80% eller mer av min kost ska bestå av kolhydrater, mindre än 10% ska bestå av fetter och detsamma gäller protein. Utöver det så äter jag en låg mängd salt, inga oljor och dricker 4-5 liter vatten om dagen.
Är hur pigg som helst numera. <33333
Försöker även lägga mig tidigt och smyga in minst 3 timmars motion i veckan.
Blir det inte ensidigt efter ett tag? :(
Eh, jag kan inte riktigt tröttna på frukt. 8)
Ris/potatis/pasta är bara ett billigt alternativ som jag kör en gång om dagen.
Och jag brukar alltid ha något till det också. c:
I övrigt känner jag mig som en ny människa, så jag vet inte om det skulle spela någon roll om jag tröttnade på att käka stora mängder pasta, potatis eller ris varje dag.
Aldrig hört talas om någon som byggt upp sin kost så, därav att jag blev lite nyfiken!
Haha, jag kollar på en snubbe på YouTube som visar vad han äter varje dag, och han kan käka över 7000 kalorier på en dag, med en liknande förhållning till kost.
Han är skitsmal och vältränad, och samma sak gäller hans flickvän. c:
Är det någon som ska på vegomässan nästa helg och vill ses? :D Kommer vara i trakten hela helgen så typ...HEJ HEJ UMGÅS MED MIG :D
Haahahha alltså en kille jag skriver med på en kompis status hävdar att det inte räknas som våldtäkt att spruta in sperma i kossor.
ska på vegomässan, men gud nåde dem om det inte finns bacon
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet