Vegetarisk och Vegansk kost
Min middag idag:
Biffarna innehåller verkligen allt möjligt.
- 2 paket kikärtor
- 1 gul lök
- 2 ägg
- 2 vitlöksklyftor
- Ärtor
- Majs
- Paprika
- Champinjoner
- Svampsoja
- Spiskummin
- Peppar
- Salt
- Grillkrydda
Och... skalade sesamfrön ovanpå. Improviserade bara ihop en massa halvöppna paket ur kylen men helt klart de godaste biffarna jag gjort.
Någon som vet om en kan köpa No Egg i Örebro län?
Citat från RedShirtGuy
Citat från mandis_
Jesper: Okej, tack!
zandrans: Tror inte utbudet på Ica är så jättestort, sen så har jag ingen aning om vad skillnaden är då jag inte dricker alkohol öht. Så det som finns på affären får duga, har inte så mycket annat att välja på ändå. :)
Det lär vara åt torrare hållet i vilket fall, då det är mest vad man har i matlagning.
Skillnad på torrt, och väldigt torrt. määängder.. määääääängder. Och det används extremt mycket sött vin i matlagning fyi.
Citat från FOOLISHJEN
Håller med föregående talare.
detta, vitlök i allt
wewe: finns på nästan alla hemköp i glutenfria hyllan
Har för övrigt köpt ost och bacon på trädgårdscaféet i Borlänge idag, tänkte göra carbonara men har aldrig gjort det förr, någon som har något svinenkelt recept? Veganskt, of corpse.
Jag brukar köra på att steka baconet, krydda med valfritt.
I med imat eller liknande och blanda. Vill man ha såsen lite tjockare kan man ha i idealmjöl!
glöm inte vitlöken!
Haha vad övertydlig jag var..
Vitlök är självklart ett måste. Om man vill kan man även steka baconet i lite socker (för att få till smaken i honungsstekt bacon)
Men, osten? Mvh
Jag brukar bara riva lite och ha över vid serveringen, tycker det blir så mastigt för magen om man har i ost i själva såsen. Men testa dig fram!
Carbonarasåsen brukar jag iafl göra på en blonde roux med havregrädde och svartpeppar. Steker det baconliknande för sig.
Citat från Baloo
Men, osten? Mvh
Ska smälta med såsen, brukar personligen ej använda ost tho pga lyxvara heh
bakade nyss lite veganska morotskaksmuffins med buttercream med kokosmjölk i :):):):) jättegott 10/10 would recommend
Man kan inte skriva sådant utan att skriva med receptet hallå
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet