Vegetarisk och Vegansk kost
Unster, hur gör du remoulade?
hackad kapris, majonäs, ketchup, rödlök, dill och curry
om jag minns rätt iafl haha, hittade receptet i DRs kokbok men den är inte här hemma så kan inte kolla :c
har penne
vad ska jag göra för sås
Rörpasta: T.ex. penne, canneloni och makaroner är gjorda för att fyllas. Antingen med sås eller bitar av det som du äter. Mindre pasta lämpar sig bäst för tunnare såser, större för tjockare såser. Med just de här pastasorterna brukar det fastna vatten i själva rören, rekommenderar därför att kasta runt pastan i durkslaget efter att den hällts av. Annars kommer ytspänningen göra så att ingen sås kommer in som den bör, plus att det kan tunna ut såsen. Pasta med "ränder" är till för att fånga sås på utsidan också, utöver det som fångas inuti.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Skriv ett inlägg i denna tråden" - bestämd artikel, twice... Fy fan, EC. Fy fan. "Den här tråden" ELLER "denna tråd". ok tack.
Idag ska jag göra broccolipaj, senast jag gjorde paj blev resultatet ganska nasty. Jag håller tummarna för denna :<
Citat från Cyan
har penne
vad ska jag göra för sås
Kolla det som gugge skrev (eller jag med tanke på att det kopierades från min blogg :v) på förra sidan först.
Sen så skulle jag rekommendera att fräsa finhackad lök, vitlök och chili i olivolja. En matsked tomatpuré, en deciliter vitt vin, ett paket passerade tomater och lite oregano. Kanske soja och salt om du vill, skulle inte direkt göra rätten värre :v
Just småpenne har jag inga bra recept till haha, borde fixa detta!
Om EC nu håller på att bli som facebook tycker jag att de ska införa den riktiga :v-smileyn för den äger.
Citat från Reviendra
[i]"Skriv ett inlägg i denna tråden" - bestämd artikel, twice... Fy fan, EC. Fy fan. "Den här tråden" ELLER "denna tråd". ok tack
Tänkte också på detta. :<
Till lunch stekte jag zucchini och fakekyckling i vitlök, havregrädde och pesto. Åt med pasta.
Har saknat pesto.
Vart hittar jag bästa snabbmaten i Göteborg?
Citat från ithica
Citat från C3PO
Vart hittar jag bästa snabbmaten i Göteborg?
Jonsborg.
+ ca 100 gånger
Citat från RedShirtGuy
Citat från ithica
Citat från C3PO
Vart hittar jag bästa snabbmaten i Göteborg?
Jonsborg.
+ ca 100 gånger
Tack så mycket hörrni!
Har aldrig gått till Jonsborg trots att jag åker förbi där varje morgon och eftermiddag........
Behöver även tips på BILLIG mat att laga, är verkligen urfattig
Linsoppa.
GO.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet