Vegetarisk och Vegansk kost
Åt också risotto idag! Asgod svamprisotto.
Jag och Pontus gjorde en tofu stroganoff tillsammans. Den blev rätt maffig. Vi hade såklart jordnötssmör i den, sedan så fick jag idén att komplementera grytan med en soyghurtblandning bestående av lite sirap, vitlök, dragoon och såklart soyghurt.
Min mat blir alltid mycket godare hemma hos Pontus för han är också duktig och jag vill vara bäst, är tävlingsskadad. :(
Önskar att min mobilkamera var bättre, gryniga bilder och kass vitbalans kan inte räddas av bra upplägg på maträtten.
//Unsterblich
EDIT: Fattar inte hur folk kan ogilla frukt i mat. Blir förolämpad när folk inte äter saker jag lagat av någon så trivial anledning ... >:(
no
go
.
#FUCKFRUITS2k13
Vad kan man ha som makifyllning?
blir väldigt tråkigt att ha gurka och morot..
Groddar!
tofu funkar ju alltid
Åt portabello för första gången idag, fyra av fem fyrar.
God vegansk ost som går att köpa i Malmö?
Vill kunna äta ost utan att ha dåligt samvete :(
Åt nyss vegansk sojabacon. Oh my god vilken matorgasm säger jag bara.
Citat från DaDooRonRon
God vegansk ost som går att köpa i Malmö?
Vill kunna äta ost utan att ha dåligt samvete :(
Dom här brukar finnas i de flesta butiker!
Luktar ganska mycket när man smälter den men den är god :D
Tycker inte sheese är så jättegod, den kan funka om man har ostcravings annars föredrar jag Astrid och Apornas Cheezly med chili och paprika! :)
http://shop.goodstore.se/ost-soja-chili-paprika-smaltbar-190g-astrid-aporna/2800-0
Sheese är ju den bästa!
Eller tofuttis mozarella style!
Jag föredrar chips.
+1 gurreeeee
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet