Vegetarisk och Vegansk kost
Hej vänner. Jag ska till Amsterdam över nyår och vill ha tips på både frukostplaces, vanliga matställen i ganska "normala" prisgrupper, samt något fett fancy ställe att äta nyårsmiddag på!
Och finns det roliga veggiegrejer att köpa hem där? Inte så stor koll på Amsterdams veganutbud och det känns som att någon här borde veta lite.
Citat från motionsickness
ÄNTLIGEN lärde jag mig baka en GOD och perfekt kladdig kladdkaka i tisdags så nu kan jag liksom inte sluta baka den. hahaha
:( kommer ba bli astjock hejdå
Åh recepteeet
Kladdkaka är en evig jävla kamp om den ska bli vegan, har aldrig lyckats!
11 dagar utan familj som måste få vara med och bestämma över maten = score.
Löper amok med recept mitt huvud velat ta i tu med forever. På veckans meny har det hittats:
Morotsgratäng & rödvins- & chili-marinerad tofu, thaicurrywok med couscous och kidneybönbiffar, spenatpasta & veg-sushi <3
Så tänker jag köra low carb från och med imorgon. Ska prova blomkålsmos och zucchinipasta :3 Good life is good.
voodoolovebow: Morotsgratäng & rödvins- & chili-marinerad tofu lät asgott ju. Recept?
Citat från Spenat
Citat från Becky
Gjorde pumpahummus nyss.
Blev nedrans gott faktiskt!
Lät fan spännande!
Hur gör man? :D
Jag improviserade bara som vanligt, haha, men lite såhär:
Först fixa pure av en pumpa (behövs självklart inte en hel, men ja).
Blanda några skedar pure med kikärtor, växtmjölk, buljongtärning, paprikapulver, tahini, citron, peppar och vilken annan krydda du nu känner för tills du tycker att det smakar bra helt enkelt. (:
Låter nice!
Får ta och testa det. :)
Hej allesammans! Tänkte bara tipsa er om en tråd för er som inte kände till den. Det glider ofta över till OT-snack här, så då kan ni ju passa på att använda den här tråden istället. Vore kul att få liv i den igen:
http://www.emocore.se/sida/t/Vegchatt_29197
Åt vegetariskt idag, första gången igen på typ en vecka. Har saknat vegmat sååå mycket1!! <3
och jag har saknat dit <333333333333333333333333333333!!!!!...
Pumpapure+dadlar+banan+växtmjölk+kanel+mixer=nytt beroende.
Citat från Becky
Pumpapure+dadlar+banan+växtmjölk+kanel+mixer=nytt beroende.
Låter såå gott!!! ;_____; <3
Firar 2 månader av endast vegetarisk och vegansk mat idag. Så coolt hur man på så kort tid kan ändra all åsikt om kött. Jag älskade allt med kött förut men nu blir jag fan äcklad av ens tanken att äta det. :s
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet