Vegetarisk och Vegansk kost

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
PontusPMA Kille, 36 år

3 109 forumsinlägg

Skrivet:
20 september 2012 kl. 21:22
PontusPMA Kille, 36 år

Citat från Spenat


Vad är det för något?
Känner mig nästan dum som inte vet haha :([/i]

Kronärtskocka :)

Mittkontoarborta 26 år

4 078 forumsinlägg

Skrivet:
20 september 2012 kl. 21:23

Citat från Spenat


Citat från blinkmee



muumsss.. åh 20 min till sedan är de klara.
Hade gjort det oftare om det inte tog så jävla långt tid..

Vad är det för något?
Känner mig nästan dum som inte vet haha :(


kronärtskocka haha! Det tar typ en timme att koka dom.. men när de väl är klara.. ååhhhh matorgasmmm!

Soygurt 32 år

366 forumsinlägg

Skrivet:
20 september 2012 kl. 21:24
Soygurt 32 år

Jag tänkte att det var det först, men sen tyckte jag de såg annorlunda och större ut än de kronärtskockor jag ätit, men ah, heh. Kronärtskocka är rätt gott för övrigt.

Becky Tjej, 31 år

1 506 forumsinlägg

Skrivet:
20 september 2012 kl. 22:06
Becky Tjej, 31 år

Jag brukar bara koka dem i typ 20 minuter. Eeheee.

AlexNoir Tjej, 32 år

7 650 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 12:46
AlexNoir Tjej, 32 år

Kanske på gränsen till matrelaterat, men ah, skriv under bitte :>

http://www.wwf.se/vrt-arbete/hav-och-fiske/rdda-stersjn/1181754-rdda-stersjn-startsida
http://www.happycows.eu/sv/sign

Mittkontoarborta 26 år

4 078 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 13:15

spagetthi med vegeköttfärsås mummssss

natsukashi Kille, 60 år

31 027 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 14:11
natsukashi Kille, 60 år

Ok, ska vi ha kul med bilder nu?!

Veganska, fakefriterade ch*ken nuggets m. hemgjord ketchup och Salt n' Vinegarpotatis

Nuggets:
8st sojasteaks. (Jag använder goodsoys!)
1 msk ljus soja
2 msk pulverbuljong

Frityrsmet:
1 tsk bakpulver
Höftad mängd vetemjöl (2-3dl kanske?)
Höftad mängd mineralvatten
Panko (asiatiskt ströbröd)

Ketchup:
Jag följde detta receptet: http://www.tasteline.com/recept/Ketchup_2
Men jag bytte ut den gula löken mot 2st shalottenlökar, använde Worchestershire utan anjovis (så ni inte köper sås med firre i av misstag) samt använde ca 0.75dl vanligt socker istället för farinsocker. Min ketchup blev således väldigt söt. Men fortfarande god!

Potatis:
Fast potatis, skär upp i så många klyftor som du vill ha osv. Det är ju inte jättenoga. Bara du vet hur hungrig du är. Hade väl en 200g personligen
Runt 1-2msk torkad dragoon
1 msk olivolja
1 msk Vinägersalt (Det fungerar såklart att göra en blandning på oljan och vinäger, likt när man gör en vinaigrette. Lika delar olja och vinäger.)



Ok, först och främst, koka dina steaks enligt anvisningar. Mina skulle kokas i 15 minuter. När vattnet hade kokat upp så hade jag i buljongen samt sojan och lät det koka upp. Sedan lade jag ner mina steaks. De här kryddorna är de som ger smak på "köttet" så skippa inte!
Jag föreslår också att lägga dem under press, så att de inte är totalt vattenfyllda. Det skulle göra ont att tillaga dem då, tro mig
Om du vill ha en lite mer definierad linje mellan vad som är steaks och frityrsmet så kan du försteka dem så att de får stekyta. Jag gjorde inte det dock!



Såher ser ketchupen ut när den kokar! Jag tycket att min blev lite för rinning även när jag hade puréeat den så jag lät den koka i ca. 40 minuter sammanlagt istället.


Klyftpotatis, inga konstigheter. Man skär potatis i klyftor och häller sedan över vinaigretten samt en massa salt. Toppar med kopiösa mängder dragoon för att det är världens bästa ört! In i ugnen, ca. 200 grader en 20-30 minuter. Glöm inte öppna halvvägs och kasta runt dem!


Okej, med klara sojasteaks, gör en frityrsmet. Blanda först ut bakpulver och mjöl så att det blir en någolunda jämn fördelning. Häll sedan på mineralvatten lite i taget och blanda runt. Smeten ska vara tjock, men rinnig. Lite tjockare än pannkakssmet! Häll sedan i dina steaks och gojsa runt dem så att de får en jämn täckning av smet!


Nu ska vi doppa skiten i panko! Använd gärna en stor tallrik. Du vill kunna slänga alla på stekpannan ungefär samtidigt. Då får de alla en jämn färg och gör livet enklare för dig. Detta betyder, gör ett tjockt lager med panko på botten av tallriken och vänd steaksen tills de blivit täckta!

Nu börjar delen som gör ont om du gör den i tshirt eller linne!

Fyll upp din stekpanna med ett tjockt lager olja som täcker ungefär halva sojasteaksen när de läggs i. Notera om du använder plastredskap så kommer de att smälta. Använd träredskap eller möt värmens vrede!
Dra igång din platta på högsta eller näst högsta. När oljan börjar bubbla så är det go time. Om du vill skada dig själv kan du droppa vatten i pannan för att höra vad som gäller.




Det går snabbt här för övrigt. Du kan inte slörunka nu. Stå kvar vid spisen. Kolla undersidan ofta, den ska bli gyllenbrun till orangeaktig. När den är det så vänder du steaksen!
Efter någon eller några minuter så ser dina steaks ut ungefär såhär på båda sidor. Då är det bara att lägga upp dem på en fin tallrik och sedan kontemplera självmord över diskberget som man har byggt upp genom att laga en till synes enkel middag.



Sen kan man alltid duka fram lite om man ska bjuda någon påre, Bra syssla att göra om ketchupen och potatisarna inte är klara! Fast mina var klara såatteh!

Här får ni lite closeups också




Inte mina bästa matbilder men de håller måttet. Instagramfärgerna gör ju dem trendiga. :)))

EDIT: Ps. Det blir mer ketchup än vad jag har ställt fram lol. Jag fyllde en gammal veggonäsburk med ketchup också. :3

PMSMATHILDA Tjej, 28 år

1 664 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 14:13
PMSMATHILDA Tjej, 28 år

^ge mig :(

postlapsaria Tjej, 33 år

1 970 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 14:24
postlapsaria Tjej, 33 år

jag hatar de där biffarna :(

natsukashi Kille, 60 år

31 027 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 14:39
natsukashi Kille, 60 år

Citat från motionsickness


jag hatar de där biffarna :(

VAD HAR FOLK EMOT DEM???
Fast de är inte vidare mättande lol, det kan jag säga. Men de tar åt sig smak bra osv. Så det är ju värt!

postlapsaria Tjej, 33 år

1 970 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 14:45
postlapsaria Tjej, 33 år

Citat från unsterblich


Citat från motionsickness

jag hatar de där biffarna :(

VAD HAR FOLK EMOT DEM???
Fast de är inte vidare mättande lol, det kan jag säga. Men de tar åt sig smak bra osv. Så det är ju värt!


tycker inte om konsistensen :(

PLOMP Tjej, 34 år

6 200 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 14:47
PLOMP Tjej, 34 år


Är det här rätt sätt att torka svamp? (tänkte att folk här kanske hade lite koll?)

Har dock dubbelt så mycket så skulle hemskt gärna vilja ha tips på goda saker man kan göra med dom, utöver steka i salt, peppar och vitlök!

PMSMATHILDA Tjej, 28 år

1 664 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 15:32
PMSMATHILDA Tjej, 28 år

1. kantarellsås/soppa
2. steka de i salt, vitlök o peppar sen frysa in dom.
3. Låt de torka bara sådär.
4. har du hund kan du alltid ta några och spåra med!
5. Kantarellmackor<3

PLOMP Tjej, 34 år

6 200 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 15:42
PLOMP Tjej, 34 år

Så jag torkar alltså rätt? Ingen ugn eller så behövs?:)

Hektor Tjej, 26 år

2 973 forumsinlägg

Skrivet:
21 september 2012 kl. 15:42
Hektor Tjej, 26 år

Middag.

Ser ut som diarré men det är det inte.
Tofudinkelbrugare, kantareller, sauce y ris.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet