Vegetarisk och Vegansk kost
BastardsonParade
Käka havrefras!
Citat från remembrance
Citat från BastardsOnParade
Ååh, får leta recept där det ingår då.
Bara att koka ju. Kan ätas till typ vad som helst.
Sant, fast kul med variation likz.
Fast åt faktiskt det till min lasagne idag.
Citat från Demorthewicked
vegetarian är väl de som föredrar grönt över kött? Vegan är helt emot kött? För då är jag vegetarian, jag käker bara kött för att det inte lagas vegetarisk hemma så mycket (men jag rofsar åt mig mycket grönsaker). för jag tycker, ska man käka kött, så ska det vara rått! Det är mer naturligt, helst föredrar jag att jaga köttet själv, men jag har inte jägarlicens och är för ung. djur ska vara fria, det ska vara naturlig!
Sen hur svårt är det egentligen, att börja käka grönsaker? Det är gut fur dich!
just det... jag säger att jag dricker mjölk och äter ägg. Men jag blir gasig, så jag undviker det helst.
Jag gillar keso med frukt eller feferonis/chilis. På mörkt knäckebröd med papprika krydda, chilipeppar och piri piri (h-hot hot hooot!).
Den vanligaste användningen av ordet vegetarian är väl för de som äter mjölkprodukter och ägg, men inte kött. Vegan är de som tar avstånd från allt animaliskt.
Om du äter rått kött kommer du bli sjuk förr eller senare.
Citat från Demorthewicked
Citat från Dinkel
Den vanligaste användningen av ordet vegetarian är väl för de som äter mjölkprodukter och ägg, men inte kött. Vegan är de som tar avstånd från allt animaliskt.
Om du äter rått kött kommer du bli sjuk förr eller senare.
Ja, därför äter jag bara det då det är havsfisk eller något besläktat med ko (som lamm).
Men jag vill inte få någon vegetarian att spy, för de kanske tänker på att jag käkar djur levande.
såklart att jag flår dem först... det blev inte bättre, förlåt! Jag lovar, jag dödar inte dem, för det är
grymt taskigt (så länge det är plågsamt).
Ehm.. that made no sense at all!
Vad har någonting att göra med om det är besläktat med kor? Skulle det göra det mer okej att äta det?
Och jag sa aldrig att du skulle bli sjuk om du gick ut i kohagen och bara tog en tugga av random ko, jag sa att du skulle bli det om du äter rått kött, och det gäller oavsett om det är något du köpt ica eller något du slaktat själv.
Linssoppa, stekta nudlar med grönsaks wok, Tomat och broccoli gratäng <3
Jag är dock inte vegetarian men vegetarisk mat är för det mesta sjukt mycket godare än icke vegetarisk.
mixade soppor är väldigt enkelt och helt sjukt gott (:
Jag känner mig helt iq befriad som inte vet hur man wokar.
Men hur wokar man grönsaker och nudlar?
Grönsakerna ska snabbt värmas och snabbt kylas av. Så om man har en wokpanna så kör man ner grönsakerna i wokpannan och skakar om konstant typ. Tar ofta upp pannan från plattan och cirkulerar grönsakerna genom att kasta upp dem. Iofs är den tekniken ganska jobbig. Jag brukar bara röra om väldigt mycket. :o
wok med quornbitar <3
smakar kyckling fast det är en sorts svamp :D
quorn är framjäst låtsasmat. Smakar iofs helt okej, men tofu är ett mycket bättre alternativ. n_n
Citat från natsukashi
quorn är framjäst låtsasmat. Smakar iofs helt okej, men tofu är ett mycket bättre alternativ. n_n
men tofu smakar ingenting....
Inte quorn heller. Och har du hört talas om kryddor och marinader? Det är fina grejer. :)!
Citat från natsukashi
Inte quorn heller. Och har du hört talas om kryddor och marinader? Det är fina grejer. :)!
Quorn smakar mer än tofu. :)
Jag käkade ngn konstig fet-nudelsoppa med tofu och annat grejs som smakade getost och vatten.
Tror inte på dig förrän jag upplever det! :)
Köpt rökt tofu då. Eller marinerad. Om man köper neutral (speciellt silkestofu som brukar vara i nudelsoppa.) så smakar den inte så mycket.
Det är asgott att ha rökt tofu på grillspett tillsammans med tomater och saker. <3
^ rökt? Det var något nytt. Får väl testa. :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet