Vegetarisk och Vegansk kost
alltså vad brukar ni göra med quornfiléer? vad jag än gör blir de alltid typ sura ch jättekonstiga.
såna alltså (inte min bild öö)^
Brukade krydda typ med grillkrydda eller olika örter.
ibland brukade jag steka skiten med vitlök, ganska så gott.
Idag vankas det rotfruktsgratäng med timjan, enbär och kantareller. Blir hungrig av bara tanken :(
Jag kokar pasta som jag ska blanda med färdig sataysås
Så satans lat numera
Vad kan man göra med prickiga bananer, förutom att äta dem som de är alltså?
Funkar oboy med soja/havremjölk?
Citat från fuu
Citat från Gordon_Freeman
Funkar oboy med soja/havremjölk?
Funkar utmärkt!
Mitt liv blev nyss så mycket bättre!
Blev sugen på oboy nu ju, men hade ingen hemma :(((((( Får tröstäta macka med tofulines färskost, icas veganpesto och sjuka mängder soltorkade tomater hihu.
Citat från Alice
Vad kan man göra med prickiga bananer, förutom att äta dem som de är alltså?
Frys dem och kör dem sen i en mixer. MJUKGLASS
Citat från selenagomezlover
Frys dem och kör dem sen i en mixer. MJUKGLASS
Instämmer, utan tvekan det bästa man kan göra med dem om de råkar komma över en massa prickiga bananer som man inte vet var man ska göra av dem!
Annars är prickiga bananer särskilt goda att mixa ner i smoothies bara med lite vatten, och gärna med en klick jordnötssmör också. Det sistnämnda är särskilt gott när de börjar bli övermogna, då det liksom döljer den alkoholiga smaken lite :)
Åt precis världens godaste stekta grönsaksröra gjord på selleri, spenat, röd paprika, rödlök och morötter <3<3
4-5 personer
Ingredienser
2 dl gröna eller röda linser
2 gula lökar
1 msk olja
1 l vatten + 1 buljongtärning
1 msk paprikapulver
1 tsk salt
1 lagerblad
1-2 vitlöksklyftor
1 burk (400 g) tomater
½ tsk socker
½ tsk vinäger
(½-1 tsk stött timjan)
Gör så här
Skölj linserna väl. Skala och finhacka löken. Fräs den mjuk i oljan i en gryta. Tillsätt vatten, buljongtärningar, paprikapulver, salt, lagerblad, skalad, pressad vitlök och tomater med spad. Koka under lock på svag värme tills linserna är mjuka, gröna linser 30-40 minuter, röda linser 8-10 minuter. (De röda linserna blir gula efter kokning). Smaka av den färdiga soppan med socker och vinäger och eventuellt mer salt. Späd med lite vatten om soppan verkar tjock. Det kan också kryddas extra med stött timjan. Smaklig måltid!
lagar soppan just nu, får hoppas den är god :D
Påtal om soppa, måste ragea över kocken på restaurangen jag äter min skolmat på. Idag när vegetarianerna fick potatis&purjosoppa fick jag en soppa med frysgrönsaker, vatten och salt :))))))))))))))
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet