Varför hata idrott?
man måste röra på sig
Tror att många tjejer kan ha svårt att svettas och så inför killarna, förstöra sminket, håret osv.
Själv så bryr jag mig inte, är otroligt tävlingsinriktad och har alltid gillat idrott.
lata
Tror att idrott är jobbigare därför att där SER alla om man inte är bra på det. Är man kass på - och hatar - matte, så behöver man i alla fall inte stå inför klassen och räkna fel.
Ett ord, socialfobi.
Fattar inte att knappt hälften av min klass dök upp på idrotten, visserligen var vissa pass inte särskilt roliga osv men jag är ändå tacksam att vi ens fick ha idrott.
Citat från undeadglory
Eftersom vi måste duscha och jag har en massa cutt sår och ärr på mina höfter. ._.

Folk är lata eller vågar inte byta om framför folk för att de är osäkra, känns som om de är det som dominerar
Jag föredrar att motionera/träna för mig själv
Känns som att vissa ungdomar har svårt att greppa att man förr eller senare måste ta tjuren i hornen och inse att allt i livet varken är kul eller går att undvika.
Jag hatade att delta i idrotten när jag var yngre pga att jag hade en dålig kondition och skämdes för min kropp.
Än idag har jag den sämsta konditionen i hela klassen men jag deltog för min egen skull; dels för betyget och dels för att jag slutade bry mig om töntarna i klassen som snackade skit.
Fick i alla fall högsta betyg trots min dåliga insats i idrottslektionerna (endast konditionsträningen) jämfört med alla andra.
Citat från molly
Citat från Erase
Ett ord, socialfobi.
ett ord u say
Det var ett ord ju?
Hon nämnde ju bara innan det ordet att det syftades som det enskilda ordet som beskriver situationen ^^
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet