Varför gillar inte tjejer snälla killar?
Citat från Nurium:
Kom ihåg att dom inte har mest sex bara!
Tror du har fel där Ralle. Eller i alla fall underskattar hur mycket sex dom har. Timida, blyga och försiktiga killar tenderar att antingen bli sist inom dating eller inte få till något alls. Generellt verkar det krävas att du bär på en viss framfusighet och påflugenhet för att nå någon framgång inom dating/sex. Är du för passiv blir du ignorerad. Sen beror mycket på hur attraktiv du är förstås. Exakt samma datingtaktik och approach kan bära eller brista helt och hållet beroende på hur killen ser ut fysiskt.
Du målar upp ytligt sex som något dåligt, men jag kan känna att även ytligt sex låter väldigt tillfredsställande, bekräftande och gott för självförtroendet och måendet. Sex utsöndrar ju ändå endorfiner, dopamin, serotonin och oxytocin. Alla viktiga signalsubstanser för ett hälsosamt liv. För den som inte får sex, innebär mer sex helt klart något positivt. Ytligt eller inte!
Du har en rätt konstig bild av sex. Ytligt sex har oftast raka motsatsen av effekt för självförtroendet enligt mig. Finns även kopplingar mellan låg självkänsla och aggressivitet. Sen kanske helhetsbilden är mer nyanserad än så.
Men sure, folk som tar för sig får nog ut mer av livet också.
Står man bara vid sidlinjen och tittar på hela livet blir det nog färre chanser att få vad man vill ha. Inte jättekonstigt.
Citat från heaton2001:
Du har en rätt konstig bild av sex. Ytligt sex har oftast raka motsatsen av effekt för självförtroendet enligt mig. Finns även kopplingar mellan låg självkänsla och aggressivitet. Sen kanske helhetsbilden är mer nyanserad än så.
Men sure, folk som tar för sig får nog ut mer av livet också.
Står man bara vid sidlinjen och tittar på hela livet blir det nog färre chanser att få vad man vill ha. Inte jättekonstigt.
Kan ju helt klart röra sig om different strokes for different folks. Men för outliers som verkligen inte får till något alls cirka min ålder, så kan desperation träda in och även s.k. kasst ytligt sex kan börja ses som en dröm att uppnå. Jag hade liknat det vid att typ rika människor inte ser llyxigheter dom redan upplevt och förbrukat som något märkvärdigt, och bagatelliserar dessa inför fattiga människor som endast kan fantisera om dom upplevelserna. Nästan alla jag sett som trivialiserar vikten av sex brukar själva redan ha upplevt sex i stora mängder tidigare i livet, och det finns ofta lättillgängligt för dom. Så dom ser inte på sex som något märkvärdigt. Men storyn kan vara en helt annan för någon som ej är självförverkligad i detta avseende, och som längtar efter såna intima upplevelser och erfarenheter.
sexmex
Ni är allt bra kåta ni boys
Jag gillar snälla killar. Skulle säga att dom flesta jag träffar är snälla, men jag vill inte dejta alla för det.
mmmm simp guys
Ok gammal tråd, tänker att jag hoppar in här!
Vareviga gång som jag har försökt med en nice Guy har jag faktiskt fått dissen >.< så jag antar att nice guys har lätt att haka upp sig på dom tjejerna dom aldrig fick än dom som faktiskt tycker om dom. Tror också att det handlar om mognad, när man blir äldre blir det inte längre kul att jaga någon som aldrig svarar. Dock har jag alltid haft svårt för douchebags, dock tror jag att det beror på min npf-diagnos. Jag blir sällan olyckligt kär utan tappar snabbt känslorna för dom som inte är kära i mig :D
Men vi alla fungerar olika, vissa ser mig som trash och andra som hon dom aldrig fick :)
Tjejer finns inte så... ah
på grund av sexuell selektion & sociokulturell betingning (som i själva verket indirekt är sexuell och naturlig selektion oavsett). end of story.
gsk banal tråd med gsk djupt ideologiskt och politiskt avtryck, drf den överlevt (trolls included) över alla andra skittrådar.
man kan inte ha kakan och äta den.
hmhhmh
Citat från rosmarin:
på grund av sexuell selektion & sociokulturell betingning (som i själva verket indirekt är sexuell och naturlig selektion selektion oavsett). end of story.
gsk banal tråd med gsk djupt ideologiskt och politiskt avtryck, drf den överlevt (trolls included) över alla andra skittrådar
hmhhmh
Får medge att denna tråd är min skriva-av-sig tråd när jag känner irritation över människors datingbeteenden och normer. Det är skönt att få ventilera lite ibland.
urvalsfel
inte riktigt så. ogrundad uppfattning.
statistiskt urvalsfel
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet