Varför äta kött?

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Mynta Tjej, 34 år

8 951 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 19:55
Mynta Tjej, 34 år

Citat från Zalbeyx


Hmm baserat på bilderna såg de där jävligt fult ut xD inte aptitligt alls


Det var bara ett exempel på makizashi ifrån bloggen.

Mynta Tjej, 34 år

8 951 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 19:56
Mynta Tjej, 34 år

Citat från ErikSchwartz


Satt idag och käkade mat och diskuterade lite om mitt framtida val att bli vegan/vegetarian med min arbetskamrat.
Kom fram till att jag inte har något emot att äta kött. Jag känner inte att det är något fel med själva handlingen att äta ett annat djur.



Hur resonerade ni då?

Pandaemonium Kille, 34 år

376 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:00
Pandaemonium Kille, 34 år

Citat från iTranscend




En fråga, har du nååågra data om att detta funkar eller bara tror du att det funkar? =)

WatashiwaNezumi Tjej, 33 år

Citat från iTranscend


Citat från Nezumidoll

Haha, hjälp vad du lurar dig själv nu!
Jag är själv som du säger "blandkostare" och tidigare tränade jag så mycket som 3h om dagen, men oftast 2 h var eller varannan dag (alltså runt 10-12h i veckan) men om jag bara skulle äta grönsaker hade jag inte alls orkat lika mycket, det gjorde jag i alla fall inte den lilla perioden jag tog bort kött ur kosten!


Och vad tränade du då? Hur länge du tränar är inte särskilt intressant, särskilt när du jämför med en annan träningsform...

Kan en kost rik på svårsmält fett ifrån svårsmälta animalier vara mer fördelaktig för ens återhämtning och energinivåer än en kost rik på lättsmälta, simpla kolhydrater ifrån lättsmälta frukter?


Citat från Nezumidoll

Nu citerar jag min biologilärare, som jag litar på mycket mer än dina halvårs-erfarenheter, hon sa såhär "Protein och fett är livsnödvändigt, kolhydrater räcker det med att äta det lilla vi vill äta (så som en frukt som mellanmål)".
Hon sa också att vetenskapsmän nu helt gått ifrån "fruktdieten" och att den forskning jag visade på om kolhydrater och "åderförfettning" inte är mer än 15år gammal, där någon sa att det var "20-tals vetenskap"...


Argument ifrån auktoritet och personangrepp är bara tråkiga, kan du inte bättre än så? Jag har studerat näringslära i två år, och utfört fler empiriska studier och personliga experiment i ämnet än de flesta biologilärare (jag kan kursplanen, så jag vet hur lite näringslära både Biologi A och B innehåller). De flesta av mina påståenden är dessutom inte något jag har kommit fram till själv, majoriteten av dem kommer ifrån människor med upp till en hel livsstids erfarenhet och människor som är utbildade nutritionister, läkare eller andra hälsoexperter med mycket kunskap i näringsfysiologi. Jag lägger dock inte fokus på att vissa av mina påståenden kommer ifrån t.ex världens mest framstående kardiologer, för det säger ingenting om de är sanna eller inte. Har jag fel så får du gärna påpeka det, och argumentera kring saken istället istället för att klanka ner på min korta personliga erfarenhet som om den plötsligt gjorde alla mina påståenden falska, och göra tvärtom angående din biologilärare bara pga hennes titel.

Protein och fett är inte alls livsnödvändigt, vad vi behöver är aminosyror och särskilda essentiella fettsyror. Övriga fetter kan lätt bildas av glukos, och det är betydligt mer (nerv)energisparande att gå på glukos än att indirekt gå på ketoner via fett. Kolhydrater kan jag hålla med om att de inte är livsnödvändiga, i och med att kroppen kan kompensera för dem om man nu svälter sig ifrån dem (vilket förstås inte är särskilt hälsosamt i längden). De är däremot definitivt nödvändiga för att kunna frodas.

Haha, har konsensus av vetenskapsmän någonsin varit för frukterianism? ;)


Skulle inte kalla det ett personangrepp, men visst, tog du det så så ber jag om ursäkt.
jag menar mer att min instinkt säger att min biologilärare som jobbat som det i ungefär 40år och som ständigt uppdaterar sig inom forskningsvärlden antagligen har mer vetskap om kroppen och dess funktion än någon som baserar väldigt mycket på egna erfarenheter - speciellt om det är utan bevis av blodprov och endast 6 månader långt då kosten ofta har en långtidseffekt snarare än korttids.

Med tanke på att proteiner är uppbyggda av aminosyror så är det också livsnödvändigt då det är därifrån man får aminosyrorna och de essentiella fettsyrorna får man endast i animalisk kost. Kroppen kan skapa små mängder omega tre genom att omvandla korta kolkedjor till långa, men är tidskrävande och man får som sagt bara en liten mängd oavsett hur mycket linol/linolensyra du får i dig.

Då betaoxidationen är den mest naturliga processen känns det lite som att mata en hund med banan bara för att det påstås vara mindre energikrävande än nämnda process.
För vår mag-tarmkanal är faktiskt väldigt likt ett rovdjurs och det har visats att när vi till exempel matar våra hundar med kolhydrater får de diabetes - precis som vi får.

Ja, ett tag var dem ju faktiskt det. precis som att dem varit för att äta massa lätt-produkter eller äta 6-9skivor bröd per dag trots att det leder till mineralbrister.

E_Schwartz Kille, 35 år

15 873 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:05
E_Schwartz Kille, 35 år

Citat från iTranscend


Hur resonerade ni då?

Det var jag som resonerade med henne.
Jag ser det inte som fel att jag äter kött, själva handlingen.
Däremot så är det de händelser och reaktioner (dödandet av en enorm mängd djur för föda och ekonomisk stimulans av denna industri) av den handlingen som jag inte vill vara del av längre.

Däremot så ser jag inte att personer som själva jagar efter sitt kött (nu kan man också komma in i en diskussion om vi människor är byggda för jakt, vilket jag tycker, eller inte.) inte gör större fel än en schimpans som jagar efter mat.

Karri Tjej, 31 år

458 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:06
Karri Tjej, 31 år

ofta den här tråden inte blivit låst än 0o

Kidcrash Kille, 35 år

7 080 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:07
Kidcrash Kille, 35 år

Citat från aidskuk


ofta den här tråden inte blivit låst än 0o

Varför skulle den bli det?

vadevad Kille, 34 år

388 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:08
vadevad Kille, 34 år

Citat från iTranscend


Citat från vadevad

man bygger bättre med animaliska proteiner.


Varför då?

http://www.veganbodybuilding.com/?page=bios


Citat från vadevad

hur får du i dig långsamma kolhydrater om du bara äter frukt?


Frukt räknas generellt sett som en låg kolhydrat då de i genomsnitt har både lågt GI och GL, så det är inte särskilt svårt.


Citat från vadevad

potatis är tex sämre än ris & pasta eftersom du får mer glukos i blodet - vilket innebär mer insulin - vilket innebär sämre fettförbränning


Och frukt är ännu sämre? Isåfall borde frukterianer vara smällfeta.




seriöst väx dig ett par biceps, testa kasein, se själv

Mynta Tjej, 34 år

8 951 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:10
Mynta Tjej, 34 år

Citat från Zeraph


seriöst väx dig ett par biceps, testa kasein, se själv


Hur stora är mina biceps?

vadevad Kille, 34 år

388 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:11
vadevad Kille, 34 år

obefintliga

Mynta Tjej, 34 år

8 951 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:11
Mynta Tjej, 34 år

Citat från Zeraph


En fråga, har du nååågra data om att detta funkar eller bara tror du att det funkar? =)


Självklart. Ställ några mer specifika frågor så kan jag länka några intressanta källor.

Mynta Tjej, 34 år

8 951 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:11
Mynta Tjej, 34 år

Citat från vadevad


obefintliga


Hur har du kommit fram till det?

vadevad Kille, 34 år

388 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:13
vadevad Kille, 34 år

bilder

Pandaemonium Kille, 34 år

376 forumsinlägg

Skrivet:
18 maj 2010 kl. 20:19
Pandaemonium Kille, 34 år

Citat från iTranscend


Citat från Zeraph

En fråga, har du nååågra data om att detta funkar eller bara tror du att det funkar? =)


Självklart. Ställ några mer specifika frågor så kan jag länka några intressanta källor.


Det roliga är att din kropp får kalciumförgifrning p.g.a banankosten som förhindrar din kropp från att ta upp protein ^^

WatashiwaNezumi Tjej, 33 år

En fråga iTranscend, vad sa du om överskott av protein?
Jag har för mig att du jämförde det med Selen, som är ett mineral och menade att man på något vis skulle kunna förgiftas av kroppens egna byggstenar(protein)?

Citat från Mjölkfrämjandets hemsida om protein och dess funktion etc:
Protein har alltså alldeles nödvändiga uppgifter i kroppen som inte kan ersättas av andra ämnen. Men protein kan också vara en energikälla (4 kcal eller 17 kJ per gram). Den sysslan kan lätt ersättas av kalorier (energi) från kolhydrater och fett.

Om man äter mer protein än vad kroppen just då behöver som byggstenar eller reparation, används överskottet som energi. Antingen förbränns det och används som energi eller så lagras det upp som fett.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet