Vad stör dig mest i samhället? (Den definitiva gnälltråden)
Citat från Inside:
Citat från AnArchoz:
folk som tror att planetens resurser inte räcker till alla pga slarv
Är till exempel inte svinn från matindustrin en form utav slarv (definitionsfråga utav "slarv" dock) som orsakar att många går hungriga och svälter?
Jag hade inte kallat det "slarv" att matdistributionen prioriteras efter var det säljs bäst, eller att överskottet säljs till underpris till fattigare länder som gör det svårare för lokala producenter att livnära sig på att producera mat.
Jag hade kallat det effektiv marknadsekonomi.
Överproduktion sker inte på grund av slarv, nej.
edit: och även om allt svinn gavs ut gratis exakt enligt behov till svältande människor hade extremt många människor levt (eller dött) i svält eftersom matsvinn inte är huvudpoängen när man talar om malplacerade resurser, och inte är anledningen till världshunger.
Piss i havet i jämförelse
EDIT: privata hushållens svinns dvs
Asså precis, sett till absoluta effekter som matsvinn kunde ha är det inte irrelevant, men annars är det ett relativt litet problem när det kommer till resursfördelning.
Ni får gärna återgå till hydd-kollektiv för att klara utav världens överbefolkning.
Om ni nu inte vill vara klimat-förnekare, eller anser att ni står över världens fattiga :)
Typiskt idiotisk analys stick härifrån
Vad är din lösning? Halvera populationen genom social-darwinism?
Citat från u_suck_tbh:
Typiskt idiotisk analys stick härifrån
Vad är din lösning? Halvera populationen genom social-darwinism?
Förklarar bara att era tankar om att minska någon promille i spill knappast påverkar den överkonaumption ala 8 ggr som västvärlden utför (baserat på ifall hela världen skulle uppnå samma nivå) är en rätt patetisk diskussion angående problemet.
Energiproduktion, återanvändning, hälsa i fattiga länder samt forsking inom hållbar utveckling är några nyckelämnen för att tackla det faktiska problemet.
Vi skrev uttryckligen att matspill *inte* hade påverkat problemet nämnvärt Mr. Intensive
Stressen att förväntas ständigt vara kontaktbar
Informationsflödets höga fart
Vad samhället förväntar sig; jobba tills du dör
att folk har husdjur
å äter djur
å har djur som kläder
att vi använder varelsers kroppar som redskap som om d va stenåldern
när vi har en hel planet å hela rymden fylld me andra material
men främst... att vi har husdjur
Robin.
Signera här: ______ Inside.______
Tråden Ev spotting
Vägrar redigera
Ec spotting
Medias intellektuella ohederlighet och att dom säger sig representera folket när de egentligen är megafonen åt makten.
Att 9000 vuxna araber ska gå i skola med våra barn.
Centerpartiet, som tar varje chans att hugga sina Allianspartners i ryggen. Från Hultqvist till gymnasielagen, till regeringsbildningen osv.
Frederick Federley stör mig också fett jävla mycket.
Att svenska folket inte förstår att 40% skatt inte är normalt, och att samhällsbärande funktioner utan problem kan finansieras med lägre skattenivåer.
Att plakatpolitik och politiska ställningstaganden är viktigare än att faktiskt lösa landets problem.
Att det finns folk som röstar av gammal vana och inte bryr sig om innehållet.
Kids (tonåringar, unga vuxna) som tror att dom är något på jobbet och inte kan ta instruktioner.
Devisen "allas lika värde".
Högertroll som tittar in och gnäller titt som tätt
Baserat på din bild är det väl du som är trollet.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet