Sverigedemokraterna

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Nakwa Kille, 37 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:22
Nakwa Kille, 37 år

Citat från fantasier:


Vem vet. Oavsett så är det bättre om varje person styr över sitt eget liv och följer sina egna ideer än att följa någon annans ideologi eller religon.

Dock tycker jag såklart att man ska utbilda sig själv. Dock är det vanligt att desto mer utbildad man blir, desto mer ignorant blir man som människa och exkluderar andra som "vet mindre" än en själv. Så det är svårt att svara på. Tror inte man kan ge ett svart eller vitt svar på dina funderingar.



Jag håller mycket med dig i dina tankar, att tänka filosofiskt och kritiskt på allt är nyttigt.
Dock i slutändan behövs det att man får någon slutsats och något konkret ifrån tankarna, ifall samhället skall fortsätta vidare.

Vad som är utbildning kan också skilja sig åt, inom vissa kulturer är religion mer viktig kunskap än vetenskap. Och inom våran kultur verkar kunskap vara viktigare än filosofi. Och snart verkar även utvalda ideologier vara en viktig kunskap.


Citat från fantasier:

Visst man ska lyssna på andras varningar men man ska vara kritisk och dra sista strået själv innan man agerar. Ja när man är där får ju var och en välja sin egen filosfi över vad frihet innebär för personen ifråga.


Men nu börjar vi vara på samma spår ändå, du kan säkert acceptera då att man samlar sig och står emot drag från kulturer som inte accepterar friheten att välja sin egen filosofi?

fantasier Kille, 31 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:24
fantasier Kille, 31 år

Ja men istället för att vara kvar och kriga ska man bara gå sin väg

Nakwa Kille, 37 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:32
Nakwa Kille, 37 år

Citat från fantasier:


Ja men istället för att vara kvar och kriga ska man bara gå sin väg


Det går inte att sopa alla problem under mattan, det finns problem som kommer att påverka en även när man försöker undvika dem.

fantasier Kille, 31 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:34
fantasier Kille, 31 år

Hur då? skulle du kunna ge något exempel?

Nakwa Kille, 37 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:40
Nakwa Kille, 37 år

Citat från fantasier:


Hur då? skulle du kunna ge något exempel?


Eftersom det är politik och Sverigedemokraterna vi är inom, så är det väl bra med ett exempel som hade passat dem.

Den ökande flyktingströmmen.
Vi saknar bostäder för att husera alla flyktingar, vi måste ta någon sorts aktion för att lösa detta problemet.

Sopar vi det under mattan, så skapas det fler problem med ökad kriminalitet, då vi kommer att ha mycket folk som lever på gatan.


Hur man löser det finns det många teorier beroende på ideologi, men det värsta man kan göra här är att vara passiv och låta problemet växa utan en plan.

fantasier Kille, 31 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:42
fantasier Kille, 31 år

Hur man löser mer bostäder? man bygger nya haha, tro mig vi har virke till det. Tror inte det har något med ideologi att göra faktiskt. Förutom kapitalism då ;)

Min poäng är om man går ifrån ideologin kapitalism så kan man bygga mer bostäder. Lösningen är alltså att gå ut genom dörren, lämna rummet (ideologin bakom problemet).

Nakwa Kille, 37 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:44
Nakwa Kille, 37 år

Citat från fantasier:


Hur man löser mer bostäder? man bygger nya haha, tro mig vi har virke till det. Tror inte det har något med ideologi att göra faktiskt.


Vart skall vi ta resurserna ifrån?
Vart skall vi ta arbetskraften ifrån?
Skall vi tvinga folk att medverka till detta?

Varje svar skapar bara fler frågor.

fantasier Kille, 31 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:46
fantasier Kille, 31 år

Resuserna tar vi från jorden. Arbetskraft från människorna som ska bo i husen. Frågorna är lätta om man inte följer en viss ideologi.

Man kan ju hjälpa varandra också.

Skapades det några fler frågor i ditt huvud?

LMZ666 Kille, 34 år

428 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:49
LMZ666 Kille, 34 år

Citat från LlNA:


Citat från LMZ666:

Citat från LlNA:

Citat från LMZ666:


Citat från LlNA:

'Svenskar' lol
http://svenskajihadister.story.aftonbladet.se/chapter/databasen/

Har svårt att avgöra vad som är värst... du för väl avgöra efter att ha sätt dom här...
https://www.facebook.com/sdarlikamedrasiser/videos/vl.1618207875098963/784911041638425/?type=1
https://www.facebook.com/sdarlikamedrasiser/videos/785778631551666/
------------------------------------------------------------------------
Förstår inte vad det har att göra med länken jag skickade.


Du verkar ha en förmåga å dra allt över en kam... visst finns det arabiska kriminella, det har jag inte nekat, men kriminella finns i alla kulturer... i alla länder. Dom där två länkarna skulle kunna uppfattas som ett svar till varför jag hatar SD... nu kanske du har öppnat ögonen och sätt vilken typ av människor partiet består av.
------------------------------------------------------------------------Redan förstått att du hatar SD.

Du kanske ska öppna ögonen själv och se att Sverige inte är så fint som du verkar tro. Helt meningslöst att föra en konversation med någon som blundar för verkligheten.



Du kanske borde öppna ögonen och fatta att situationen inte är så katastrofal som du inbillar dig att den är... prova å bo nere i Spanien, Grekland, Italien. Jämfört med dom tre länderna så bor vi i himmelriket... (säger jag som bott i Spanien tidigare).

Jag säger inte att det finns inga problem här i Sverige... men att skylla allting på den så kallade "massmigrationen" är bara patetiskt. Men aja... antar att det inte går att resonera med någon som blivit hjärntvättad av "en arg blatte talar", "avpixlat" eller "fria tider"...

intresseklubben Kille, 31 år

345 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:50
intresseklubben Kille, 31 år

Citat från fantasier:


Hur man löser mer bostäder? man bygger nya haha, tro mig vi har virke till det. Tror inte det har något med ideologi att göra faktiskt. Förutom kapitalism då ;)

Det är inte bara att "bygga nya" tyvärr. Det krävs så oerhört mycket för att förändra dagens läge att det är löjligt.
& skulle vi ändra på det så skulle antagligen rätt så många av de som kan tänka sig att bygga fly Sverige; för det skulle bara bli fel.
Man hade behövt extrema reformer för att fixa allting & well, det skulle ta galet lång tid.

Sverige är ett av de länder i världen där det är dyrast att byggga nya bostäder. Kostnaden för material, systemet & att faktiskt fixa tillstånd att bygga är väldigt svårt. Om du kan komma med ett svar på hur man faktiskt kan lösa det som är rimligt & inte tar evigheter så hade det varit väldigt intressant att höra.
& ett annat problem är att där det väl finns mark; om man nu skulle komma till skott med att bygga; så är problemet att där vill ingen bo, framförallt för invandrare.

Nakwa Kille, 37 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:50
Nakwa Kille, 37 år

Citat från fantasier:


Resuserna tar vi från jorden. Arbetskraft från människorna som ska bo i husen. Frågorna är lätta om man inte följer en viss ideologi.


Tyvärr som samhället ser ut idag, så är det någon som äger resurserna. Det kommer alltså krävas att vi utbyter andra resurser för att få dessa resurser.
Inget är gratis.

Så, ingen skall planera hur husen skall se ut? Tror du att det kommer bli en bra standard? Vi har redan nog med tiggarnas kåkstäder, du inser väl att det är denna kvalité det skulle bli?
Vad händer när människorna ej är nöjda med sin nya livskvalité?
För uppenbarligen har du väl ej frångått att de ej är nöjda med än högre standard än så som de har idag.

fantasier Kille, 31 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:52
fantasier Kille, 31 år

Ja det kommer nog ta ett tag innan den manliga dominansen släpper tag om ideologin kapitalism. Men tillslut så! Invandrarna kan väl bygga hus där dom vill bo. Den frågan behöver inte vi oroa oss om.

Jag tror säkert att några kunniga byggare är villiga att hjälpa till och lära ut hur man bygger ett hus :) Med en bra guide är det inte överdriver svårt att göra det själv. Dock kan man säkert tillverka hus i fabriker utan arbetskraft i framtiden.

intresseklubben Kille, 31 år

345 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:55
intresseklubben Kille, 31 år

LMZ666

Det handlar inte om att man skyller alla problem på invandringen/all that jazz egentligen, även fast det kanske låter så; det man gör är att identifiera ett problem & dess konsekvenser. Att peta ut sina ögon & stoppa de i öronen för att både slippa se & höra att invandringen är ett problem som det ser ut just nu är bara idiotiskt. Alltför mycket pekar på att Sverige inte kan hantera det i dagens läge & vi saknar kontroll. Kan man inte se det så undrar jag hur mycket man faktiskt analyserar det som händer rent objektivt. Sedan att det inte är så brutalt som många målar upp det är faktiskt sant; men bara för det så slutar saker inte vara ett problem.

LMZ666 Kille, 34 år

428 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:57
LMZ666 Kille, 34 år

Citat från antonoez:


Citat från KOMPLICERAD:

^Det är ju egentligen bara sjukt.

Sjukt hur ni resonerar. Sjukt även hur man för statistik över de med utlänsk bakgrund och de rena svenskarna trots att båda grupperna är(kan vara) medborgare. Jag undrar om det finns några renblodiga svenskar kvar ens? Varför kan vi inte föra statistik som normala människor och dela upp bland ålder och kön, för att därifrån kunna skapa teorier om hur man bäst löser problemen? Ut med alla kriminella från svea rike(svenskar och "icke"svenskar) och in med de som förtjänar att bo och söka hjälp samt trygghet här. Det har fan inget med etnicitet att göra herregud. 2016 nu, hallå.

Ut med alla kriminella säger du? Kriminella svenskar är sveriges ansvar att ta hand om. Kriminella nyanlända osv är inte Sveriges ansvar att ta hand om. Sjukt att du anser att t.ex etnicitet inte är någonting man ska ta hänsyn till även fast den har en stor inverkan på individen i fråga (oftast) och därmed gör en skillnad och där med bör kategoriseras för att enklare kunna uppfatta verkligheten. Det är just precis där det verkar brista för dig. Du ignorerar betydande fakta för att ingen känslig typ ska ta illa upp. Det blir ju en skev världsbild.


Inte ens svenska kriminella verkar vara Sveriges ansvar för det första... och för det andra "kriminella nyanlända osv är inte Sveriges ansvar att ta hand om"? enligt den logiken så borde polisen bokstavligen skita i invandrare som gör brott... kanske inte precis de du menade men, det är iaf så det låter :P och för det tredje, visst... etnicitet kan vara viktigt men många gånger går det alldeles för långt... oftast glömmer man att vi alla är människor och typ överdriver med att kategorisera varann.

Nakwa Kille, 37 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
2 februari 2016 kl. 13:57
Nakwa Kille, 37 år

Citat från fantasier:


Ja det kommer nog ta ett tag innan den manliga dominansen släpper tag om ideologin kapitalism. Men tillslut så! Invandrarna kan väl bygga hus där dom vill bo. Den frågan behöver inte vi oroa oss om.

Jag tror säkert att några kunniga byggare är villiga att hjälpa till och lära ut hur man bygger ett hus :) Med en bra guide är det inte överdriver svårt att göra det själv.



Låter som att du förespråkar en ideologi just nu :)
Men problemet är än dock idag så dina idéer kan tyvärr inte hjälpa mycket, eller skall samhället falla för att återskapas?


Det är väldigt avancerat att bygga ett väl fungerande hus, vi har extrema standarder i allt som gäller från avlopp till el till isolering till hållfasthet till uppvärming till ja..

Det krävs även väldigt dyra och avancerade verktyg ifall man skall göra detta effektivt.

Det är inte för intet som ett nytt bra hus räknas till miljonpris pga arbetskraften.


Invandrarna vill bo i storstäderna, på mark som även jag och andra hade velat bo. Vem skall få åtkomst till marken?


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet