Sverigedemokraterna

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
ekonomianalys Tjej, 31 år

37 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 05:56
ekonomianalys Tjej, 31 år

Citat från somligahar


Alltså stämmer det jag sa tidigare. I kommunismen är det okej med förtryck av oliktänkande för oavsett vad dom tycker kommer skiten ändå sluta i anarki.

det är som att kasta iväg flera sidor av argumenterande när du säger något så korkat


btw, god morgon yannie

Tour Kille, 37 år

16 313 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 06:01
Tour Kille, 37 år

Citat från somligahar


Alltså stämmer det jag sa tidigare. I kommunismen är det okej med förtryck av oliktänkande för oavsett vad dom tycker kommer skiten ändå sluta i anarki.

tror du missuppfattade Ironin eller medvetet valde att göra det.

jkahsfagfvi Tjej, 36 år

5 512 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 11:05
jkahsfagfvi Tjej, 36 år

Känns som det enda jag gör är att länka DN-skit om SD hela dagarna. Men, men!

http://www.dn.se/nyheter/politik/fortroendet-for-sd-sviktar-efter-skandalen



Svenskarnas förtroende har i veckan minskat för Sverigedemokraterna och partiledaren Jimmie Åkesson, visar en mätning av DN/Ipsos. Samtidigt inleddes på fredagen en polisutredning mot partiets riksdagsledamöter Erik Almqvist och Kent Ekeroth. Interna krav ställs nu på att de ska uteslutas ur partiet.

Äh.

BobOllechips Tjej, 36 år

1 914 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 11:32
BobOllechips Tjej, 36 år

Haha alltså. Det mest komiska i det här är att det hade blivit ett jääävla liv om rollerna varit ombytta. Sd-anhängarna hade gråtit ögonen ur sig och skrikit "ut med packet". Nu försvarar dom dessa inkompetenta idioter istället? Haha det är bara för jävla sjukt och bidrar ännu mer till att sd sjunker mer och mer i mina ögon samt deras korkade anhängare. Fine att folk får rösta vad de vill men när dessa personer beter sig oerhört dumt så får de skylla sig själva.

Hade någon i partiet jag röstat på gjort samma sak hade jag skämts och tyckt att det var ena riktiga jävla idioter. Varför? För att jag har lite logiskt tänk i min hjärna och utgår från det som hänt istället för att ta parti för idioter. Finns ingen ursäkt till detta och jag hoppas de får en jävlig som iom det här.

Kony2k12 Kille, 33 år

648 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 11:58
Kony2k12 Kille, 33 år

Fast majoriteten av folket jag pratat med tycker uppenbarligen att Almqvist är korkad jävla lögnare utan minsta förtroende. SDare alltså.

Elefanton Kille, 32 år

3 181 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 12:20
Elefanton Kille, 32 år

Majoriteten av SD:are i den här tråden verkar dock sympatisera med Almqvist och C:o (ett par sidor bakåt) och åberopar 'självförsvar'.

somligahar Kille, 36 år

1 505 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 15:42
somligahar Kille, 36 år

Citat från FancyPants


Ja du går ju i gymnasiet och jobbar därmed inte heltid på något sätt. Har jag fel eller? Alltså ingen eller extremt liten erfarenhet av arbetslivet.

Mervärdet av produktionsmedlen som arbetaren skapar går inte direkt till chefen eller den som äger företaget, det stannar inom företaget i sig. Vill en ägare plocka ut någonting så skattas det kraftigt. Visst är det så att ofta har chefer och ägare högre löner, men detta är ju bara naturligt, då dom har offrat själva mycket arbetstid och ofta sitt personliga kapital på att företaget ska gå bra. Deras privatekonomi är knuten till företagets vinst på ett helt annat sätt. Det finns oerhört många företag i Sverige idag, man kan inte jämföra alla med SEB utan man får tänka på små- och medelföretagen också. Det du gör är att du applicerar 200 år gamla teorier på dagens arbetsliv och alla med mer än två hjärnceller fattar ju hur puckat det är.

Du säger att du inte kommer på några exempel, men ändå så måste det finnas systematiska lagar som förtrycker arbetaren? HA!

Det är ju snarare tvärtom, majoriteten av lagar idag skyddar arbetstagaren och inte arbetsgivaren.

Hur kan varslandet dras in som exempel i det hela? Ännu ett bevis på din lilla arbetslivserfarenhet. När du växer upp kommer du märka hur fel du har. En arbetsgivare tycker ju naturligtvis inte att det är något positivt att sparka människor, men från företagets sida är det logiskt, för att lönsamheten har minskat så pass drastiskt. Nu nyligen t.ex. med SAS, där många blir varslade. Väldigt tråkigt naturligtvis, men om dom inte varslar den minoritet anställda, kommer företaget gå i konkurs (nu med SAS kanske dom gör det ändå, men visar på varför man varslar folk) och om företaget går i konkurs så kommer ALLA anställda på företaget bli av med sin livsförsörjning. Du verkar tro att det finns något kapitalistiskt monster längst uppe i toppen som har som enda mål att suga ut sina arbetare på så många sätt som möjligt, vilket naturligtvis är löjligt. När ett företag varslar anställda tar dom det enda beslut dom kan ta för att rädda resterande anställda.

För övrigt är det inget som stoppar en arbetstagare från att starta eget, tvärtom utan man får till och med hjälp med detta. Då har man plötsligt tagit klivet från arbetsklassen in i den blodsugande borgarklassen. HAHA!

Bankerna i sig har väldigt lite med enskilda företags interna ekonomi. Visst är det så att dom har en stor involvering i den totala ekonomin i landet, men dom tjänar ingenting på att förtrycka "arbetarklassen".

Det jag syftade på när jag sa att massmedia är väldigt vänster är ju naturligtvis hur dom röstar. Nära varannan journalist röstar MP t.e.x, och fick journalisterna bestämma så kunde Vänsterpartiet och MP enskilt bilda regering. I journalistkåren får MP 41%, dvs nästan tre gånger så mycket mer som tvåan V, som får 16%. Det säger mig att vi har en, för att använda vänsterns uttryck, bristande mångfald i partisympatier. I public service är det värst, där 80% kör på det rödgröna blocket. Detta stämmer bra överens med dom artiklar som produceras ur den skitkåren, och det är inte undra på att folkets förtroende för journalister har nått bottennivåer. Det varnas t.ex. för att MP och Vänsterpartiet får en mjukare behandling i media medans SD får en oproportionerligt stor del skit. http://www.jmg.gu.se/digitalAssets/1370/1370309_journalist-2011-journalistboken-kap-13.pdf

Du vet ju uppenbarligen inte vad fascism är om du kallar dagens regeringar fascistiska. Gå och lägg dig pojk, du kanske vaknar med fjun på bollarna och en riktig syn på världen. Dagens regeringar, oavsett hur mycket man inte håller med den politik som förs, försöker inte förtrycka den upplevda arbetsklassen. Återigen tillämpar du 200 år gamla teorier på dagens samhälle och det är bara ytterst korkat, så korkat att jag börjar fundera om du har en extra kromosom. Dagens diktaturer är så gott som alltid socialistiska för övrigt, och även dom börjar tillämpa mer och mer kapitalstiska åtgärder för att rädda sitt land, för anarki kan aldrig vara något positivt, överhuvudtaget.

Och ja, när man börjar förtrycka minoriteter med våld och hot (det är ju vad som har varit den centrala pelaren i varenda tillämpning av kommunismen i dom diktaturerna, precis som Marx själv ville) så är detta oerhört negativt och har därmed förverkat all rätt att styra ett land och bestämma dess framtid, även om ni vänsterpack tycker det är okej med hot och våld.

Aja, back on topic. Tror inte att dagens rabalder om Almqvist kommer att påverka SD nämnvärt i valet 2014, utan är säker på att precis som föregående år sedan det senaste valet kommer SD bara att öka i stöd, med ett litet hastighetsgupp naturligtvis.

somligahar Kille, 36 år

1 505 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:16
somligahar Kille, 36 år

Heh, stödet för SD har ökat, delvis på grund av hur dom har blivit behandlade i massmedia. Sorry Bonnier, ni fick inte dom resultaten ni var ute efter.
http://novus.se/nyheter/2012/tv4novus-snabbmaetning-kring-sd.aspx

Nu när Novus mätte hade stödet ökat från 6,5 till 8,2.

SD2014!

BUBBL3 Kille, 34 år

5 621 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:25
BUBBL3 Kille, 34 år

Citat från somligahar


delvis på grund av hur dom har blivit behandlade i massmedia.

Nja, snarare för att SD-röstarna antagligen bara blir pilska på deras beteende.

Skulle de behandlats orättvist i media, menar du? För det hade som sagt blåst upp till mycket värre nivåer om det handlat om Anders Borg eller dylikt.

holker Kille, 33 år

2 634 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:35
holker Kille, 33 år

Citat från somligahar


Heh, stödet för SD har ökat, delvis på grund av hur dom har blivit behandlade i massmedia. Sorry Bonnier, ni fick inte dom resultaten ni var ute efter.
http://novus.se/nyheter/2012/tv4novus-snabbmaetning-kring-sd.aspx

Nu när Novus mätte hade stödet ökat från 6,5 till 8,2.

SD2014!


somligahar Kille, 36 år

1 505 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:37
somligahar Kille, 36 år

Citat från Antivit


Citat från somligahar

delvis på grund av hur dom har blivit behandlade i massmedia.

Nja, snarare för att SD-röstarna antagligen bara blir pilska på deras beteende.

Skulle de behandlats orättvist i media, menar du? För det hade som sagt blåst upp till mycket värre nivåer om det handlat om Anders Borg eller dylikt.


Att stödet ökat för SD tyder ju snarare på något annat, att folk som tidigare inte röstade SD har valt att göra det nu, naturligtvis på grund av den illa behandlingen som Sd har utsatts för i massmedia.

Du kommer enbart med antaganden och påståenden, nej utan dina såkallade argument är bara tom luft. Att SD har behandlats orättvist i media (inte bara i det här fallet, utan sedan långt tillbaka, innan dom ens kom in i riksdagen) kommer inte från någon SD-anhängare, utan det är slutsatsen som dras i en korrekt undersökning om hur läget ser ut idag, gjord utav JMG, Göteborgs Universitet, som utbildar blivande journalister i deras framtida yrke.

somligahar Kille, 36 år

1 505 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:38
somligahar Kille, 36 år

Citat från holker


Citat från somligahar

Heh, stödet för SD har ökat, delvis på grund av hur dom har blivit behandlade i massmedia. Sorry Bonnier, ni fick inte dom resultaten ni var ute efter.
http://novus.se/nyheter/2012/tv4novus-snabbmaetning-kring-sd.aspx

Nu när Novus mätte hade stödet ökat från 6,5 till 8,2.

SD2014!



Pucko. Novus är TV4s väljarbarometer, och som dom flesta känner till är TV4 ägt av Bonnier, som även var dom som beställde undersökningen.

holker Kille, 33 år

2 634 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:39
holker Kille, 33 år

och

edit: när du talar om oss vanliga dödliga med dina vänner, kallar ni oss då sionisthoror?

somligahar Kille, 36 år

1 505 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:46
somligahar Kille, 36 år

Citat från holker


och

edit: när du talar om oss vanliga dödliga med dina vänner, kallar ni oss då sionisthoror?


Ser inte hur du lyckats föreställa dig själv att jag är antisemit, men det är naturligtvis åt helvete fel.

holker Kille, 33 år

2 634 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2012 kl. 16:48
holker Kille, 33 år

nä, jag drog kanske några egna slutsatser på vägen om jag ska vara ärlig


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet