Strategier och taktik för det kommunistiska samhället
Citat från Harulv
Om vi bara kunde avskaffa valutan och istället uppmuntra och till viss grad kontrollera att människor håller till en god solidär kod där ingen utnyttjar systemet. (Eller kan utnyttja systemet, t.ex. genom registrering av resurser var människa använder i det kommunistiska samhället.)
Är du verkligen så naiv?
Problemet är väl att det där inte är en riktig strategi för det kommunistiska samhället? Snarare en idé om hur kommunismen ska organiseras, jag vet inte ens hur man utnyttjar kommunism?
Citat från Steneniskastad
Det finns ett uppenbart behov inom vänsterrörelsen att diskutera taktiker och strategier för det klasslösa och statlösa samhället. Frågan är vad vi i Sverige ska göra i den värld vi lever i.
Över världen sker uppror som på något sätt skulle kunnas se som socialistiska/kommunistiska. I Egypten har nyligen den största industristaden Mahalla utropat sig själva som autonoma från den egyptiska staten och regeringen.
I andra fall och mer långvariga har vi Zapatistarörelsen i Mexico som sedan 1994 har kämpat för autonomitet i området Chiapas och Naxaliterna som kämpar för direktdemokrati i sina områden i Indien
Denna typ av attacker och uppror kan ses som de mest revolutionära i dagens tid men i Sverige kan vi knappast skapa autonoma kommuner, iallafall inte i nuläget - snarare behövs det bygga en rörelse för att komma så långt. I Spanien finns en rörelse som kämpar emot regeringen och bankssystemet och för en "riktig demokrati" - den har visat sig vara hyfsat militant och kritiken mot regeringen och bankssystemet kan säkerligen utvecklas till en rakt igenom kommunistisk kritik av systemet.
I Grekland har vi andra taktiker som är rent ekonomistiska, nämligen det italienska exemplet: självreduktion. Invånare vägrar att betala för varor och liknande och anordnar gratisaktiviteter, byggda på ideell verksamhet, kommunistisk praktik alltså, eller också känt som kommunicering.
Frågan är utifrån dessa exempel (och det finns många fler) hur vi kan ha en plan för det kommunistiska målet, det klasslösa och statslösa samhället. Taktiker och strategier som vi kan använda i verkligheten för att attackera kapitalet och bygga rörelse.
Det kommer aldrig att hända. GG
Det här var ett fullständigt värdelöst inlägg och inte ett dugg givande till diskussionen. Det här är inte Expressens kommentatorsida, man får argumentera för sin sak.
TPTrucker, okej?
Citat från Steneniskastad
Det här var ett fullständigt värdelöst inlägg och inte ett dugg givande till diskussionen. Det här är inte Expressens kommentatorsida, man får argumentera för sin sak.
Ursäkta om kommunism känns lite svårt att ta på allvar, men jag kommer att bevaka ert strategiska arbete med stort intresse.
Fast för att förstå vad man måste göra bör man Veta vad man vill åstadkomma. Men ja det var En litet onödigt inlägg, pga kommunismen kommer vara pengalös om jag förstått rätt.
Jag är inte naiv, bara idealistisk. Vågar tänka att människor kan skapa ett bättre samhälle?
Ni som bara är här för att ni gillar att klanka ner på andras politiska ideologier bör lägga mer med det. Detta är inget diskussions tråd för om kommunism kommer att funka, utan hur vi ska få den att uppkomma fungerade.
Citat från AnArchoz
Det är roligt att du inte tar kommunismen på allvar när 50% av jordens befolkning lever i fattigdom.
det är för att de saknar fri marknadsekonomi????+++
Folkmord genom avrättningar; arkebusering eller gasning är ondskefullt, men ekonomiskt folkmord är helt okej. Vad man blir glad av att se folkmordsförespråkare om kvällarna.
anti-rasist är ett kodord för antivit.
Skulle nog aldrif funka i längden, men det är en fin tanke.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet