Sjuka tankar och funderingar
Citat från Bumbismurfen
Citat från WTFWJD
Citat från Bumbismurfen
Skapar vi vårat eget öde eller är allt redan förutbestämt? Kanske inte så sjuk men..
Jag tror det är bestämmt.
Men vi kan välja vägen dit hur vi vill.
Men det slutar alltid likadant, men kanske inte på samma sätt.
Låter nästan lite motsägelsefullt ^^
Alltså, man slutar i att vara lycklig i hela sitt liv med en partner.
Men inte säkert vilken partner... ^^
Citat från ZZZONKED
När jag är med min pojkvän så händer det ofta att jag börjar tänka på engelska, eftersom jag pratar det med honom. Fast då blir jag livrädd och tvingar mig att tänka på svenska, just in case att han skulle kunna läsa mina tankar.
Jag får också känslan ibland av att någon kan höra mina tankar, som när jag sitter på bussen eller någon annanstans och jag tänker att personen har fult hår heller kläder, så får jag panik för jag tror att de kanske hör vad jag tänker o:
Citat från WTFWJD
Citat från Bumbismurfen
Citat från WTFWJD
Citat från Bumbismurfen
Skapar vi vårat eget öde eller är allt redan förutbestämt? Kanske inte så sjuk men..
Jag tror det är bestämmt.
Men vi kan välja vägen dit hur vi vill.
Men det slutar alltid likadant, men kanske inte på samma sätt.
Låter nästan lite motsägelsefullt ^^
Alltså, man slutar i att vara lycklig i hela sitt liv med en partner.
Men inte säkert vilken partner... ^^
Aha du menar så :)
Händer att jag håller längre diskussioner med mig själv, i mitt huvud. Sedan känner jag mig osäker på om det verkligen är jag som svarar mig själv, så samtalen slutar oftast med huruvida jag är schizofren eller inte
Jag har blivit väldigt paranoid på sistonde. Jag känner mig alltid förföljd. Förrut hade jag inga problem att vistas i mörker. Nu har det blivit en riktigt obehaglig upplevelse. Jag får ständigt för mig att folk försöker mörda mig. När jag är ute o går med mina hundar på kvällarna så får jag känslan av att någon går på vägen bakom mig och vill slå ihjäl mig. Likaså när jag försöker sova så har jag ständigt samma tankar. Det om något är sjukt jobbigt <_< jag har aldrig haft dessa problem tidigare men nu har det verkligen blivit sjukt jobbigt <_<
Jag brukar försöka måla upp en ny färg i huvet .. Det är ganska omöjligt >:
Alltså en HELT ny färg som inte finns på riktigt D:
Ibland vaknar jag upp och allt känns som att jag inte är den jag är,att jag liksom,glömmer min identitet och allt >:
ascreepy,får fetaste paniken. Det är som att allt bara raderas,att jag får minnesförlust i ngn sekund. :cc
Citat från hquws
Citat från BunnyBondage
universum är oändligt right ?
alltså är chansen att det skulle finnas en exakt likadan kopia av mig själv där ute oändlig, alltså finns det en kopia av mig själv där ute.
jag tycker att det är jättekonstigt att den är oändlig.
det borde ju bara inte funka, det måste ju finnas något efter rymden,
tycker jag som är dum i huvudet :)
Jag blir galen av att tänka på att universum är oändligt xD för NÅGON gång måste det ju endå finnas ett slut. men om det finns ett slut så måste det ju endå finnas någonting bakom det. och även om det bara är ett tomrum som består av ingenting så måste det ju endå vara någonting som detta ingenting består av. Gah.
Ibland när jag var yngre brukade jag tänka "varför blev jag just JAG?"
helt cepe går inte att förklara alls, men det var sjukt skumt om man tänkte den tanken ett tag.
+ att jag alltid trodde att rymden inte alls var oändlig, utan att det lixom var en "vägg" så man inte kunde komma längre, och utanför den väggen fanns ett helt nytt universum med likadana planeter som våra, och en exakt kopia av alla människor...
skumt :s
^Waah det där går jag och tänker på i princip varje dag <_<
^what they said.
Citat från SegSak
Att alla ser olika färger.
Tex en apelsin. Enligt dig är den orange. Men i mina ögon ser jag den som din färg du kallar röd. Men eftersom att man sedan man var liten har fått lära sig att den färgen heter orange, så kallar man ju den orange?
Eller om alla ser i olika "ljusstyrkor" eller vad man ska säga. Att någon ser allt i en mörkare eller ljusare nyans än mig själv.
^
|
Tankarna gör mig galen, ingen kan svara på den.
Jag tror helt klart att olika personer ser olika färger. Eller iaf olika nyanser. För i dagsljus så ser jag grönt i olika nyanser, tex om jag tittar på en gräsmatta med bara högerögat så är gräset knallgrönt, men om jag kollar med vänsterögat är gräset mer limegrönt/gult/brunt.
Citat från Bumbismurfen
Jag har länge funderat på att om man dör i en dröm, dör man på riktigt då?
Freddy krueger is coming for you !!
Nemen nej. Har hört att man inte ska kunna drömma att man dör, men en gång drömde jag att jag vart skjuten och dog. Det va faktiskt en ganska häftig känsla, men jag lever ju fortfarande så !
Jag drömmer jämt att jag blir jagad av ormar eller påväg att dö, just när jag gör det så vaknar jag :c
Citat från bluddersoppa
Citat från Bumbismurfen
Jag har länge funderat på att om man dör i en dröm, dör man på riktigt då?
Freddy krueger is coming for you !!
Nemen nej. Har hört att man inte ska kunna drömma att man dör, men en gång drömde jag att jag vart skjuten och dog. Det va faktiskt en ganska häftig känsla, men jag lever ju fortfarande så !
Hur kan det vara häftigt att bli skjuten och dö? :P
Men jag har oxå hört nåt om att man inte skulle kunna drömma att man dör.. Det kanske är för att man faktiskt dör på riktigt ^^
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet