Religion är inte roten till all ondska
Faith is humanitys answer for the fear they cannot face.
Citat från Terrorstorm
Citat från Viridian
Citat från Terrorstorm
Citat från Viridian
De som är troende vet vad som händer efter döden. Och att påstå att krig beror pga religion är ju absurt, tillochmed korstågen gjordes pga helt ekonomiska anledningar, och så är det med alla större krig. Religion är bara det som används som ord för att rättfärdiga dessa hemskheter.
Där dödade du ju det helt och hållet. Inget av det där är ju det minsta hållbart, och det vet ju både du och jag. Du blundar ju för verkligheten uppenbarligen. Inte undran på att Världen ser ut som den gör..
på vilket sätt är det inte hållbart?
Ska vi gå ner på dagisnivåer? "De som är troende VET vad som händer efter döden? Det kanske därför det kallas att ha en "tro"? osvosv
Oj, en halmdocka! Jag är intresserad av hur du bemöter andra delen av hans inlägg faktiskt, för han tänker likadant som jag gör. Krig existerar inte pga. religionen utan för behovet av makt som existerar. Utan religionen så skulle krigen handla om typ telefonpålar och liknande irrrelevanta saker. Det är självklart inget försvar för religionen utan mest en jämförelse för hur liten roll religionen spelar in i krigsföringen nu för tiden.
Religion har ju genom alla tider skapat konflikter, det är ju inget snack om den saken. Jag kan inte sitta och avgöra vilka krig som bygger på vad. Teorier, teorier. Kriget i Afghanistan, ett krig mot terrorismen eller ett krig för att tjäna olja? Vi kan bara spekulera.. Sen har vi många krig som inte lyfts lika högt som de större. Dom vet vi inget om.
Nu för tiden finns det i princip bara en religion som är violent öht och det är Islam. Säger inte att det pågår krig, men något är inte rätt ställt i Mellanöstern, och det vet vi alla.
Hela europa slogs ju i 30 år på 1600-talet över vilken religon man skulle tillhöra.
Tycker att kristendomen är ganska passivaggressiv faktiskt. Tycker överlag att monoteistiska religioner är ganska urkukade då det inte handlar om folk som bryter emot guds ord för det bättre alternativet, utan bara är en lång ramsa i kuksugning.
Hursomhelst så skulle eradikationen av religion inte tillföra något alls till mänskligheten. Darwinism är det nya opiumet för massorna, inte religion.
Regler har alltid funnits, de har börjat skrivas ner när man uppfann skrift.
De finns i vårt naturliga beteende, det som religion har gjort är att "copy pasta" dom in i sina "heliga böcker" och sen säga att det är deras.
En art ,som har samarbetet som en grundpelare i sitt beteende, kan inte utvecklas alls om den är destruktiv.
Därför överlever bara de som beter sig på ett "bra" sätt mot varandra.
Religion har inte gett mänskligheten något med andra ord, den har tagit något som redan funnits och sedan slängt på sin stämpel på det.
Oftast så behövs inga "förvridningar" av grundidén i religioner, utan dom som är mest fundamentaliska är oftast de som är tolkar religionen ordagrant.
Att säga att vi ska se upp till religion för vad den har lyckats med och inte se ner på den för vad den har misslyckats med är som att säga:
"Låt oss inte se ner på Hitler för det dåliga han gjorde, han lyckades ju faktiskt hjälpa det tyska folket!"
Det går t.ex inte att tolka "Du skall stena den kvinna som upptäcks vara oskuld vid bröllopsnatten" på ett fel sätt.
Religion är ett mänskligt påhitt, och det är det som gör att vissa människor beter sig på ett dåligt sätt.
Du kan inte säga att en extremistisk Janeist [google it] skulle flyga ett flygplan in i ett tron och döda 3000 människor.
Ingen självrespekterande ateist skulle någonsin beskylla "gud" för dessa handlingar, gud finns inte.
Jag börjar tro att du verkligen tror att religion är grunden för mänsklig godhet, vilket skulle vara underligt eftersom du bor i ett land där cirka 40-80% av folket är ateister.
Jag har aldrig varit troende och skulle inte få tanken på att skada någon medvetet, vilket jag garanterat inte är ensam om.
För att avsluta:
Religion är inte moraliska pelare, det är en copy paste av existerande art beteenden.
Med andra ord en copyright infringement.
*Harkel*
Citat från natsukashi
Tycker att kristendomen är ganska passivaggressiv faktiskt. Tycker överlag att monoteistiska religioner är ganska urkukade då det inte handlar om folk som bryter emot guds ord för det bättre alternativet, utan bara är en lång ramsa i kuksugning.
Hursomhelst så skulle eradikationen av religion inte tillföra något alls till mänskligheten. Darwinism är det nya opiumet för massorna, inte religion.
Darwinism?
Do tell vad det skulle betyda?
För jag hör så otroligt många religiösa slänga ur sig det i alla möjliga sammanhang från biologi till astrologi.
Tycker vi kissar på påven och alla andra stora religiösa personer bara för att det skulle vara skoj o pissa på någon stor (inte stor som i lång eller så utom som i berömd) person :D
Bra skrivet!
Jag vill också påpeka att religion och tron på "Gud" är olika saker. Det är omöjligt för oss människor att till 100% veta om det finns en högre makt eller inte, man väljer vad man tror utifrån sina egna teorier och uppfattningar angående universums existens. Det finns inga klara bevis för varken det ena eller andra.
Religion är, som du skriver, helt påhitatt av människan. Det är olika tolkningar av Gud, samt regler, traditioner, och cermonier. På ett eller annat sätt spelar det en roll i alla människors liv, mer eller mindre. På gott och ont.
Citat från Viridian
USA hade bombat skiten ur varenda arabland även om kristendomen inte fanns. Och det hade funnnits terrorgrupper liknande al qaida som hade kört rätt in i tornen ändå.
Butterfly effect.
En liten förändring kan skapa en stor förändring på lång sikt.
Du skulle aldrig kunna få samma historia om man skulle ta bort en så stor faktor som religion.
Oj, jag letade efter ditt inlägg men hittade det inte.
Du tror alltså att det finns en grundläggande godhet i människan som vi själva är medvetna om redan från ung ålder? Det förklarar inte varför bebisar t.ex. ljuger, snor och mördar det andra fostret i vissa tvillingfall. Den moraliska värdegrund som du växt upp med är en kristen en, fast utan kristendomens stämpel på den.
Som jag nämnde tidigare så är dessa ytterligare regler överflödiga och oftast rent av motsägelsefulla grundpelarna, det är inte okej att stena din fru för grunden säger att man icke skall döda.
Precis som att vi inte kan hata exakt allt som Hitler har gjort, kan vi inte heller fördöma religion i helhet. T.ex. så var Hitler en stark rökmotståndare. Om man då ska dra paralellen att alla antirökare är som Hitler så blir det bara vrickat, vrickat som fan.
Ingen ordentlig troende skulle heller skylla på Gud, då de inser att det är människor som gör val och att deras Gud enbart övervakar dem utan att göra något.
Don't get me started on fundamentalists. Jag tror att vårat hat gentemot dem är väldigt synkat faktiskt.
Janeism verkar vara en cool religion, ska läsa på mer om den. :D
Det har alltid funnits ondska i världen!
Citat från Accidents
Bra skrivet!
Jag vill också påpeka att religion och tron på "Gud" är olika saker. Det är omöjligt för oss människor att till 100% veta om det finns en högre makt eller inte, man väljer vad man tror utifrån sina egna teorier och uppfattningar angående universums existens. Det finns inga klara bevis för varken det ena eller andra.
Religion är, som du skriver, helt påhitatt av människan. Det är olika tolkningar av Gud, samt regler, traditioner, och cermonier. På ett eller annat sätt spelar det en roll i alla människors liv, mer eller mindre. På gott och ont.
Oavsett vad man väljer och tro så finns det fortfarande en sak som är konstant...Reality.
Så det finns en "sanning" och det är det som forskare upptäcker dagligen, om allt från astronomi till geologi.
Det enda sättet jag kan tänka mig att det spelar in på mitt liv är som en tagg i sidan.
Vilket ioförsig är en påverkan på det negativa hållet.
Men "förlusten" av religion skulle inte påverka dagens samhälle så stort.
Citat från ErikSchwartz
Darwinism?
Do tell vad det skulle betyda?
För jag hör så otroligt många religiösa slänga ur sig det i alla möjliga sammanhang från biologi till astrologi.
Så som jag ser det så är det när folk har blivit så extremt beroende av sin vetenskap att de inte tänker utanför fysikens och biologins ramar. Helt enkelt när det filosofiska förfaller och vetenskapen används som en ny "religion". (Ursäkta uttrycket)
Citat från P4TR1K
Har inte läst igenom alla 11 sidorna.. men som det ser ut har vi ju missat en stor del av både Koranen och biblen, där man trycker undan homosexuella, utvecklingsstörda m.m. Är detta sunt förnuft och bra vägledning eller vart vill man komma med det?
Det där är småregler som är motsägelsefulla till det riktiga budskapet. Alltså bör de inte räknas in. Biblen skulle kunna vara 20 sidor men några rövhål skulle bestämt sitta och printa ner massa irrelevanta historier. :I
Religion funkade för 200 år sedan då folk fortfarande var naiva och trögsint.
2010 vet vi mycket väl att religion inte löser något alls, det ger bara krig och elände. hade judar aldrig funnits hade hitler aldrig startat andra världskriget.
Bibeln i helhet är mer eller mindre en dödsbok... alla som har en bibel i hand är Idioti's-Vapen
Satanism och buddism är de enda 2 religioner som är vettiga i dagens samhälle... resten krockar med vanligt folkvett
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet