Päls

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
alltomminbuske Tjej, 33 år

41 forumsinlägg

Skrivet:
27 oktober 2011 kl. 17:53
alltomminbuske Tjej, 33 år

Citat från Violaz0r


Citat från alltomminbuske

så länge pälsen sitter på ett djur så är det helt okej. Fast jag skulle inte jämföra det med köttindustrin, sure det är fler som äter kött osv. och gör hela skiten större men att flå djur är tusen gånger värre imo.

Industrierna går hand i hand, ger du den ena stöd så hjälper du även den andra. Det är tyvärr så det är. Oavsett om du köper pälskappa, fläskkotlett eller mjukost så bidrar du till samma idioti.


hur går dom hand i hand? Bönderna som tar hand om sina djur osv tänker inte "JA NU JÄVLAR SKA JAG GÖRA PÄLSJACKOR!!!!!" nej. att köpa bacon och att köpa en pälskappa är inte samma sak. grisen har inte ens den sorts päls lawl. och oftast i päls industrin så flår dom djuren bara utan att göra något med resten av djuret. Medan dom i kött industrin använder exakt allting från djuret, och imo är det inte så dumt.

Sharon Tjej, 34 år

12 287 forumsinlägg

Skrivet:
27 oktober 2011 kl. 17:57
Sharon Tjej, 34 år

Citat från KIKIsnus


Komattor från kor som slaktats för kött då?

Vad är skillnaden mellan det är andra pälsdjur?
Som jag ser det så dödas fortfarande ett djur för sin päls, även om det i kossans fall delvis är för köttet.

FSM Kille, 33 år

7 023 forumsinlägg

Skrivet:
27 oktober 2011 kl. 18:04
FSM Kille, 33 år

Citat från Dialectics


Citat från pandasoppa

det vanligaste folk säger är att de hellre skulle rädda ett barn ur ett brinnande hus än familjens hund, till exempel. det kan man ju förstå, och på så sätt kan man tänka att människor anser sig själva mer värda än djur.
men ponera att det var en galen yxmördare som höll på att dö bredvid hunden, vem hade man räddat då? är en hund värd mer än en människa om människan beter sig hemskt och är vad folk anser "ond"?
jag tror grunden i frågor om man ska ha päls/äta djur/ etc är vad man anser vara innebörden av ett "värde"
när man säger att djur är lika mycket värda som människor och alltså inte bör ätas upp, vad menar man då? menar man att de är värda lika mycket ekonomiskt? lika mycket emotionellt värde? eller? vad tror ni att ett värde definieras som?
-

Definera en galen yxmördare. Är hans offer politiker, poliser eller pälsbärare? I så fall är hans liv värt att rädda.


Din syn på världen har än en gång gett mig ett härligt skratt. Tack, återigen.

pandasoppa Tjej, 35 år

1 594 forumsinlägg

Skrivet:
28 oktober 2011 kl. 12:23
pandasoppa Tjej, 35 år

Citat från Tate


Så bara för att du inte köper en pälskappa i månaden så dör inte tusentals djur pga pälsindustrin?
Jag tjänar på att rädda en person som står mig nära framför en skata. Precis som att jag tjänar på att rädda en get framför kungen.
Huvudsakligen skulle jag dock rädda den som är lättast att rädda.



ursäkta mig men rädda den som är lättast att rädda? hur resonerar man då?

Sharon Tjej, 34 år

12 287 forumsinlägg

Skrivet:
28 oktober 2011 kl. 17:46
Sharon Tjej, 34 år

Citat från pandasoppa


Citat från Tate

Så bara för att du inte köper en pälskappa i månaden så dör inte tusentals djur pga pälsindustrin?
Jag tjänar på att rädda en person som står mig nära framför en skata. Precis som att jag tjänar på att rädda en get framför kungen.
Huvudsakligen skulle jag dock rädda den som är lättast att rädda.


ursäkta mig men rädda den som är lättast att rädda? hur resonerar man då?


Man resonerar ganska logiskt. Om du enbart kan rädda en och det själv är en fara för dig själv. Varför rädda den som är svårast att rädda, utsätta dig själv för en större fara och öka chansen drastiskt att det istället blir tre som dör?

KIKIsnus Tjej, 31 år

7 346 forumsinlägg

Skrivet:
28 oktober 2011 kl. 23:44
KIKIsnus Tjej, 31 år

Argumenterande talet för päls som jag bad om hjälp till förut.

Sedan urminnes tider har människor använt sig av djurskinn och päls i flera olika sammanhang. Några av dessa användningsområden är mattor, möbler och kläder. Trots att skinn och läder är lika inhumant som päls, så känns läderbälten, mockastövlar och skinnjackor mer accepterat av samhället än en underbart varm vargkappa.

Päls håller längre.
Ja, päls håller faktiskt mycket längre än en vanlig vinterjacka i bomull som du skaffat på Åhléns.
När du köpt en päls så slipper du tänka på att köpa en ny jacka som kan ersätta fjolårets trasiga ytterplagg. Dessutom så är pälsen ett mycket tidlöst plagg som länge varit populärt.
Nu när det varit så mycket snack om miljön och att man ska handla så lite nytt som möjligt så är pälsen ett perfekt exempel!
Då klädesplagget är väldigt hållbart och tål mycket, så kan man och ärva och återanvända någons gamla, men ack så välbevarade päls. Tillverkningen av ett nytt skinnplagg släpper ut endast en tredjedel så lite koldioxid som ett bomullsplagg. Tänk på det nästa gång du är ute och handlar en ny vinterkappa på H&M!

Köttätare som är emot päls = dubbelmoral.
Många av de som är emot pälsindustrin och dess farmar äter faktiskt kött och ägg/fågel.
Visst tror du att biffen på din tallrik har levt livet som i bregottreklamen, att dina ägg från ”frigående höns” har haft fria hönor till mammor och att alla hankycklingar växer upp och blir fina tuppar?
Detta är så långt ifrån verkligheten som köttindustrin kommer.
Tydligen så tolkar man ”frigående höns” väldigt olika. Många av dessa farmar håller sina hönor instängda i en hangar där flera djur blir ihjältrampade och dör.
Mer än hälften av allt nötkött kommer ifrån mjölkindustrin där kossornas mjölkproduktion avtar efter ungefär fem år. Därefter körs dessa till ett slakteri.
En kalv lever sitt lilla artonmånadersliv inomhus. Därefter blir den, precis som sin mamma, körd till slakteriet där den antingen blir kalvfärs eller kotlett.
Och alla hankycklingar som du tror blir stora, vackra tuppar?
Ja, dessa är bara en restprodukt som hamnar i en kvarn där de mals ner dagen efter deras födsel.
De tycks helt enkelt inte fylla något riktigt äggkläckande syfte.

Så om man tittar närmare på köttindustrin, så inser man att den inte är helt felfri den heller.
Den är faktiskt minst lika hemsk.

Bär päls för en bättre miljö!
Flera personer kan tycka att fuskpäls är en mycket bra ersättning för den riktiga pälsen.
Fuskpäls är gjort av ett syntetiskt material som på vardagsspråk kallas för plast. Vad de flesta inte tänker på är att det faktiskt är gjort av olja.
Då olja är en råvara gjord på uråldriga fossiler och ej kan tillverkas lika snabbt som vi önskar, så är det bäst att man prioriterar dess användning till något nödvändigare. Eller så tänker man helt på miljön och minskar oljeberoendet världen över.
Som du antagligen vet nu, så är den vanliga pälsindustrin nästan helt oberoende av fossila bränslen, vilket är ett stort plus då oljan håller på att ta slut OCH förstör miljön.

Jag har fått höra flera gånger att pälsindustrin är hemsk och att man faktiskt har hittat bättre alternativ.
Men som jag tidigare nämnt, så tänker många inte på att bomull och fuskpäls(plast) är stora miljöbovar och att bomullsplantan är en mycket vätskekrävande växt som också blir besprutar med flertal olika gifter som ska förhindrar insektsangrepp.
Dessa bekämpningsmedel är inte direkt nyttiga för människan som jobbar på plantagen. Det uppstår därför riktigt dåliga arbetsförhållanden.
Och för att endast odla ett kilo bomull så behöver man faktiskt lika mycket plats som man kunde ha använt för att odla hela femton kilo ris på. Bara en sådan sak!


Så ja, antingen så är du dubbelmoralisk och hatar pälsindustrin men stödjer köttindustrins hemska vardag, köper en fuskis och bidrar till ännu mer miljöförstöringar, eller så köper du en päls som kan gå från generation till generation, spara massa resurser och faktiskt använder köttindustrins ”restprodukt” i form av en fin komatta och ett par härliga Shepherd-tofflor!

nuedbra 32 år

730 forumsinlägg

Skrivet:
28 oktober 2011 kl. 23:50
nuedbra 32 år

KIKIsnus: Åh bebi!!! Så jävla truuuuuue! omg <3

KIKIsnus Tjej, 31 år

7 346 forumsinlägg

Skrivet:
28 oktober 2011 kl. 23:51
KIKIsnus Tjej, 31 år

HEHEHEHHEHEHEH

Sharon Tjej, 34 år

12 287 forumsinlägg

Skrivet:
28 oktober 2011 kl. 23:57
Sharon Tjej, 34 år

"Päls för en bättre miljö" är missledande. Om du väljer att varken gå i fuskpäls eller riktig, så bidrar du mycket mer till miljön. Du däremot gör indirekt mer för miljön än de som går i fuskpäls. Men du gör det absolut inte för en bättre miljö.

Och ja, päls har människan använt förbaskat länge. Men vi har även klubbat kvinnor i skallen för att sedan knulla dem hårt.
Sluta att försöka få något primitivt att framstå som något bra och sluta försöka rättfärdiga det. Vi hade behov av det som grottmänniskor, för vår egna överlevnad.
Dör du om du inte går runt i en päls?

KIKIsnus Tjej, 31 år

7 346 forumsinlägg

Skrivet:
29 oktober 2011 kl. 00:03
KIKIsnus Tjej, 31 år

Fast argumenterande talet handlade om att manipulera andra till att tycka att du har rätt.
Har man en publik som inte har tillgång till internet och kan rätta dig (Typ min klass, som uppgiften var avsedd för) så kan man faktiskt ljuga fram, vända och vrida på sanningen. Bara folk går på det.
Ang, ditt första stycke

Violaz0r Tjej, 33 år

489 forumsinlägg

Skrivet:
29 oktober 2011 kl. 00:53
Violaz0r Tjej, 33 år

Jag kan inte låta bli att undra, har du belägg för miljösnacket? Jag menar, jag har (heller) inga siffror på saken, men jag skulle inte bli förvånad om djurhållning tär på miljön värre än tillverkning av fuskpälsar. Snarare tvärtom, skulle bli förvånad om argumenten faktiskt håller.

Violaz0r Tjej, 33 år

489 forumsinlägg

Skrivet:
29 oktober 2011 kl. 01:02
Violaz0r Tjej, 33 år

Fast valet står väl ändå inte mellan pälsindustrin (som i djurhållningen) och att bära kläder på kroppen? Isåfall måste ju ditt argument hålla åt andra hållet, ska du bära päls så ska du inte bära något som helst annat än päls. Annars ligger du ju dubbelt så illa till som en icke pälsbärare.

any1 29 år

675 forumsinlägg

Skrivet:
29 oktober 2011 kl. 01:07
any1 29 år

Jag gillar att flå människor och bära deras hud som en kappa. Varmt och skönt. <3

KIKIsnus Tjej, 31 år

7 346 forumsinlägg

Skrivet:
29 oktober 2011 kl. 01:07
KIKIsnus Tjej, 31 år

Ja, det var jag ju medveten om. Men om min klass var det, det är en annan femma.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet