NationalDemokraterna.
Soldier
Kille, 32 år
Citat från u_suck_tbh
"kommer att dö ut", ah, om vi gör någonting åt det. Inte av sig självt dock. Varför ser vi annars ökade rasistiska partier genom hela europa?
Det är en definitionsfråga, ja, en besvarad sådan. Nazister är inte en egen folkgrupp! Precis som kommunister inte är en egen folkgrupp. Eller liberaler heller.
Om du engagerar dig i anti-religiösa demonstrationer eller liknande uttryckande av åsikter där ni bajsar på religiösa just för att dom är religiösa så ah, då skulle du anmälas för hets mot folkgrupp. Alltså om du tar "ACTION" mot dessa personer. Typ om du skulle få för dig att bränna ner en moské eller en kyrka eller en synagoga.
Folk är rädda, det är därför rasism finns kvar i samhället i dagens läge och många faktorer har påverkat det här, lågkonjukturen har dragit ner folk i arbetslöshet och depression, folk söker efter en syndabock..
Allting faller tillbaka på överlevnad (tror jag), i dagens samhälle behöver man pengar för att kunna handla mat och dylikt och vissa ser väl kanske invandringen som ett hot mot deras överlevnad, inte för att någon anställer en invandrare för den delen heller (hade jag varit VD så hade jag sett arbetskapacitet och vilja som första prioritering, inte något löjligt som härkomst).
Med regeringen som sitter just nu lönar det ju sig att bli egenföretagare och invandrare startar pizzerior eller andra matställen i brist på jobb (kan man inte bli anställd av någon så kan man ju göra sig själv till arbetsgivare eller VD i sitt eget lilla företag, logiskt nog)
Folk härifrån kanske tror/ser det som orättvis behandling och det blir litegrann som nazi-tysklands scenario, man skyller på någonting, man hittar en syndabock, alltså invandringen. Det här är bara en teori, det kanske inte stämmer överhuvudtaget, men jag har fått för mig att det är något i den här stilen.
Tror för övrigt det inte kommer bli förintelsen 2.0 bara för att några småpartier tar sig in i riksdagen, det finns inga drömpartier alla har olika frågor och invandringen är en av dessa frågor, det går inte att bortse ifrån. Regeringen som sitter just nu bryr sig inte ett piss om invandringen, så folk är väl illa tvungen att leta efter partier som gör det, uppenbarligen så tycker ju Svenska folket att det är en fråga som är viktig.
Okej, det är Jimmie Åkesson, supernazisten eller vad du nu vill kalla honom.
Men lyssna på vad han säger, Svenskarna är inte en minoritet som helhet, men det förekommer vid invandrartäta områden att Svensken i sig blir utsatt för Hets mot folkgrupp, utan att det tas seriöst. Medans det åt andra hållet tas väldigt seriöst. Det är lite dubbelmoral och för övrigt så har vi ju sett att assimilering inte fungerar särskilt bra, men låt oss då fixa en bättre lösning på detta problem så att man inte bara förnekar detta. Nu är vi inne på det där med kränkningar igen, hets mot folkgrupps-definationen.
Nja, jag behöver inte ingå i ett demonstrationståg som med våldsamt framtåg försöker få sin vilja igenom. Det finns folk som har blivit dömd för hets mot folkgrupp över Internet också, för det är ju också ett sätt att framföra sina Politiska åsikter, ungefär som du och jag gör nu.
u_suck_tbh
34 år
Citat från Soldier
Folk är rädda, det är därför rasism finns kvar i samhället i dagens läge och många faktorer har påverkat det här, lågkonjukturen har dragit ner folk i arbetslöshet och depression, folk söker efter en syndabock..
Allting faller tillbaka på överlevnad (tror jag), i dagens samhälle behöver man pengar för att kunna handla mat och dylikt och vissa ser väl kanske invandringen som ett hot mot deras överlevnad
Är beredd att hålla med, det är därför jag tycker att man ska marginalisera den makten dessa saker har (typ att man MÅSTE ha pengar för att överleva, don't want that)
Citat från Soldier
Svenskarna är inte en minoritet som helhet, men det förekommer vid invandrartäta områden att Svensken i sig blir utsatt för Hets mot folkgrupp, utan att det tas seriöst. Medans det åt andra hållet tas väldigt seriöst. Det är lite dubbelmoral och för övrigt så har vi ju sett att assimilering inte fungerar särskilt bra, men låt oss då fixa en bättre lösning på detta problem så att man inte bara förnekar detta. Nu är vi inne på det där med kränkningar igen, hets mot folkgrupps-definationen.
Att det inte tas seriöst är ett problem, precis som många andra fall där det finns en social struktur som skapar ett synsätt bland människor. Jag ser dock inte hur sverigedemokraterna med sin politik kan undanröja dessa problem. Om något ser jag bara hur det skulle kunna förstärkas (att genom statlig väg skapa första och andra -klassens medborgare, göra invandrare till syndabockar etc).
Assimilering fungerar inte för att det är värdelöst och är grundat i en normativ kultursyn, vilket är åt helvete för att kultur kan inte 'tyglas' så.
Integration är bättre.
En av anledningen till att skit som detta uppstår är ju för att det finns en överliggande segregering i samhället. Förslag som försöker råda bot på detta (typ att kommuner får extra bidrag för att ta emot invandrare och därmed "spä ut" invandrarna så att alla integreras bättre) brukar käftas emot av många sverigedemokrater och dylikt, så om du vill lösa problemen - gå inte till sverigedemokraterna.
Citat från Soldier
Nja, jag behöver inte ingå i ett demonstrationståg som med våldsamt framtåg försöker få sin vilja igenom. Det finns folk som har blivit dömd för hets mot folkgrupp över Internet också, för det är ju också ett sätt att framföra sina Politiska åsikter, ungefär som du och jag gör nu.
Demonstrationer brukar i regel inte med våld försöka få sin vilja igenom. Har varit på fler fredliga demonstrationer än jag har varit på våldsamma.
Vad har dessa personer gjort för att bli dömda? Propagerat kanske? Skickat hot och kränkande meddelanden kan jag tänka mig? Det är saker som räknas som "taking action" nämligen, vilket du kan bli dömd för om det du GÖR är av kränkande natur.
Meowtwo
Kille, 31 år
Citat från Soldier
Citat från u_suck_tbh
Fast nazister och rasister är ju bland annat precis sånt man försöker skydda ifrån.
Tror för övrigt att politiskt motiverat skit klassas som "hatbrott", vilket "hets mot folkgrupp" är en variant av. Men nazister är ingen folkgrupp...
Nazism och rasism kommer att dö ut, det finns ingen anledning att se människor olika på grund utav härkomst, det har enbart med klimatet man lever i att göra, en överlevnadsgrej.
Det är en definitionsfråga som varken du eller jag har makten att ändra på, så det är skit samma.
Jag är anti-religion för övrigt också och borde alltså vara under dessa kriterier för "hets emot folkgrupp", makes sense?
Det finns ingenting som har dödat mer människor än religion har gjort i sin väg igenom historien.
Nazism och Rasism kommer inte dö ut utan att man kämpar emot det, att du påstår det är bara konstigt.
Enda gången som de håller sig borta är när motståndet är så hårt så att de inte ens kan gå på gatan ifred.
Edit: Högerextremister måste se negativa effekter i sina sociala liv, även som privatpersoner, först då ser de att deras åsikter är destruktiva och håller tyst om dem/konverterar. Det hjälper ingenting att ta en debatt med dem och sedan gå därifrån gullandes.
natsukashi
Kille, 60 år
minkfarmen i svedala stängdes inte för att vi skickar parfymerade brev där det stod "snälla Kenneth stäng farmen det är synd om djuren ;_; xoxo"
aktiv kamp är det som gäller
yung
30 år
Man ska kämpa med knytnävar!
Wikileaks
Kille, 32 år
Citat från Alekzandewr
Man ska kämpa med knytnävar!
Fel.
Man ska kämpa med rättigheter.
yung
30 år
Citat från Wikileaks
Citat från Alekzandewr
Man ska kämpa med knytnävar!
Fel.
Man ska kämpa med rättigheter.
Fel. Med dessa rättigheter så behöver man inte kämpa.
Wikileaks
Kille, 32 år
Citat från Alekzandewr
Citat från Wikileaks
Citat från Alekzandewr
Man ska kämpa med knytnävar!
Fel.
Man ska kämpa med rättigheter.
Fel. Med dessa rättigheter så behöver man inte kämpa.
Wat. Kommunist?
yung
30 år
Citat från Wikileaks
Citat från Alekzandewr
Citat från Wikileaks
Citat från Alekzandewr
Man ska kämpa med knytnävar!
Fel.
Man ska kämpa med rättigheter.
Fel. Med dessa rättigheter så behöver man inte kämpa.
Wat. Kommunist?
Det där har ingen relevans alls.
u_suck_tbh
34 år
Citat från unsterblich
minkfarmen i svedala stängdes inte för att vi skickar parfymerade brev där det stod "snälla Kenneth stäng farmen det är synd om djuren ;_; xoxo"
aktiv kamp är det som gäller
På tal om kamp och sånt, bra read-up gällande "the civil rights movement" i USA.
De ursprungliga kommentarerna har tagits bort, så en annan person har postat om dom, men har tappat formatteringen och länkarna (källorna) som var inbundna.
Men om man orkar läsa tre stora väggar med text så är det faktiskt riktigt värt. Kommer nog försöka fixa formatteringen någon dag, men hinner inte nu
http://www.reddit.com/r/DepthHub/comments/17wdy7/thedukeofreddit_illustrates_the_stark_reality_of/c8tain2
Teaser:
I feel like the popular history of the civil rights era is misportrayed.
The narratives something like the rhetoric of leaders like MLK inspired nonviolent protests and the abuse of nonviolent protesters shocked the nation into change. Which is wrong and downplays the reality minorities faces. A compelling narrative can be written that the Civil Rights acts were not passed because of "nonviolent protest", but out of fear of ever escalating violence.
Inequality had long been a tense issue, but it became its most shocking since the Reconstruction era to the political elite during World War II. The Zoot Suit riots of 1943 occurred in LA after a murder invoked a 9/11 like visceral reaction in many white Americans towards the Latin American community. so much so, that AMERICAN SOLDIERS were walking through the streets of LA beating the shit out of young Latinos to the applause of white Angelenos.
go to the o
Soldier
Kille, 32 år
Citat från u_suck_tbh
Citat från Soldier
Folk är rädda, det är därför rasism finns kvar i samhället i dagens läge och många faktorer har påverkat det här, lågkonjukturen har dragit ner folk i arbetslöshet och depression, folk söker efter en syndabock..
Allting faller tillbaka på överlevnad (tror jag), i dagens samhälle behöver man pengar för att kunna handla mat och dylikt och vissa ser väl kanske invandringen som ett hot mot deras överlevnad
Är beredd att hålla med, det är därför jag tycker att man ska marginalisera den makten dessa saker har (typ att man MÅSTE ha pengar för att överleva, don't want that)
Citat från Soldier
Svenskarna är inte en minoritet som helhet, men det förekommer vid invandrartäta områden att Svensken i sig blir utsatt för Hets mot folkgrupp, utan att det tas seriöst. Medans det åt andra hållet tas väldigt seriöst. Det är lite dubbelmoral och för övrigt så har vi ju sett att assimilering inte fungerar särskilt bra, men låt oss då fixa en bättre lösning på detta problem så att man inte bara förnekar detta. Nu är vi inne på det där med kränkningar igen, hets mot folkgrupps-definationen.
Att det inte tas seriöst är ett problem, precis som många andra fall där det finns en social struktur som skapar ett synsätt bland människor. Jag ser dock inte hur sverigedemokraterna med sin politik kan undanröja dessa problem. Om något ser jag bara hur det skulle kunna förstärkas (att genom statlig väg skapa första och andra -klassens medborgare, göra invandrare till syndabockar etc).
Assimilering fungerar inte för att det är värdelöst och är grundat i en normativ kultursyn, vilket är åt helvete för att kultur kan inte 'tyglas' så.
Integration är bättre.
En av anledningen till att skit som detta uppstår är ju för att det finns en överliggande segregering i samhället. Förslag som försöker råda bot på detta (typ att kommuner får extra bidrag för att ta emot invandrare och därmed "spä ut" invandrarna så att alla integreras bättre) brukar käftas emot av många sverigedemokrater och dylikt, så om du vill lösa problemen - gå inte till sverigedemokraterna.
Citat från Soldier
Nja, jag behöver inte ingå i ett demonstrationståg som med våldsamt framtåg försöker få sin vilja igenom. Det finns folk som har blivit dömd för hets mot folkgrupp över Internet också, för det är ju också ett sätt att framföra sina Politiska åsikter, ungefär som du och jag gör nu.
Demonstrationer brukar i regel inte med våld försöka få sin vilja igenom. Har varit på fler fredliga demonstrationer än jag har varit på våldsamma.
Vad har dessa personer gjort för att bli dömda? Propagerat kanske? Skickat hot och kränkande meddelanden kan jag tänka mig? Det är saker som räknas som "taking action" nämligen, vilket du kan bli dömd för om det du GÖR är av kränkande natur.
Jag har inte vänt mig till Sverigedemokraterna, jag bara påpekar att många Svenskar har gjort det och därmed även måste tycka att Invandringen är en viktig fråga. Som jag har sagt tidigare, alla partier har viktiga kärnfrågor, det går inte att ta upp alla frågor, men att praktiskt taget ignorera hälften är nog inte heller rätt sätt att hantera situationen.
Personligen så tror jag att det bästa för Sverige just nu i dagens läge hade varit att få tillbaka sossarna, det är bara sinnessjukt som det är just nu. Man tvingar svårt sjuka människor att arbeta eller att aktivt söka jobb, hur åt helvete är inte det?
Hot och kränkande meddelanden tas nog inte riktigt på hets mot folkgrupp, tror det är mer under olaga hot eller dylikt (beror väl iofs på vad personen skriver för meddelande)
Men, om jag exempelvis skulle bränna biblar eller liknande och lägger upp det på Youtube så kan det väl ses som hets mot folkgrupp.
Det faller väl tillbaka på definitionsfrågan även där, men om jag exempelvis skulle skriva att jag hatar X-religion och vill att alla utövare av denna religion bara skulle dö ut så kan även det räknas..
Skitsamma, i varje fall, många vänder sig till religion i kristider för att ha någonting att tro på och att inte bara ge upp, tror det egentligen har med viljestyrka att göra, psyket i sig. Många söker efter en högre makt för att få rätsida på sitt livet, men många kan även bli helt besatt och psykiskt instabil av religion.
Tycker det nästan är lite komiskt, eller rättare sagt tragiskt att man helt och hållet har tappat rädslan för att dö eftersom efterlivet alltså ska vara ett paradis där man får 72 oskulder i himmelen och får vara med Allah, martyrer hyllas för sina självmordsbombardåd, då de har dött i det heliga kriget och offrat sig själv i guds namn. Är jag ensam om att tycka att det här låter konstigt?
Soldier
Kille, 32 år
Citat från Pervofil
Nazism och Rasism kommer inte dö ut utan att man kämpar emot det, att du påstår det är bara konstigt.
Enda gången som de håller sig borta är när motståndet är så hårt så att de inte ens kan gå på gatan ifred.
Edit: Högerextremister måste se negativa effekter i sina sociala liv, även som privatpersoner, först då ser de att deras åsikter är destruktiva och håller tyst om dem/konverterar. Det hjälper ingenting att ta en debatt med dem och sedan gå därifrån gullandes. [/i]
Varför är det konstigt? Tror du själv att majoriteten av befolkningen kommer att bli nazister?
Nej, trodde väl det. Ser man en ökning av nazister?
Nej, för det är inte nazism om man inte utgår ifrån Hitlers politiska idelogi.
SD = Socialkonservativt-parti.
Hitlers parti = Nationalsocialistisk arbetar-parti.
Nationalism är inte samma sak som nazism, eftersom nationalism i sig inte är en politisk idelogi, det är en världsåskådning, att värna över sin nation är inte nazism.
Men påstår man sig vara en Nationalsocialist så är man antagligen nazist, jag vet inte exakt vad ND står för, för övrigt.
natsukashi
Kille, 60 år
semantik semantik semantik utan innehåll
natsukashi
Kille, 60 år
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet