Mensa
Praxis. Jag kan inte tänka mig något annat. Men vad vet jag? Någon föreningsansvarig vet säkert.
I vilket fall så måste alla inblandade i den processen ha gått i min klass, för vi fick verkligen aldrig någonting gjort.
Haha. Ja, du... Det är ju en sak när det gäller Mensa, som trots allt inte står direkt ansvariga för liv, men titta då på Sahlgrenska sjukhuset här i Göteborg, tex, där saker som borde ta tre dagar, kan skjutas upp till tre månader, och ringer du och frågar blir du hänvisad till protokoll. Ingen sans alls, och detta ska vara en statlig organisation, ledd och skött av utbildade läkare, som borde besitta någon form av förnuft. Inte riktigt klokt. Alldeles för mycket byråkrati och press.
Det är inte möjligt att några av dina klasskamrater nässlat sig in där?
Haha, lol, jag känner mig som värsta douchebagen, som fortsätter att bumpa upp min tråd till toppen av forumet, när i princip 99 procent ignorerar den, bara för att hävda mig liksom. xD
Men jag finner det faktiskt intressant, och är något jag gillar att pyssla med.
mensa är ett paradis för osociala människor, som lever i sin egna värld av matematiska gåtor, intelligens mäter bara intelligens inte den sociala kompetensen/ intelligensen
jag känner ett par som är med allihopa är extremt o sociala då man träffas och inåtriktade så jag har belägg för, vad jag säger.
men vist självklart finns det de som är tvärt emot, har inte träffat den minoriteten (skämt och sidor)
^
I
Den här killen skulle halshugga mig adligt igår för att jag läxade upp honom om meningsuppbyggnad och punktsättning.
Skratt finnes att skörda i min gästbok.
Nej, skämt och sidor, man ska inte retas.
Nikke: Riktigt gulligt, faktiskt. Jag gillar dig.
Ja, eller hur? Kramgó, ungefär.
Vill nypa kinderna på honom.
Rufsa i håret och klappa på huvudet.
Nej, haha, vad douchey detta känns, och helt onödigt. Ursäkta. Jag respekterar alla, och det är tråkigt att vissa slutsatser ska vara förhastade. God natt allihop!
Äsh, han gick in i "Varför äta kött?" igår och derpade på rätt rejält, så jag tar mig friheten.
OnT: Så vet jag inte eftersom att jag inte är medlem, men jag skulle anta att de i mensa inte öppnar käften lika lösaktigt som den mindre intelligenta skaran i samhället som gärna talar innan de tänker.
ni får skattar åt mig hur mkt ni vill, varse goda :D
bara kul att se folk som lever sitt liv på nätet.
Citat från nikkenyfiken
ni får skattar åt mig hur mkt ni vill, varse goda :D
bara kul att se folk som lever sitt liv på nätet.
Vi lever väl inte vårt liv på nätet än vad du själv gör?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet