Mensa
Till de som blint kritiserar Mensa, låt mig utveckla det Mike citerade.
"Medlemskapet innebär att du får kontakt med folk som mycket väl kan vara i samma sits som du själv. Att träffa mensaner, utbyta tankar och att bara samtala ses som en möjlighet att låta ens sinne växa och stimuleras mer än något annat. Det är inte direkt en konspiration mot resten av världen, vilket många nästan verkar tro att det är.
Det är inget att stoltsera med. Det är bara en ny umgängeskrets."
Jag förstår inte, efter man har läst ovanstående, vad som är det svåra att förstå. Det är ett forum för likasinnade. Mensa agerar spindeln i nätet för dessa personer lika mycket som vilken förening som helst för dess medlemmar.
Att Jimmy kom med är trevligt, varje medlem är en ny synvinkel och ett möjligt resonemang och efterföljande tankegångar i alla intressanta diskussioner jag har haft med mensaner. Jag tycker det är roligt, i alla fall.
Det är inte som att Mensa försöker dumförklara resten av världen, intelligens och kunskap är INTE samma sak. Jag känner personer som besitter långt mer kunskap än mig och inte är med i Mensa.
Jag är smartare än er alla men för dum för mensa hurr durr
Jag har rensat bort några inlägg (mestadels mens-skämt) och vill passa på att gratulera Jimmy och ge natsukashi en ryggdunk.
Citat från natsukashi
Jag är smartare än er alla men för dum för mensa hurr durr
Nu ska du allt ta och lugna ner dig va!
Citat från Charliedahlie
Citat från natsukashi
Jag är smartare än er alla men för dum för mensa hurr durr
Nu ska du allt ta och lugna ner dig va!
AVERAGE IQ REPRESENT
Denhär killen bevisar hur man kan ha skitlåg IQ men samtidigt vara smartare än 85% av hela USA.
Jag vet inte om det direkt kan räknas till IQ-sammahang, men det är för mig iaf ganska stimulerande att tänka på motsatssammanhang. Exempel:
Omväxling - enformighet, fridfullhet - orolighet, givmildhet - snålhet, avvisan - inbjudan, tröghet - resistens, etc.
Om jag inte tar fel brukar de använda något liknande i högskoleprov.
Dessutom är det kul att tänka på hur komplementfärger (inverserna av färger) fungerar, etc.
Åh. Nåja. :P
:)
Alltså... Finns det något som helst argument för att skriva med ett Mensa-medlemskap som en ytterst liten "btw" i Övrigt-kategorin i sitt CV? Jag är 99.999% säker på att jag inte kommer skriva med det, men vill först se ifall någon har några bra argument för varför jag visst ska skriva med det.
Det är ju lite som körkortet att du liksom har tagit dig tid att göra något som inte är gjort i en handvändning. Eller ah. CV är ju i princip till för att skryta så jag tycker du ska skriva in det.
Ja, CV:t är ju den plats där man ska skryta.
Men det beror på till vilka du tänker dela ut ditt CV, vissa arbetsgivare vill ha högintelligenta och vissa vill inte.
Brukar få runt 110-115 på IQ test och detta IQ testet hade ju bara ett moment typ och jag fick 126.
Känns som det är ett dåligt IQ test alltså.
Nej, du blandar bara ihop IQ-test och allmänna intelligenstester. Det du gör på ex. Illustrerad Vetenskap är inget IQ-test.
Jag tror knappast någon som skriver "Med i mensa, så jag är fett smart" på CV:t kommer bli särdeles populär. Faktum är att jag tror de flesta arbetsgivare skiter fullständigt i om någon är med i en klubb för folk som presterar bra på ett prov, av samma anledning som den skiter i om man blev svensk mästare i schack.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet