Matte!
skönt med ett ämne man slipper en massa flum i , dock läser jag nationalekonomi just nu så det är rätt mycket flum där i alla fall men lite matte får man allt! tur det , skulle va tråkigt att inte läsa något matte alls.
fast i matte kan man väl hitta obskyra mängder "flum" om man nu vill.
Det vanligaste förekommande problemet i matematik är att man ibland för acceptera vissa saker som sanningar utan någon vidare härledning, då de ofta kommer ibland på svårare/fördjupad nivå.
Citat från Elefanton
Det vanligaste förekommande problemet i matematik är att man ibland för acceptera vissa saker som sanningar utan någon vidare härledning, då de ofta kommer ibland på svårare/fördjupad nivå.
En av de främsta anledningarna varför jag läser matematikprogrammet. Antalet satser vi inte gått igenom bevisen för de senaste månaderna går att räkna på en hand, de satser vi gick igenom bevisen för är ett 40-tal. 19 av dem ska vi kunna upprepa; minst två av dessa 19 st kommer på tentan.
Näst sista föreläsningen gick vi igenom ett exempel på ett endimensionell differentialekvation vars lösning krävde övergång i två dimensioner genom användandet av en dubbelintegral, vilket vi inte har lärt oss än, men utöver den har det mesta varit upplagt så att vi ska ha tillräckliga kunskaper för att förstå varje exempel och bevis.
äh läste bara matte D på gymnasiet där var det inte så mycket flum, tänker inte lägga ner mer energi på att sitta och lösa avancerat sudoku när jag ändå ska ta master i statsvetenskap ^^ och det är flummigt så det räcker och blir över
ska dock läsa statistik till hösten , vet inte ens hur avancerad man förväntas vara? mina matte skills är inget att skryta med även om jag inte har direkt svårt för det.
Haha ja, jag ska erkänna att jag inte har varit fullt så bra på att lära mig de där bevisen utantill, men det är skönt att ha gått genom dem och förstått dem under genomgången, samt att jag kan kolla upp dem igen i mina böcker och påminna mig själv mycket snabbt om hur det ligger till.
För den intresserade finns samtliga satser ur min flervariabelkurs här.
:ss Länken fungerar inte för mig
Sorry, this page isn't available
The link you followed may be broken, or the page may have been removed.
Bah. Den ligger i mitt programs facebookgrupp Väsentligen lika med matematik. Här får ni en ny länk, som fungerar:
https://dl.dropbox.com/u/47223871/definitionerOchSatserMMG300.pdf
Jag fixar knappt matte1b, så för mig är det ganska omöjligt att förstå det Jimmy håller på med.
Citat från GlenCoco
Sj är man ju inte ens klar med matte 3 :):):)
Suck så långsamt tempo jag dör.
Men oj, hur ska ni hinna med 5 då? eller kör ni 4 på en termin?
Citat från Astronomica
Citat från GlenCoco
Sj är man ju inte ens klar med matte 3 :):):)
Suck så långsamt tempo jag dör.
Men oj, hur ska ni hinna med 5 då? eller kör ni 4 på en termin?
Vi kör 4 och 5 på varsin termin ja.
Min lärare resonerar att trean är den som skiljer sig mest i räknesätt, så när man kan den så blir 4 och 5 mindre komplicerade. Personligen kan jag dock tycka att det inte är allt för mycket nytt på denna kurs, men jag litar på henne så.
GlenCoco: Inget hindrar dig från att dra ifrån! Visst att du får vänta med att göra proven, men det är inget argument för att hålla en takt man tycker är för låg. :>
Citat från GlenCoco
Vi kör 4 och 5 på varsin termin ja.
Min lärare resonerar att trean är den som skiljer sig mest i räknesätt, så när man kan den så blir 4 och 5 mindre komplicerade. Personligen kan jag dock tycka att det inte är allt för mycket nytt på denna kurs, men jag litar på henne så.[/i]
Nu ska ju jag inte läsa ma5, men tror nog att det stämmer rätt så bra på ma4 varje fall. Hela kapitel två är typ derivering, fast på trigonometriska funktioner istället
Har det som dig GlenCoco. Kommer läsa Matte 5 och Spec helt parallellt, hehe.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet