Korsett storlekar?

Korsett storlekar?

WhyLordWhy Tjej, 32 år

113 forumsinlägg

Skrivet:
14 december 2010 kl. 17:19
WhyLordWhy Tjej, 32 år

Jag tänkte beställa en korsett från shock.se, men inte fan har de någon storleksguide för korsetter?! Ganska korkat. Och nu är ju storlekarna dessutom i XS, S, M, L osv. Så typ omöjligt att veta.

Det är alltså en korsett från Bruleska. Så tänkte ifall någon har därifrån och vet om storlekarna är små, stora eller "normala"? :) Funderar på S eller M, men vet ju inte hur stora de är..

WhyLordWhy Tjej, 32 år

Läste nånstans nu att S ska vara ungefär 62 cm och M ungefär 66 cm. Den ska vara 5-10 cm mindre än sitt riktiga midjemått och mitt midjemått är 72 cm. Då passar M bäst va? :) Tänkte jag har aldrig haft en korsett, så vore bra med lite hjälp.

Jag har mailat shock.se men tar lite tid för svar.

WatashiwaNezumi Tjej, 32 år

M låter som det smartaste valet om du vill att den ska passa bra. Då är den antagligen lite längre också, vilket är bra.

WhyLordWhy Tjej, 32 år

Okej :) Men jag kör på det, borde då passa.

SilverOLD Tjej, 31 år

Av vad jag har märkt av korsetter så brukar M-L vara 82-86 cm, så M bör väl vara någonstans drygt 70 isåfall?

WhyLordWhy Tjej, 32 år

Hmm, ja jag vet inte. Jag googlade lite och läste att korsetter av det märket brukar ha de måtten? Fast nu blev jag lite osäker. Väntar på svar från Shock, men vet ju inte hur länge det tar..

SilverOLD Tjej, 31 år

Well, jag själv är också rätt oerfaren av korsetter, men av vad jag sett så brukar M-L stå för 82-86 cm. Kan lika gärna vara fel, har ingen aning!

WhyLordWhy Tjej, 32 år

Alltså kollar på olika sidor, enligt vissa ska jag ha S, enligt andra M och enligt en del till och med L?! Men L det låter galet att jag skulle ha det. Alltså har typ C-kupa och är 72 cm runt midjan, tror nog M borde passa bra men vet ju inte. :/

Socker Tjej, 34 år

Denna tråd är precis flyttad hit ifrån Öppet forum-forumet. MVH Socker


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet