KATTRÅDEN.
Citat från Pan
Tänkte bara slänga ut ett tips om kattmat.
Många har säkert bra koll på vad jamarna äter medan andra köper mataffärskvalitet.
Well, med risk för att låta som nån scriptad reklamnisse så lär jag aldrig gå tillbaks till den kattmaten. Den är relativt dyr och innehåller spannmål och annat blafs som katterna inte borde få i sig.
Jag snubblade över http://www.zooplus.se och kvalitetsmaten de har där med märken som Bozita, Orijen och Applaws. Nu har min böna börjat chowa Bozita våtfoder som en galning (Extra kyckling) och det märks så tydligt på henne att hon får i sig bra grejer. Nu mera är det minimal lukt från lådan och hon har nästan helt slutat fälla i pälsen.
Så yeah, that's it. Värt att överväga. Det finns fler online som säljer kattmat, t.ex. http://vetzoo.se/, men Zooplus har så sjukt bra rabatterbjudanden. 3 dagars leverans, till dörren. Jag har börjat köpa kattsand online också - det är så fruktansvärt skönt att slippa kånka hem detta från affärerna.
;))))))))))))
jag har ingen katt men jag vill så gärna bo med en katt
Citat från Adaraposas
jag har ingen katt men jag vill så gärna bo med en katt
jag är rädd för katter, men katter är ganska coola men liksom.
Dom bits, man måste ha en pinne för att liksom motta bort dem om man har wolfshirt på sig.
Alltid velat ha en katt, men min mamma är rädd. Efter att mina föräldrar skiljde sig så lovades jag och min syster en katt av min pappa, men då var hans frus son (som inte ens bodde hemma) allergisk så det blev en hund istället :)))
Så fort jag flyttar hemifrån och jag vet att jag kan ta hand om katten på bästa sättet så ska jag skaffa mig en ragdoll
Citat från CharlesKattmat
Citat från Adaraposas
jag har ingen katt men jag vill så gärna bo med en katt
jag är rädd för katter, men katter är ganska coola men liksom.
Dom bits, man måste ha en pinne för att liksom motta bort dem om man har wolfshirt på sig.
min mamma är rädd för alla djur och jag måste lida pga det, lär dig att komma över din rädsla och skriv hur du gjorde så jag kan berätta för mamma
Citat från Nue
Nja inte alla, de verkade komma med bra förklaringar till varför vissa torrfoder är bättre. De är ju faktiskt utbildade i blandannat kattens närinslära och bör ha koll. Sen räcker det inte bara med vilket kött somhelst, taurin får väl katten från hjärta?
Är inte det typ bara light produkt så att säga för att förhindra viktuppgång? Observera din katts vikt några veckor och kolla om han verkligen behöver den, det behövde inte min hankatt i alla fall.
Taurin finns i allt kött som jag uppfattat det, men främst i hjärta.
Jo, men grejen är att kolhydrater är en stooor orsak till att katter blir överviktiga, får diabetes osv och dessa torrfoder som rekommenderas innehåller oftast för mycket kolhydrater (och mindre fett? Varför?). Har läst om flera fall där ägare gett lightfoder efter kastrering och katten gått upp i vikt. När dom sedan sedan läst på och börjat ge antingen spannmålsfritt torrfoder med lågt kolhydratinnehåll eller blötmat har katten direkt gått ner i vikt igen.
Katter ska ju äta kött :(
Edit: Jag ger alltså inte katten lightfoder och har inga planer på att göra det heller, bara blötmat och BARF till lillkissen ;>
Mja men inte i som sagt tillräckliga mängder isf då BARF måste innehålla viss procentmängd hjärta. Sen har vi ben och märg som är viktigt för kattens kalcium och fosfor intag. Blir en hel del att tänka på och man kan inte bara ge vilket kött som helst.
Dock så har aldrig mina katter ens varit på gränsen till varken övervikt eller undervikt. Mycket kolhydrater blir det för att göra maten fast så jag förstått det. http://royalcanin.se/katt/lar-dig-mer-om-katten/foder-och-naring/kolhydrater-i-katt-och-hundfoder/. Vad veterinären syftar på är att det inte orsakar någon skada för mina katter. Kolhydraterna är det inte som gett tandproblemen utan snarare hög ålder och dåligt foder när hon var yngre och inte levde med mig. Skulle min gammel katt gå upp i vikt så hade inte det direkt varit ett problem heller, hon är inte underviktig men några hundra gram till skadar inte.
Jag tror att vissa kan behöva den, dock som sagt så har även jag två kastrerade katter (hona och hane), båda äter samma torrfoder sen tidigare och har inga problem med vikten. Tror det är bättre att låta de äta vad de ätit tidigare om du inte märker några problem, i annat fall så kan du ju testa fodret efter det?
Älskar perserkatter och deras okattiga beteende. Har en just nu, men vill ha 1000. En uppfödning i framtiden hade varit nice. Myspys <3
Ni med persrar, vad ger ni för mat? Har era plattansiktade svårt att äta viss mat?
Roland bara putter ner allt på golvet och putter det längre och längre fram med tungan för att han har svårt att ta upp det med munnen. Knaskatt
Usch, en av våra katter som är 15 och ett halv år har blivit sjuk verkar det som, vill verkligen inte att han ska försvinna. Har haft han och hans tvilling maja sen de var några veckor gamla.
De två katterna är de bästa och mysigaste katterna jag någonsin träffat :(
Royal Canin rekommenderas såpass ofta endast för de gör så enormt mycket reklam överallt. Många veterinärstationer tjänar pengar på att sälja rc-kattmat och de flesta veterinärer får heller ingen ordentlig foderutbildning så många har ingen koll på vad djuren faktiskt behöver.
Skulle vilja barfa just för att det är det bästa men jag ska vänta litegrann pga tid, ekonomi, ej påläst än. Därför kör jag blötmat mestadels. Torrfodret står framme men det är blötmaten som är favoriten. Och så får han i sig ordentlig mängd vätska dessutom så man slipper få problem med njurar osv senare :')
Det här är Gustaf. Han tror att han bor på min skola (hans ägare är lite sur för han aldrig vill vara hemma...), och han gillar att sitta på folks axlar. Och att chilla på höbalen i getstallet.
Han är allvarligt talat den keligaste katten jag träffat. Någonsin.
Citat från BobOllechips
Royal Canin rekommenderas såpass ofta endast för de gör så enormt mycket reklam överallt. Många veterinärstationer tjänar pengar på att sälja rc-kattmat och de flesta veterinärer får heller ingen ordentlig foderutbildning så många har ingen koll på vad djuren faktiskt behöver.
Skulle vilja barfa just för att det är det bästa men jag ska vänta litegrann pga tid, ekonomi, ej påläst än. Därför kör jag blötmat mestadels. Torrfodret står framme men det är blötmaten som är favoriten. Och så får han i sig ordentlig mängd vätska dessutom så man slipper få problem med njurar osv senare :')
Dock så finns det även risker med BARF, det är inte för inget att vi började tillaga vår mat. Det är viktigt för att undvika bakterier och hade egentligen gjort gott för alla djur (ungefär exakta ord från min föreläsare i biomedicin). Royal Canin är inte dålig mat, och den är välbalanserad, de försöker också specialisera maten för djur med olika behov.
Visst, finns säkert veterinärer som är ute för att tjäna mer pengar. Den synen kan man ha gentemot alla sorters service verksamheter, frisören, läkaren, bilmekanikern etc. etc. Dock tror jag att folk oftast genuint vill hjälpa, och experterna med mer erfarenhet (daglig sådan där djur kommer in som får dålig kost) har koll. Man kan misstro hur mycket man vill, men min uppfattning av det hela verkar vara att de djur jag träffat som får Royal Canin samt Eukunaba torrfoder mår bra, man kan verkligen se skillnaderna från att de ätit skitfoder som Friskies till något med bättre kvalité.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet