Islandshäst
Jag har ridit islandshäst i flera år, dock inte längre. Ingen häst är bättre än någon annan, sånt där är bara omoget. Men jag tycker iaf islandshästar är underbara. Red mycket på Fors Gård förut, red en jättefin rödskäckvalack som heter Skjóni :)
För närvarande har jag en Welsh sek. C valack och en Konik valack (sek. D). Många har gett mig kommentarer som "vilka fina islandshästar!" tss..
Ah, Eldhestar har jag varit och ridit på min islandsresa :) Hade ett litet svart sto som hette Kilja
crashed - okejokej, ingen jag visste vem det var :)
alltså det var flera år sen, så inte så konstigt :)
Aha okej, då förstår jag. Haha :)
Citat från stoppamigjuni
Citat från REBY
Ah, Eldhestar har jag varit och ridit på min islandsresa :) Hade ett litet svart sto som hette Kilja
Nej vad kul, gillade du det? :) Hm, känner inte hästen tyvärr.
Jo då, det var väl kul men eftersom de jag var där med inte kunde rida så var jag i värsta nybörjargruppen och vi fick inte ens galoppera. Det sög :/
Red islandshäst på stranden idag, så jävla underbart <3
Citat från HOTLIPS
Har ridit på Faxi islandshästar och 3somrar i rad varit på Forsgård.
Varit medryttare på en isis också
red lektion där innan dom stängde :> tyckte du de var kul?
ska och provrida en medryttarhäst nån gång i veckan nu :D
hoppas verkligen det funkar! saknar pälsbollarna >:
Hihi jag har varit på Fors' ridläger 5 somrar i rad, vilket var 2003-2005 :) och så red jag lektion där som yngre
Citat från stoppamigjuni
Vi galopperar aldrig på turerna i stort sett så :)[/i]
De sa att man fick göra det om man red i en hästvan grupp. Men detta var ca 4-5 år sen :P
Citat från pussymagnet
rida på islandshästar slår de mesta, sjukt underbart!
håller helt klart med dig, sjukt underbart <3
om någon hänger på raudhetta, pussa min pålle från mig (Odinn, befinner sig i Lollos stall)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet