Invandring
fan vad äckligt när människor som flyr för att söka trygghet används i en liberal kalkyl
kissa på johan norberg
mmmm fredrik segerfeldt
know your enemy
läs boken. är själv röd. lyckas man bortse från den "liberala kalkylen", dvs inte sakinnehållet utan ideologin (f.ö. väldigt lol), så behandlar den intressanta tankesätt. motståndsrörelser hävdar att invandringen skulle vara en nettoförlust. vad som då är relevant är att bemöta just den typen av kritik, som f.ö. är obefogad.
Varför skulle någon ha större rätt att bo här för att personen är född i Sverige? Så jävla orimligt sätt att resonera.
Sen är det rent ut sagt VIDRIGT att sitta och räkna på hur mycket människor "kostar".
Citat från kaosteori:
läs boken. är själv röd. lyckas man bortse från den "liberala kalkylen", dvs inte sakinnehållet utan ideologin (f.ö. väldigt lol), så behandlar den intressanta tankesätt. motståndsrörelser hävdar att invandringen skulle vara en nettoförlust. vad som då är relevant är att bemöta just den typen av kritik, som f.ö. är obefogad.
halo, dom é ju extrem röd :P man kan inte läsa eller göra något som inte är extremt rött då jue :P PP P P
öh? självaste sakinnehållet är ideologi. i den allra högsta graden.
att villkora migrationen med ekonomiska vinster etc, istället för att förutsättningslöst ge skydd till alla i behov av hjälp utan att de ska behöva vara några produktiva agenter, är ett sätt för borgerliga makthavare att hantera den här frågan.
saker som ''flexibel arbetsmarknad'' har vi hört tusen gånger förut. det handlar om att pressa löner, göra det lättare att sparka människor, skapa otrygghet vid anställningen och tvinga grupper i samhället att konkurrera.
vad norberg och segerfeldt gör är att använda migrationen som ett slags alibi för deras egna nyliberala agenda.
vårt svar borde vara det motsatta. när människor hävdar att invandring kostar 20 miljarder om året säger vi att bankerna gör en vinst på det tredubbla, 60 miljarder om året. att svaret är högre skatter och förstatligande, om vi nu bryr oss om kostnaden.
jag behöver inte läsa boken, är redan bekant med den sortens litteratur och de klassiska liberala argumenten kring invandring. vill du hitta bort ifrån slumret kan du slänga ett öga åt Gayatri Spivak
Citat från Anubis:
halo, dom é ju extrem röd :P man kan inte läsa eller göra något som inte är extremt rött då jue :P PP P P
eh
handlar mer om, som fancypants formulerar ovan, att inte köpa deras ideologiska (liberala) argument
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=161&artikel=5853759
Är detta en vanligt förekommande attityd inom svenskarnas parti? Isåfall blir jag mörkrädd. D:
Citat från FancyPants:
vårt svar borde vara det motsatta. när människor hävdar att invandring kostar 20 miljarder om året säger vi att bankerna gör en vinst på det tredubbla, 60 miljarder om året. att svaret är högre skatter och förstatligande, om vi nu bryr oss om kostnaden.
öh. nä, inte riktigt va. men jag förstår din synpunkt och kan inget annat än att hålla med. släng ett öga på "Godheten" av Stefan Jarl.
men när de nu har som argument att invandring är en nettoförlust, varför spä på det med att säga "ja, men bankerna gör en vinst på det tredubbla". vill vi inte slå hål på deras argument genom att påpeka att "nej, helvete heller. invandring gör oss rikare, inte bara ur ett ekonomiskt perspektiv, utan även hur ett humant perspektiv"?
nej, det är en helt hopplös väg att gå. eftersom att det inte alltid stämmer, det är inte alltid plus i den här kalkylen. inte ens segerfeldt och norberg hävdar det här. de argumenterar för att vi med hjälp av migration ska avveckla välfärdssystemen.
kostnader och intäkter flukturerar hela tiden. i bland annat kristider eller tider då rasismen får utrymme så är det oundvikligt att utsatta sociala grupper kommer bli till en belastning om vi räknar på dem ekonomiskt. vad ska vi göra då? då blir svaret naturligtvis: ''ni har rätt. invandring kostar. låt oss stänga gränserna.''
helt hopplös väg att gå. människor ska få stanna oavsett de utgör plustecken i borgarnas kalkyl eller inte.
vill gärna höra en mer utvecklad kritik av varför det är fel att ställa perspektiv mot de rika. det är nämligen den enda progressiva vägen ut ifrån allt jävla tjat om vad ''invandring kostar''.
https://www.facebook.com/linda.eriksson.54943/posts/10152632568773401?fref=nf
vill ni diskutera lite om detta?
Ja vad ska man säga. De lever i skit förhållanden och vill ha mer och mer för att kunna överleva och leva bättre?
Att de är otrevliga och själviska är inte så himla förvånande. Finns människor som lever hur bra som helst och är precis likadana. Har dock mycket mer förståelse för hemlösa.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet