International Baccalaureate (IB)
Mycket möjligt. Men du måste ju också tänka på att du måste skriva runt 4000 ord om det. Det skulle nog vara lite på gränsen, samt man skriver ju redan nånting liknande på HL nivå.
Citat från conned
Lite som jag väntat mig alltså. Lite tråkigt då jag tycker mest om att skriva om karaktärsutveckling men kan tänka mig att det behövs mer specifica ramar.. Hm.
Kanske kan man skriva om hur en viss händelse tyder på karaktärsutveckling?
Tänk på att välja ett ämne du verkligen vill jobba med så mycket som du faktiskt kommer att göra!
Sen är det väl i alla fall rekommenderat att inte göra EE på Lolita eller andra klassiker eftersom det är så "gjort" et.c. :)
^ oj, jag hade ingen aning om att det var ett ämne många valde haha.. Får nog läsa på lite.
Tack!
Citat från conned
^ oj, jag hade ingen aning om att det var ett ämne många valde haha.. Får nog läsa på lite.
Tack!
Lugnt! Gör massor med research och gör inget hastigt beslut om du inte är 100%, jag tog en månad på mig, lite mer, att bestämma haha :)
Jag skrev min EE i engelska. En jämförelse mellan språkbruk, samhälle, våld, sex och droger i A clockwork orange och Trainspotting. Det gick fort, var ganska okomplicerat och gav mig fint betyg.
ALLTSÅ. Här är jag igen och känner mig lagom jävla frustrerad. Jag går sommarskola just nu för att läsa upp matematiken och det känns helt omöjligt. Om jag inte ens klarar den nu förstår jag inte hur jag ska fixa exams i tredje året. Är det värt att vänta och hoppas på tur om två år eller ska jag helt enkelt ge upp och byta linje? Har ju ingen lust att behöva läsa om efter två år till.
Jag läste Pre men bytte till ekonomi efter att jag insåg hur riksknasigt det var.
Citat från conned
Vad läser du för matte? Eller vilken hade du tänkt läsa
Citat från hollandroad
Citat från conned
Vad läser du för matte? Eller vilken hade du tänkt läsa
Bara studies! Jag har av någon anledning väldigt svår för matte precis som hela stora släkten typ haha.
Men kul. Det visade sig att de visat mig till fel grupp och att jag fick läsa upp 3C som jag aldrig någonsin läst förut istället för kursen jag egentligen skulle ha? Inte undra på att det var så jävla frustrerande och främmande haha. Känner mig otroligt lättad, vill ju trots allt vara kvar på IB för att jag gillar programmet i sig om man bortser från alla expanderade ekvationer..
Ah, nä men studies är inga problem. Inte svårt alls.
Själv gråter man över EE just nu :))))))))) 1000 words down
Citat från hollandroad
Vad läser du för matte? Eller vilken hade du tänkt läsa
Vad läser ni för matte på IB jämfört med natur och teknikprogrammet?
Finns ju tre nivåer på matte, studies, standard och higher level.
Jag pluggade standard level vilker motsvarar matte E.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet