Hur mycket Photoshop, är för mycket?
- När blir Photoshop för mycket?
I denna tråden kan vi diskutera detta ämnet för det är ett väldigt hett debattämne runt om i världen!
Först och främst så menar jag nu då foto i sin konstform och inte fotojournalism för där så finns det raka tydligen regler vad som är tillåtet för att få visa i tidningar på TV o.s.v. Så fotografisk konst, när blir Photoshop fusk?
Tid är ju något dyrbart som vi alla inte har tonvis av. Så att sitta utomhus och vänta ett halvår på att alla väderförhållanden och ljus o.s.v. blir perfekt är inget som alla har tid att göra.
Några exempel då för att verkligen förtydliga vad jag menar.
#1 - Om du drar ut och fotar och hittar ett grymt ställe men gräset va inte i så jättesnygg färg den dagen, lite sådär dassigt brunt... är det okej att göra gräset sådär somrigt grönt som vi alla vet att vi älskar senare i Photoshop?
#2 - Du drar ut på kvällen och tar ett fint kort över en äng, fin solnedgång, underbara moln, fint ljus... Men när du kommer hem så ser du att det ligger en illgul fantaburk mitt i gräset och den missade du totalt när du va där... Tar du bort den i Photoshop?
#3 - Du är på semester och hittar ett helt underbart landskap, men det finns inga moln what so ever! Tråkig bild? Ja antagligen. Skulle du kunna lägga in moln senare i Photoshop? Säg att du tar ett annat kort på ett helt annat ställe med massa coola moln och du tänker att "dom här molnen skulle va perfekta till den där bilden". Är det okej att lägga in dom då?
#4 - Du tar ett porträtt på en kompis, och kompisen har ett par finnar i ansiktet och en leverfläck på halsen. Skulle du ta bort alla finnar och fläckar? Skulle du låta ALLT vara kvar? Hur skulle du göra?
- Är det okej att ta bort saker ur originalbilden?
- Är det okej att lägga till saker i originalbilden?
- Är det okej att ändra färger på gräs, kläder, ögon o.s.v. på originalbilden?
- Är det okej att göra en person smalare än den faktiskt är? (kameran lägger till 10kg...?) Och då menar jag så yttepyttelite att man inte tänker på det med en gång
Ni måste inte besvara exakt dessa frågor utan ge egna exempel om ni önskar :)
Så nu fattar ni mitt tankesätt här...
Vad tycker du?
Här är min åsikt:
Om man inte kan ana att det är fake så är det okej!
Hittar jag en fantaburk på bilden så suddar jag ut den på stört! Jag kunde lika gärna ha tagit bort den innan jag tog bilden så det är ju fullt möjligt att den inte fanns där.
Gräset kunde ha varit grönt den dagen när jag var där!
Moln finns överallt, men inte samtidigt. Gör jag det snyggt i Photoshop så kan ingen ana att det är fake och om det hjälper till med känslan som jag vill ge med bilden, varför ens tveka?
Däremot en T-Rex och en alien lägger jag självklart inte in för då bör man fatta rätt fort att det inte är helt äkta ;) haha
Ang. att göra en person smalare så skulle jag antagligen göra det till en viss gräns om jag blev ombedd men gör det inte by default
Jag är en konstnär, inte en journalist! Jag gör bilden så att andra får samma känsla som jag fick när jag tog den!
#1: Jag skulle mest troligen snygga till färgen på gräset, Ja. Jag anser inte att grönt gräs är något hemskt att fixa i efterhand.
#2: Som du säger så hade man lika gärna kunnat flytta på fantaburken på plats, innan bilden togs. Jag tänker inte ens efter innan jag tar bort sånt, det känns självklart att det inte hör hemma på bilden.
#3: Jag har aldrig haft något större intresse i att byta himmel på en bild, och är kanske yttepyttelite emot det, men det är inte så att jag inte skulle kunna börja göra det om jag fann det "nödvändigt" nog.
#4: Temporärt i små mängder ska bort; jag tar bort enstaka finnar och annat som vanligtvis inte hör till personens utseende. Men jag skulle inte få för mig att redigera bort leverfläckar eller stora områden acne, förutsatt att modellen inte ber mig göra det. (Ibland redigerar jag bort små men permanenta (lever)fläckar på bilder på mig själv, men då är ju jag modellen så då är det mitt beslut.)
- Är det okej att ta bort saker ur originalbilden? - Beror på vad. Det är enligt mig tillåtet att "försköna sanningen", men inom rimliga gränser. "En bra redigering är som en bra sminkning: Där, men inte så du ser/tänker på den."
- Är det okej att lägga till saker i originalbilden? - Se svaret på föregående fråga.
- Är det okej att ändra färger på gräs, kläder, ögon o.s.v. på originalbilden? - Absolut, om inte annat så gör många sånt ändå indirekt genom att ge bilderna en färgeffekt. Mina bilder brukar t.ex. ha kalla skuggor och varma högdagrar, vilket påverkar bl.a. färgen på ögon och sånt. Att helt totalt ändra, från en röd tröja till en blå, ser jag inga större problem med om det gör bilden skönare att se på.
- Är det okej att göra en person smalare än den faktiskt är? (kameran lägger till 10kg...?) Och då menar jag liiitre smalare och inte 10cm-midja " - Om det är vad modellen vill, jag tänker inte redigera en person smalare utan att ha blivit ombedd det av personen på bilden. Så elak är jag inte. Är storleken ett problem så är det min skyldighet som fotograf att anpassa mitt fotande efter detta, snarare än att kränka modellen i Photoshop.
Mycket kloka svar där Jimmy! :)
#1 - Ändra gräsets färg? Nej
#2 - Ta bort t.ex en fantaburk som inte ska vara där? Ja kanske
#3 - Lägga till moln? Inte okej
#4 - Om personen vill ta bort finnar och leverfläckar, okej, annars är det inte.
Jag vill se bra fotografer och bra foton, inte halvbra fotografer som redigerar sina bilder bra.
Håller med om att man inte ska ana att det är fake. Allt på vägen dit tycker jag är rätt okej.
Jag redigerar _alltid_ bort alla små skavanker i ansiktet på porträttfoton osv, bara för att jag tycker att det är skitstörande och kan förstöra en hel bild om en fet finne syns i pannan liksom. Det är sådant som man inte tänker på när man ser personen irl på samma sätt som på en bild, och tycker därför inte att det är en big deal att redigera bort det.
Och att ta bort saker som inte hör hemma och förstör bilden och att förstärka färger osv, ja.. det är okej.
Att göra personen ifråga smalare däremot är aldrig okej enligt mig. Om en modell till mig skulle be om att göra det, så skulle jag nog be denne att gå till en annan fotograf.
Vad luddigt allt blev.
Men ja, tycker att försköna bilder är okej, men det ska inte gå till överdrift.
Tänker inte svara på frågorna, för jag har inte tillräckligt mycket att säga för att behöva göra det.
Men jag tycker att så länge man inte kan ana att det är fake, då förskönar man bara sanningen en aning och det är trots allt ett alternativ.
Blir lätt äcklad av att se stora vita varfyllda finnar, så tar själv bort dem så gott det går på mina egna bilder. En fantaburk som är ivägen och förstör, det förstör ju meningen med hela fotot, varför då behålla den om det förstör? Och varför inte redigera dit ett par moln om man nu tycker att det inger lite känsla i bilden.
Vill man förmedla känslor, så kan man ju göra det som man själv skulle vilja att det såg ut. Sedan behöver man väl inte göra någon till något dessa personer inte är. Tänker ofta själv "Skulle den här personen kunna se ut såhär i verkligheten utan att plastikoperera sig?". Och det fungerar utmärkt för min del.
Citat från AIDE
Men ja, tycker att försköna bilder är okej, men det ska inte gå till överdrift.
Bra sammanfattning =)
Självklart beror det på vad det är för typ av bild, och meningen med bilden.
Vissa bilder ska vara riktigt fake, och då är det ju helt klart att fakea så mycket man vill, även om jag personligen inte tycker det är snyggt.
Försköna bilden genom att göra gräset grönare är också okej om det inte är fult gjort.
Att redigera bort sånt som är ivägen är helt okej om föremålet inte ska vara ivägen.
Själv tycker jag att det inte är okej att t.ex. "förfina" porträttbilder så hela bilden är ihopkletad och riktigt dåligt gjord. Att vara så fake är inte nödvändigt om det inte är själva poängen med bilden.
Jag tycker det är helt okej att försköna bilder till den delen att det inte syns att det är fake. Själv brukar jag oftast bara ändra lite i kontrasterna och birghtness i princip men sen är det okej om man tar en bild och gör om det till en helt annan bild i photoshop men då ska man inte se orginalet i den ändrade bilden. :)
Jag tycker att det är helt okej att stärka färger, ljusa upp, ändra lite kontrast och liknande. Men då det kommer till att klippa in/klippa bort grejer för att få bilden finare, då blir det för mycket.
- Är det okej att ta bort saker ur originalbilden?
Ja självklart! Jag skulle inte vilja ha t.ex en människa mitt i en bild som faktiskt är fin.
- Är det okej att lägga till saker i originalbilden?
Nej.
- Är det okej att ändra färger på gräs, kläder, ögon o.s.v. på originalbilden?
Nej.
- Är det okej att göra en person smalare än den faktiskt är? (kameran lägger till 10kg...?) Och då menar jag liiitre smalare och inte 10cm-midja
AHHA nej absolut inte! Varför ska man göra folk smalare? Tänk om personen märker det och så tänker den "Hon tyckte jag var fet, så ne, hon gjorde mig smal. ;pPPppP" eller något.
Allt beror ju helt på motivet eller bilden i största allmänhet, meneeh, jag brukar hålla mig borta från alla filter som inte är skärpa eller oskärpa helt enkelt.
Jag tycker egentligen alla nivåer av redigering är okej, bara man erkänner det man gör
I mitt tycke så blir det fusk när redigerade bilden inte motsvarar verkligheten mera, ifall man med avsikt inte har redigerat bilden såpass mycket. När det gäller självporträtt och liknande så tycker jag att det är viktigt att inte redigera helt för mycket - naturlighet är ofta väldigt lika till vackerhet.
Små förändringar på färgerna, kontrasten, exponeringen och liknande är alltid okej. Att ta bort onödiga föremål som inte hör till bilden är enligt mig acceptabelt, speciellt då när det är frågan om ett föremål som drar onödig uppmärksamhet till sig.
Gränsen mellan "passligt" och "överdrivet" är inte alltid så klar, de flesta männikorna som inte håller på med redigering märker knappt de sakerna som någon mer erfaren person snabbt lägger märke till. Finns en hel del bilder som brukar vara riktigt snygga fastän de klart är överredigerade, fult blir det först när något som är menat att vara naturligt blir överdrivet i misstag.
en dokumentär ska vara så lite redigerad som möjligt, en prosadokumentär bild däremot får vara redigerad för att förtydlga känslor.
det beror helt på vilken slags fotograf man är och vilket syfte bilden är till.
gör själv en del montage som absolut inte kan göras utan grov redigering.
När det gäller landskapsbilder odyl tycker jag att det mesta är tillåtet i photoshop om man kan sin sak. Annars ser det ju bara tattigt ut.
När det gäller porträtt och liknande tycker jag att ev finnar, överdrivna ringar under ögonen och sånt som inte "ska" vara där är okej att ta bort. Det går ju lätt till överdrift om man börjar ändra storleken på näsan och grejer. Vill man istället få uppmärksamheten från t.ex. en stor näsa eller så kan man ju bara lägga mer skärpa på ögonen eller liknande.
Sen "måste" man ju få ändra exponering, kontrast, ev mättnad osv för att fotot ska överensstämma med verkligheten, särskilt om man ska använda fotot på internet.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet