Hur brukar du göra dina läxor ?
De flesta läxorna görs på kvällen vid köksbordet med levande ljus. Jätte mysigt. :)
Om det är något som ska lämnas in ska det vara klart minst 3 dagar innan så jag hinner kolla igenom allt.
Om det är glosor så börjar jag att träna på orden ungefär 5 dagar innan förhöret är.
Det fungerar jätte bra att göra så här. :)
Just nu sitter jag och har världens ångest för att jag inte vet hur jag ska börja min uppsats om mellankrigstiden. Och om jag inte gör den kommer mitt betyg med stor säkerhet försämras, och jag måste verkligen ha bra betyg, för jag måste ha 245 poäng för att komma in på estet. I'm gonna die ;__;
sitter i sängen med lite musik. men vissa ämnen behöver jag hjälp i, så de läxorna börjar jag inte ens med.
Jag försöker göra dem dagen innan eller innan dess jag har dem till. Men har svårt att komma ihåg saker man ska plugga in.
Ibland blir det att jag gör läxorna samma dag som jag har dem till, det är inte så lyckat om man säger så.
Så antingen blir det att sitta och plugga som fan på bussen, eller så ligger jag i sängen med alla böcker framför mig. Lite musik behövs också.
OM jag gör dom så gör jag dom i skolan.
Gör dem helst på skolan men är det knappt med tid eller att jag inte orkar göra dem där, så gör jag dom hemma.
Helst även utan musik då jag vill ha huvudet tomt och bara tänka på själva uppgiften och inte annat.
Jag brukar sätta mig vid datorn, ta fram böckerna och sedan sitta och surfa.
Denna tråd är precis flyttad hit ifrån Öppet forum-forumet. MVH Socker
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet