Hästsport
Salt
Såg att du hade fått svar för typ trehundra sidor sen haha, men ändå.
Jag är ju verkligen ingen islandsexpert, men en häst jag tränade på island hade samma problem, hon var obalanserad och grisepassade mest hela tiden istället för att trava, så jag kan ju dela med mig av vad som funkade för mig iallafall,
Först och främst såg jag till att hon gick balanserat och i en bra form i skritten, innan jag gick vidare med de andra gångarterna. Hon var iofs passtaktig i skritten med, och det verkar inte som att Johanna har några problem där? Så ja, det kanske du redan har avklarat.
Nåja, sen longerade jag iallafall en hel del, och hjälpte till mycket med rösten. Sa "trava" varje gång jag drev på och berömde mycket när hon kom i trav. När hon passade fick hon sakta av och börja om. När hon travade rent under longering började jag försöka från ryggen, och såg till att aldrig låta henne börja passa! Viktigt att vara jättekonsekvent! Fortsatte med röstkommandot och jättemycket beröm när hon tog trav.
För att få henne att slappna av, jobba med ryggen och sträcka sig nedåt (hjälper dem att ta trav istället för pass/tölt, som någon annan sa med) stod jag lätt och lite framåtlutad i stigbyglarna och gav halvlång tygel i början. Vartefter hon blev mer uthållig och fick lättare för att trava, lät jag henne gå längre sträckor, fortfarande konsekvent med att sakta av och börja om så fort hon föll i pass! När hon sen var såpass stadig i traven att hon inte föll över i pass började jag att korta upp tyglarna och sitta ned samt jobba henne smått. Tillslut gick hon klockrent och avslappnat i form, men det krävdes en hel del jobb och tid!
Nu vet jag inte om du fattar något av vad jag skrev haha, kände att det vart lite snurrigt :(
Och Johanna kanske inte har lika mycket problem som Líf hade heller. Men ja, var konsekvent och ge mycket beröm när hon gör rätt helt enkelt! Och låt det ta tid!
Citat från bipolarbear
Äh, jag är också snäll.[/i]
De flesta i gruppen verkar vara det, förutom några. :c
Okej, ge mig kritik då (jag är ju långt ifrån lika duktig som Battlealex så det kanske blir lättare att komma på något).
Älskar denna bilden.
Hästen till vänster heter Fákur och var den första islandshästen jag red :)
Den andra heter Lögmann och blev min favorit på madkullen :)
SÅ JÄVLA SÖTA :D
BoboTJ: Ser ut som att du bara drar runt hästen i kurvorna, bryr dig inte om att komma i rätt galopp mot hindret och hästen får liksom ta helikoptersprång över för att du kommer så nära inpå. Ser inte en enda halvhalt eller någon slags förberedelse på att ett hinder kommer.
Dina hälar pekar rakt ut vilket gör att dina hälar hackar in i hästens sidor, du kryper ihop över ryggen och bör lägga fram handen och hålla upp den 1 dm typ, samt dra tillbaka underskänkeln och räta ut foten framåt.
Rid runt din innerskänkel och RID hästen. Du sitter bara och åker med ser det ut som.
Ge mig kritik!
BoboTJ: Filmen är för suddig för att jag ska våga kritisera. Men det ser lite ut som att du bara "åker häst" och inte rider ordentligt. Du skulle tjäna på att göra lite halvhalter och föra foten framåt.
Edit: Nu lät jag väldigt negativ. Jag menade det inte så. Jag tycker du har väldigt fin handställning dock, men att hästen ser lite pigg ut.
Kan ni inte sluta med all dålig stämning och tjöt snart eller? :(
Förlåt, har PMS och är grovt AT:ad och på sämst humör idag.
Jag lät mer negativ än jag menade att göra, förlåt! Läs mitt inlägg igen!
Citat från kinalol
Åh, jag förstår, låter ju najs :D
Citat från stoppamigjuni
Åh, tack för allt du skrev!
Jag ska testa allt så snart som möjligt (hovslagaren kommer på fredag och spikar på nya skor runt om!)
Har svårt att longera henne, hon är smått rädd för spön och har man ett spö i handen förstår hon inte vad de betyder och smackar man busar hon runt/hoppar runt, och viftar man med spöt ställer hon sig bara konstigt, hon förstår inte det där med longering heller ):
Vi har dock köpt en repgrimma och ett lite längre grimskaft som jag ska prova på henne snart, och testa lite longering med den osv!
En fråga till er alla
Man ska väl inte leda hästen/hålla på med lätta övningar från marken på volten om hästen har en tappsko?
Eller? HELP
NEJ NU JÄVLAR TÄNKER JAG SKICKA HILDA TILL SLAKT
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet