Hästsport
Det roliga är ju att i princip alla hästforum är sandlådor och att hästmänniskor alldeles för ofta är riktiga bitchar.
S; Syftar verkligen inte bara på dig, utan alla i den här tråden över lag, och vissa skriver faktiskt något mer konstruktivt.
&Ja, folk har svårt att ta kritik, jag kan bara kolla på mig själv. Men samtidigt som du säger så ska man reflerktera över negativa kommentarer, de gör ju att vi utvecklas. Men jag personligen skulle bli mer arg/irriterad om kommentarerna var negativa, lättare att ta åt sig tror jag, om de är trevliga och ja, konstruktiva.
Och det är självklart att man sätter sig i försvarsställning om man får en massa elaka kommentarer, speciellt om man kanske inte är så mogen än. Istället för att ta åt sig låter dom det bara rinna av. Hade någon däremot kommit med en trevlig men kritisk kommentar, är chansen större att personen den riktas åt tar åt sig och ändrar på sig.
Det är större risk att personen man riktar kritiken åt tänker "äh fuck you" och blir ledsen om man är elak än om man faktiskt försöker vara lite trevlig.
Alla skriver en konstruktiv kommentar till mig eller någon annan.
Så får vi se resultatet.
Ösa. Hitt på nått
Sedan när är det ohövligt att bara ge konstruktiv negativ kritik och på samma gång inte ge någon positiv kritik? hahah bara för att man ger det ena så måste man ju inte ge det andra. Folk behöver bara växa upp. Det är inte ens taskigt att bara skriva en "du gör detta fel" eller en "du gör detta fel gör såhär". Det är ju trots allt få som skriver typ "Du rider så jävla dåligt och din häst är fet!!!" och vid en sådan kommentar kan jag förstå om man blir irriterad. Men inte vid en kommentar som den första (vilket är den sortens kommentarer jag utgått från hela tiden)
Tycker faktiskt att alla i den här tråden är väldigt duktiga (även om jag tycker att ni kan vara lite elaka/otrevliga) så jag säger pass.
Edit; Angående det Battlealex skrev alltså.
Citat från Battlealex
Alla skriver en konstruktiv kommentar till mig eller någon annan.
Så får vi se resultatet.
Ösa. Hitt på nått
Har ingen koll på vad du har för problem med dina hästar. Men hade du haft en häst som såg jättestel ut så hade jag hellre sagt
"Din sits är jättebra, men hästen ser rätt stel ut. Du kanske ska testa den här och den här övningen, så blir den nog mycket finare. Annars så ser det bra ut :)"
istället för att säga
"Den där hästen ser verkligen jättestel ut."
Alla har inte mognaden än för att ta emot kritik som enbart är negativ. Ska ni göra någon skillnad så får ni lägga fram kritiken snyggt, helt enkelt.
Nu vågar jag inte lägga upp någon video. :(
Citat från solitarymoment
Det handlar om att väga upp den negativa kritiken för att få det låta hövligt. Speciellt på internet då tonfall inte kan höras. (Detta är även varför jag använder en smiley ibland. För att göra det klart helt klart vart jag står.) Sedan, som jag sa, handlar det om inlärning och vilja att ta åt sig kritiken. Det är lättare för många att ta åt sig negativ kritik om de även får positiv.
Citat från Strumpnisse
Nu vågar jag inte lägga upp någon video. :(
Jo, jag är snäll. :)
Du ja, men de andra då? D:
Citat från Battlealex
Alla skriver en konstruktiv kommentar till mig eller någon annan.
Så får vi se resultatet.
Ösa. Hitt på nått
har bara en massa positiva grejer att säga. Du är sjukt modig. Jag skulle varit livrädd i din situation. Inget elakt mot din häst (Noemi) men jag vet inte ens om jag skulle våga sitta upp på henne fastän hon verkar ha en otrolig personlighet
Citat från Salt
Citat från kinalol
Säg till hur det gick sen! :)
Rider du islänning? :o
Hade för mig att du hade en annan häst ):
Men bra, då vet jag vem jag ska fråga om jag behöver mer hjälp :$
Jag hade en period då jag red isisar. Hjälpte till på en turridningsfirma/ridskola :) Ledde turer och hade hand om mindre avancerade lektioner när jag var 14-18 år. Gick även på ridskola där under dessa år och red privatlektioner och tävlade lite på deras hästar. Det va min bästa väns pappas fru som hade gården, så vi red och var väldigt mycket där :) Men sen gled jag och min vän ifrån varann och det kom andra grejer ivägen för att fortsätta där. Plus att man blev lite utnyttjade på fel sätt och då tröttnade jag. Men jag älskar islandshästar och hade mer än gärna haft en egen om jag hade kunnat. Men just nu rider jag en liten ponny bara, eftersom jag inte har fått tag på någon annan ^^
Haha alltså seriöst, handlar allt i livet om mognadsgrad? Så ni menar på att man är omogen om man inte kan ta enbart negativ kritik? Samtidigt som man får kritik så vill man ju få en slags push i rätt riktning - trevligt upplägg och förslag på hur man ska göra för att förbättra det man nu gjort dåligt.
Det är ju klart att man blir upprörd om man får någon jättenegativ kommentar, det är ju inte speciellt kul att höra att man gör fel när man verkligen kämpar, am I right?
Nu går jag ju dock efter hur just jag känner över det hela, jag vill ha en push framåt i kritiken, inte någonting som får en att vilja lägga av helt. Tror inte någon här uppskattar negativ kritik, visst, det kan ofta vara rakt och ärligt men det är inte speciellt motiverande.
Salt: Om du kan så ta en privatlektion! Jag lärde mig mer på en lektion privat på en islänning än jag gjort på en hel termin på vanlig ridskola. Fett värt :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet