Håkan Juholt-uppskattning
Känns som en redig lirare
Han ger ett stabilt intryck, till skillnad från dom höger fjantarna som styrt sosseskuttan på siståne. En redig sosse vid rodret för skutan hade uppskattats och hade nog kunnat vinna ett val igen. Jag känner försiktig optimism inför Juholt även om jag hellre hade sett någon yngre från SSU.
Tror håkan kommer att vara en stark ledare som kommer att få mycket förtroende. Hoppas han bara inte fortsätter höger riktningen som sossarna har gått.
Citat från Ricin
Inte vad synovates marsmätning visar....
skiter så jävla hårt i vad opinionsmätningar visar. över huvud taget partiers samt medias totala fokus på väljarjakt och -siffror i senaste valrörelsen = 100% tröttsamt.
minns ju hur även "diskussionen" på ec (och speciellt i sverigedemokrat-tråden, den tröttaste av dem alla) bitvis enbart gick ut på att posta inbördes motsägande opinionsmätningar som om detta vore något intressant och viktigt.
"Hundratusentals barn lever i fattigdom i Sverige" Det va vad Håkan sa inför Tv4 nyheterna nyss och vart kommer dom siffrorna ifrån? Enligt röda korset så äre runt 20-25 000 barn som lever i fattigdom i Sverige. Så det e ju en bra start att ljuga inför media när man precis har blivit vald : D
Han är söt.
Jag gillar honom.
Efter en tids begrundande och en närmare titt på talet Juholt höll; conclusion:
Att karln är två meter, bär mustasch och ser ut som Super Mario hybrid Stalin är bara win win win. Men i ärlighetens namn, nej.
Att Juholt tilltalar den smygande vänstersossen som lurar bakom kaffemaskinerna i LO-borgen kan jag förstå. Juholt talade om bemanningsföretag - bra att denna bakåtsträvande faktor fick en smula rampljus, men han erkänner inte arbetarnas sanna utmaningar. Juholt måste gå djupare än så. T.ex, ungdomarnas parallella arbetsmarknad som börjar slå rot.
Sen är Juholt positiv till EU-fanskapet, vilket var lite av ett bakslag. För att citera en autonom kommunist från skåneland: "- Socialdemokraterna måste bryta tron på att det kosmopolitiska subjektet kan utmana det globala kapitalet. Judarna visade väl att en hemvist i kapitalets skugga inte säkrar positionen som revolutionärt projekt på något sätt. Tvärt om!"
Men, jag ser hellre Juholt än Sahlin, Östros eller någon annan av de luddiga kandidaterna, bortsett från Palm. SAP hade verkligen behövt något som kontrar deras eviga val av trista 50-talister till gråsossar och smygmoderater. Ung, kvinna och vänster från förorten.
bull. ägna er åt något som för människan vidare istället för politik...................................
Du måste avveckla all form av rättssäkerhet också.
Märks ju tydligt att någon strateg på såssarnas HK har fått för sig att alla såssar helt plötsligt ska bli roliga för att ragga röster, sen verkar alla tro att Juholt är såssarnas Obama. Ska bli kul att se detta från ett åskådarperspektiv.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet