Gud, finns han?
Citat från Tate
Citat från Orks
Älskar när folk tar DMT och blir religiösa <3
Kan säkert vara så, men Jim har aldrig påstått att han tagit någon form av substans. Liknande känslor kan uppnås med hjälp av enbart meditation.[/i]
DMT är en naturlig substans som frigörs vid sömn, när man dör och liknande, antagligen vid meditation med då det är en liknande fas.
Och visst, han tog inte DMT med han är fortfarande en i mängden av dem som blir religiösa när de intar eller substansen frigörs.
Nej Nej Nej
Nej för att Helvetet inte existerade förens under medeltiden då Katolicismen i första hand behövde piska sina anhängare till skräck för att det fortfarande var många som trodde eller utförde någon form utav de gamla religionerna?
samt att om du ska 100% följa hur kristendomens ursprungsbild är så ska du betala för förlåtelse minst 1-2 gånger om året, då de sju dödssynderna kom till för att folk skulle följa religionen slaviskt och ge alla sina pengar och all sin mat till kyrkan.
Samtidigt som man inte får äta skaldjur enligt bibeln och man ska/kan låta en annan man köpa din först födda dotter som sexslav (det står i bibeln)
(Kristendomen har gjort mer skada än nytta, titta bara på Grekland som exempel man har hittat bevis på att redan 500 år innan kristendomen kom ditt så hade man lyckats utföra hjärnkirurgi och ta ut en tumör ifrån huvudet på en patient som sen levde i 5-7 år efter operationen, all den fakta och kunskap som de gamla religionerna fick folk att leta efter försvan när kristendomen kom med sin skrämselpropaganda)
Så om jag skulle tro på någon form av religion så skulle det troligen vara någon av de gamla religionerna så som Asatro eller de Grekiska legenderna, men så som det ser ut idag så står jag fast vid ateism fram tills jag blir övertygad/inser att det inte är så, men bara för det så betyder det inte att jag inte kommer och tro på någon utav de nya religionerna då jag anser att de antingen är rent skitsnack eller att de inte ens är en religion (Buddismen)
vi behöver nytt blod i den här tråden. helst nån religiös. typ en med säkerhet i sin tro. eller flera. typ fler än ateist/agnostikerna så vi inte kan flama dom.
haha, "pleeeeeeeaaaaaaase!"
Citat från Tate
Citat från Tate
Citat från Orks
Älskar när folk tar DMT och blir religiösa <3
Kan säkert vara så, men Jim har aldrig påstått att han tagit någon form av substans. Liknande känslor kan uppnås med hjälp av enbart meditation.
DMT är en naturlig substans som frigörs vid sömn, när man dör och liknande, antagligen vid meditation med då det är en liknande fas.
Och visst, han tog inte DMT med han är fortfarande en i mängden av dem som blir religiösa när de intar eller substansen frigörs.
Visst, men det är ju en del av en upplevelse som är eftersökt. Perspektivet är inte mindre verkligt för det.
gå och lägg dig!
Men Atticus, då. Jag trodde inte att du var en sådan som drev med ateism. Eller använde du bilden endast som ett löjeväckande exempel i ironiskt syfte?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet