Eran bokhylla.
Citat från Kvisten
Har 400+ böcker i min bokhylla *stolt bokhora*. Det som finns är skönlitteratur av olika slag, böcker om psykologi, filosofi, politik och ekonomi. Den del fysik och biografier av olika människor osv.
ÅH! Låter som en bokhylla i min smak. Har liknande, fast banta bort hälften.
Har 8 bokhyllor i vardagsrummet, 1 i mitt rum, 1 i mammas rum och 1 i brorsans rum. Plus att jag har typ 2 kassar med böcker i mitt rum. Samt att det ligger några i förrådet, och i skåpet där... och där.. men hur som helst så finns det mest böcker om vampyrer i min bokhylla HAHAAH. seriöst, var ett vampire-freak. plus måånga böcker om michael jackson. och så står jerusalem av selma lagerlöf där också. den passar inte riktigt in i temat känner jag D:
Lite allt möjligt... Mycket serietidingar, manga, fantasy och skräck. Mest mot det skönlitterära hållet med enstaka psykologi, historia och filosofiböcker.
Har ingen riktig bokhylla just nu eftersom jag bara bor där jag bor väldigt tillfälligt, men har några böcker med mig ändå.
Lite böcker angående Jackie Arklöv, Lasermannen, Tony Olsson, Palmemordet och annat spännande.
En Arne Anka-samling och lite Asterix och Obelix tidningar
En bok om svart magi och ockultism inom nazismen
En bok som avhandlar andra världskriget i bilder skriven innan krigsslutet.
Sandemo serien, Sagan om Isfolket, Häxmästaren, Ljusets rike, House of Night, Rajia osv.
I princip bara böcker som utspelar sig mellan 1500-1800.
Bokserier från illustrerad vetenskap, diverse uppslagsverk, böcker rörande andra världskriget+franska revolutionen, klassisk litteratur (mycket rysk exempelvis), sanningsbaserade böcker, självbiografier, dystopisk litteratur, true blood, sagan om ringen etc etc etc.
Jonas Gardell, Katarina von Bredow(?), Lauren Conrad och Joe Hill.
Bara massa fotoböcker...
Snabba Cash Trilogin
Avhopparen Trilogin
Kort Kjol
Prinsessan Och Mördaren
Gungbrädan
Jonas Eckel
När Blodsbanden Brister
Stulen Barndom
Gängkrig 145
Nya Testamentet
Dömd Till Fängelse
Jag Är Wanted
Jag Är Daniel
Shantaram
Den Tusende Gången
Harry Potter och Halvblodsprinsen
Sagan om ringen - härskarringen
Sagan om de två tornen
Sagan om konungens återkomst
The Hobbit
Justin Bieber - Min historia
Avgörande ögonblick under andra världskriget
Josef Mengele eldens barn.
Alla livet enligt Rosa-böckerna.
Självbiografier (eller vad det heter ) från kändisar och folk som bara har mått allmänt dåligt
Böcker om psykologi, astronomi, religion, ateism, antiteism, Wicca, Thelema och lite självbiografer om intressanta människor genom historien.
Alla Harry Potter-böckerna + The Tales of Beetle the Bard, fyra böcker av John Ajvide Lindqvist, de flesta Astrid Lindgren-böckerna, några självbiografier, 1964 och Animal Farm, Twilight (alla böcker, även Bree Tanners andra liv något), Drakologi-Egyptologi-Piratologi-något, Hunger Games, Vadå feminist? och Vadå vegan? av Lisa Gålmark (sämsta böckerna någonsin btw), Millennium-trilogin, 17 böcker av mangan Inubaka, två böcker av P. Bosch, böcker om mytologi, matematik och lite mer.
Boktjuven - Markus Zusak
En dåre fri - Beate Grimsrud
Harry potter trilogin - J.K Rowling
Fjolliga vampyrböcker, älskar sån skit.
Det är så sinnesjukt mycket böcker i min bokhylla att jag inte ens kan benämna en fjärdedel.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet