Doctor Who (SPOILER)
Älskar Capaldi, men avsnittet i sig var ganska meh.
Citat från TARDIS:
Jag gillar Capaldi men hoppas inte att det fortsätter med alla jävla barnskämt.
Jävla "boing"-ljudeffekt när Doktorn somnade? Seriously? Och ett "slå på kuken"-skämt? Blev irriterad på det.
Vet inte vad jag tycker egentligen. Vi får se några avsnitt in.
I grund och botten är Doctor Who ett barnprogram. Lite barnslig comic relief är att väntas.
Själv tyckte jag att Capaldi var asbra. Jag satt med råstånd hela avsnittet.
Håller med MelodyMoonchild en del, angående hur Capaldi var i premiäravsnittet.
Men jag tror att tolvan kommer ändras en del i de framtida avsnitten. Ska bli jättekul att se. Tror och hoppas att Capaldi kommer bli en perfekt doktor.
Själva avsnittet var jag skeptisk mot till i början, men jag tyckte bara att det blev bättre och bättre.
Capaldi gjorde en sjukt bra insats imo, lite mycket 11,men han har precis regenat så självklart är det så i ett avsnitt eller två. Men åandra sidan så skriver Moffat ett bajs avsnitt för att introducera honom, gör ett fult jävla intro och alla boing ljud.
Hoppas på bättre från honom, men Capaldi levererade.
Antagonisten fast nej, det är inte ett barnprogram i grunden. Absolut inte. Det blev ett barnprogram mer och mer sen rebooten.
Citat från TARDIS:
Antagonisten fast nej, det är inte ett barnprogram i grunden. Absolut inte. Det blev ett barnprogram mer och mer sen rebooten.
Fast jo, det är det. Huvudmålgruppen för Doctor Who har alltid varit barn, enda sedan '63.
^Eller aa, snarare en familjeserie.
Citat från nuit:
^Eller aa, snarare en familjeserie.
Vilket i mångt om mycket är synonymt med en barnserie.
Den mörka och morbida stämningen som många avsnitt är målade med är tonat till en yngre publik, och likaså är de flesta av skämten och lustigheterna.
Det är inget fel i det, dock. Att Doctor Who är lättsamt och barnvänligt är ett skönt komplement till uppsjön av dark n' edgy serier som ska sändas nuförtiden.
Alltså, det var ju knappast en barnserie från absoluta början så att säga att det är ett barnprogram från grunden är ju inte riktigt sant.
Citat från TARDIS:
Alltså, det var ju knappast en barnserie från absoluta början så att säga att det är ett barnprogram från grunden är ju inte riktigt sant.
Som jag fattat det, och som An Adventure in Space and Time presenterade det så verkar det faktiskt som att det började som ett barnprogram.
kan vi prata om scenen där strax kastade en tidning i huvudet på clara
^ Haha jaaa!! Brast ut i garv
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet