Defence League's
ah
Någon jag finner intressant är SDL's nya ledare, Kamil Ryba som har blivit lite av en tangentkrigare på Facebook (Ses ofta i "Fri politisk grupp för alla ärliga människor utan skygglappar")
Han lever i någon sorts värld där han anser sig vara nationalismens svar på Gandhi, fast med inslag av grovt hyckleri. Både i skrift och tal så sägs det mycket om muslimernas kraftiga våld, likaså vänsters våld. Viftar även upp ofta med att alla, notera, ALLA muslimer är potentiella terrorister som borde ingå i register samtidigt som han häftigt umgås med gäng som Bandidos. Likaså där blir det intressant med klagomål på muslimers och vänsters våld.
Jag förstår inte heller hur dessa grovt nationalistiska personer i SDL accepterar en polsk ledare. Då detta än en gång påvisar nationalisters invandrarkritik faktiskt rör specifika folkslag och inte invandring generellt.
men det är ju bara vissa sorters invandrare ://
Dö.
Citat från Tate
Jag förstår inte heller hur dessa grovt nationalistiska personer i SDL accepterar en polsk ledare. Då detta än en gång påvisar nationalisters invandrarkritik faktiskt rör specifika folkslag och inte invandring generellt.
Han är väl tillräckligt arisk eller assimilerad eller något.
Sen är väl hela Defence League-grejen eurocentrisk som grund, så inom-europeiska är väl tummen upp för dom, med vissa undantag då.
Fick reda på en ganska intressant sak om denna Kamil! Inte nog med att han är polack, han är även till hälften kines.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet