Datortips, och hjälp!
alright, tänkte om det var Win10 för vad jag hört så är 10ans autouppdateringsgrej bajs, och det är isf bättre att göra det själv. vet inte hur det är med sjuan
Nä tror de är ram-minnena de är fel på, får pipljud från datorn efter bsod. Har inte råd med detta, rövdator. Ett kort och ett längre pipljud om någon varit med om detta.
Hade samma problem för kanske ett halvår sen och det var ett av ram-minnena som var defekt, bytte ut den och sen funkade allt prima. Kan ju vara värt att kolla iaf
Citat från CoolJojje:
Checkade alla i enhetshanteraren och windowsupdatern har inget nytt.
Fast enhetsuppdateraren kollar inte ifall du har senaste drivrutinerna.. Du får lov att gå in på moderkortstillverkarens sida och dra ner de senaste osv.
Och windows updater kollar inte drivrutiner till hårdvara, endast till windows.
Om du misstänker att det är RAMen det är fel på så skulle jag rekommendera att du kör ett test! http://www.memtest86.com/
Tänk på att du behöver boota testprogrammet, dvs du ska inte vara inne i windows och köra det. Finns manual på hemsidan/forumet.
Kan vara värt att kolla vad du har för inställningar på RAMen i BIOS, kan vara något där som är tokigt som ställer till det.
Lyckades få en print på det. Sådant här dyker upp lite då o då på youtube och reddit. Kör senaste Chrome på W8.1
hm.. provat ominstallera Chrome?
Glöm inte att göra backup på dina bokmärken osv!
flash, java, adblock, grafik drivisar. Peppar
detta är kvällen då jag kmr försöka komma upp nånstans mellan 4,8-5,0 ghz med en 4790k. ifall den bränns så taggar vi black friday.
ska göra det i två-tre steg. ligger just nu på blyga 4,3ghz och kmr gå upp till 4,7ghz först, sen blir det 4,9 ghz. sedan sluta på 5,0 ghz ifall allt ser bra ut.
laddat upp med cider.
Citat från fucktardretard:
flash, java, adblock, grafik drivisar. Peppar
detta är kvällen då jag kmr försöka komma upp nånstans mellan 4,8-5,0 ghz med en 4790k. ifall den bränns så taggar vi black friday.
ska göra det i två-tre steg. ligger just nu på blyga 4,3ghz och kmr gå upp till 4,7ghz först, sen blir det 4,9 ghz. sedan sluta på 5,0 ghz ifall allt ser bra ut.
laddat upp med cider.
Går typ inte att bränna om du är under 1.3v för luft och typ, 1.4 för vatten
4846,99 MHz
1,380 v
bluescreen efter 20min med prime95. så nästan stabil
går tbx till gamla oc profilen och spelar lite resten av kvällen. får lägga upp en annan strategi.
Gigabyte GeForce GTX 780
Crucial DDR3 BallistiX Sport 1600MHz 8GB x2 (16GB ram)
vätskekylning av coolermaster (osäker vilken)
kingston 120gb SSD.
osäker fabrikat men 1tb Hårddisk
GIgabyte z87-HD3 moderkort
Intelcore i5 4560 processor
FSP Group Hyper 700W
För runt 7.5 k, värt köp?
Är i smått panikbehov av dator då denna uppenbarligen gjort sitt efter 5 år hah.
Mjeh, hade nog provat runt fem tusen kanske. Det är ändå gamla grejer och för 7.5k så kan du få rätt okej nya grejer.
Citat från Pudge:
Citat från Within:
Mjeh, hade nog provat runt fem tusen kanske. Det är ändå gamla grejer och för 7.5k så kan du få rätt okej nya grejer.
Fem när grafikkortet går för minst två? Iof så är väl resten inte världen hurrare.
Det enda som är värt något där är grafikkortet så fem är nog vart jag hade lagt mig. Speciellt eftersom det endast är en i5:a och inte en upplåst version av vad som står i specen ovan.
http://www.webhallen.com/varukorgen?prodlist=216294q1%2C167607q1%2C208706q1
Chassi till detta då ?/:
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet