Datortips, och hjälp!
Som sagt, det är i princip ingen som helst skillnad på att ha specifikt spel på en SSD eller på en HDD och man har aldrig en SSD utan att också ha en HDD. Lägg spelen på HDD:n och voila, ditt uppmålade problem upphör att existera. Ytterst få människor har någon som helst rimlig anledning att behöva en SSD större än 120 GB.
Citat från Jimmy
Soldier: förlåt, men behöver du ha fem spel installerade samtidigt? Jag har en 120 GB SSD sedan ett år tillbaka och den har konstant 51 GB ledigt utrymme. Ett av mina bästa köp, trots att den kostade 1700 kr.
För övrigt kan man ha spel på en annan hårddisk; förutsatt att ens andra hårddisk(ar) inte är föråldrad(e) och riktigt långsam(ma), så är snabbare loading screens nästan den enda fördelen som en SSD ger till spel. SSD har man för allting annat än spel och lagring.
Det jag mest tänkte på är ju det att om man verkligen är inne i spel och vill ha en speldator, så vill man säkert ha några av de senaste spelen och dom kommer ju lite nu och då. Scenariot att man fyller disken är ju inte en omöjlighet då, utöver det faktum att man kanske spelar några andra online spel, som även dom ligger på några gig.
Känner man att man har pengarna att lägga ut för en relativt liten disk med mycket kräm, så kör på..
I detta fall var ju diskussionen om en speldator, så därför så antog jag att en SSD-disk skulle användas i uppstart/loading screens.
Det enda jag har på min SSD är operativsystemet och Cubase.
win 7 och wow här...oh crysis tror jag heh
Personligen tycker jag SSD är extremt värt.
Kanske för att jag bytte från en laptop till en ganska köttig stationär, men ptja.
Är man sugen på att uppdatera burken lite, och vill att det märks så tycker jag det är ett bra val.
Räcker med en 64GB för OS och något/några spel. (Om man redan har en HDD att lägga allt annat på.)
WinDirStat över min stationära. Utrymmet räcker gott och väl.

Citat från Jimmy
Som sagt, det är i princip ingen som helst skillnad på att ha specifikt spel på en SSD eller på en HDD och man har aldrig en SSD utan att också ha en HDD. Lägg spelen på HDD:n och voila, ditt uppmålade problem upphör att existera. Ytterst få människor har någon som helst rimlig anledning att behöva en SSD större än 120 GB.
Spelet måste väl vara på SSD:n för att påverkas? Eller påstår du att det räcker att ha Operativsystemet på SSD:n och sen spela igenom HDD:n för att få samma prestandatider på loading screens och liknande?
Ett tips är att sluta göra det antagandet; om man köper SSD för att spara tid i loading screens måste man ha mind-bogglingly hög timlön, under OTROLIGA antal timmar spela spel med löjligt långa loading screens, eller vara en galet slösaktig idiot. Man har oftast rätt om man antar att anledningen till att någon köpt en SSD, speldator eller ej, inte är med anledning av loading screens genom spel.
Edit: vad jag menar är att den tiden man sparar i loading screens genom att lägga ett spel på en SSD är en handfull minuter per spelat dygn OM spelet i fråga har ovanligt långa loading screens och man är i loading screens jävligt ofta. Därför är det lika bra att totalt skita i den fördelen, köpa en billig 120 GB SSD, installera sina spel på en vanlig hårddisk och spara några hundralappar.
SSDs kommer ju bli större/billigare i framtiden, deras tid är inte riktigt inne än och de räknas inte som standard i nuläget. Det är fortfarande flest människor som använder dem vanliga hårddiskarna.
Sebban: Jag vet inte exakt vem du sa det till, men Soldier sa samma sak några sidor tillbaka och själv argumenterar jag för varför det inte finns någon anledning att vänta på de större diskarna till samma pris, eftersom det extra utrymmet är totalt onödigt för de allra flesta människor som tänker genom och rimlighetsanpassar sina principer.
Ursäkta.
http://www.emocore.se/MANDANIAC/blogg/1533678
Märke någon som behövde hjälp angående en DNS server som konstant slutar att fungera. Nu råkar jag vara väldigt okunnig på sånt här. Någon som har tråkigt, kan lite mer och känner för att ge lite råd?
Jo, men jag syftar mer på att man inte ska satsa på en SSD i nuläget för stora bibliotek av spel, för det kommer göra ont i plånboken och inte givetvis kännas helt nödvändigt om man endast ska spara ett par sekunder på sina loading screens. Är inte riktigt säker på hur stor skillnaden är men jag klarar mig med vanliga hårddiskar.
Citat från Jimmy
Ett tips är att sluta göra det antagandet; om man köper SSD för att spara tid i loading screens måste man ha mind-bogglingly hög timlön, under OTROLIGA antal timmar spela spel med löjligt långa loading screens, eller vara en galet slösaktig idiot. Man har oftast rätt om man antar att anledningen till att någon köpt en SSD, speldator eller ej, inte är med anledning av loading screens.
Edit: vad jag menar är att den tiden man sparar i loading screens genom att lägga ett spel på en SSD är en handfull minuter per spelat dygn OM spelet i fråga har ovanligt långa loading screens och man är i loading screens jävligt ofta. Därför är det lika bra att totalt skita i den fördelen, köpa en billig 120 GB SSD, installera sina spel på en vanlig hårddisk och spara några hundralappar.[/i]
Det finns folk som köper SSD-diskar enbart för att dra ner tiden på loadingscreens, ser inte dessa människor som slösaktiga idioter, de vill helt enkelt bara ligga på topp, ungefär som med det mesta. Det man lägger på SSD-disken kommer ju höja prestandan på det mesta, avancerande ritningsprogram, Photoshop eller dylikt. Datorns uppstart är även något många tycker är väldigt skönt. Har en kompis som tycker det är asskönt att kunna starta om datorn på 10 sekunder (han har en SSD)
Jag vet exempelvis att du gillar fotografering, vilket även det är en ganska dyr hobby, men jag ser inte dig som en slösaktig idiot för att du vill köpa ett Macro-objektiv för några tusen för att fotografera insekter (bara ett exempel), allting handlar om prioriteringar och det jag försöker komma fram till är att personligen så tycker jag inte det är prisvärt att skaffa i dagens läge.
Eller så skiter man fullständigt i en SSD och kör på en HDD och lägger pengarna på någon annan komponent (bara ett exempel)
Sebban: Och det är precis min åsikt, men vad jag säger är "installera era spel på en vanlig jävla hårddisk istället för att vänta ett-två år på billigare SSD:er, tiden ni sparar genom snabbare loading screens i spel kommer aldrig någonsin att komma upp i något betydelsefullt antal minuter eller timmar oavsett hur mycket ni spelar."
Alltså, en sista gång: att installera spel på en SSD i syfte att få kortare loading screens är mindre prisvärt än att köpa lera att kasta på gnälliga pensionärer, så köp en liten SSD idag och ha inga spel på den.
Soldier: Snälla. Jag har enbart pratat om spel. Jag äger som sagt en SSD, jag vet precis vilka fördelar de har, jag sa förut att den är ett av mina bästa köp. Jag har endast sagt "sök dig inte till en större SSD för att installera spel på den, du betalar hundralappar för extra utrymme som sparar dig försumbara antal sekunder". Självklart har man övriga sorters program på en SSD, annars hade det bokstavligen inte funnits någon anledning att äga en.
Citat från Jimmy
Sebban: Och det är precis min åsikt, men vad jag säger är "installera era spel på en vanlig jävla hårddisk istället för att vänta ett-två år på billigare SSD:er, tiden ni sparar genom snabbare loading screens i spel kommer aldrig någonsin att komma upp i något betydelsefullt antal minuter eller timmar oavsett hur mycket ni spelar."
Alltså, en sista gång: att installera spel på en SSD i syfte att få kortare loading screens är mindre prisvärt än att köpa lera att kasta på gnälliga pensionärer, så köp en liten SSD idag och ha inga spel på den.
Förstår inte ditt argument, först säger du att det inte är värt att lägga spelen på SSD-disken, sen uppmanar du oss att köpa en liten och icke-prisvärd SSD idag och inte ha spel på den överhuvudtaget..
Vad fan ska man ha på den då? Operativsystemet och utöver det? Porr?
"Du får bättre prestanda när du startar Windows media player för att kolla på porr, men du kommer aldrig någonsin att komma upp i något betydelsefullt antal minuter eller timmar oavsett hur mycket du använder den"
Min dator tar väl ungefär 20-25 sekunder på sig att starta, jag hade alltså tjänat in 15 sekunder på det om jag hade haft en SSD, då går det ju alltså fetbort, enligt ditt resonemang?
Jag ger upp. Det är hopplöst att argumentera med dig. Godnatt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet