Dataspelsutveckling

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
8 februari 2012 kl. 21:54
Rassilon Kille, 34 år

^Jag har/gör. Håller på med samma kurs som du!

Sacrifize Kille, 36 år

5 964 forumsinlägg

Skrivet:
8 februari 2012 kl. 21:55
Sacrifize Kille, 36 år

Citat från Zac


Datorspel. Datorspel. Datorspel. Datorspel. Datorspel.

Inte dataspel.


Det heter faktiskt dataspel då man syftar på spel baserad på data och inte på dator som i PC.

Upprorsmakare 32 år

7 794 forumsinlägg

Skrivet:
13 februari 2012 kl. 13:14
Upprorsmakare 32 år


Detta är bra skit man borde checka om man vill utveckla spel osv.

Kolmodajn Kille, 33 år

1 327 forumsinlägg

Skrivet:
27 mars 2012 kl. 20:13
Kolmodajn Kille, 33 år

Fick lära mig lite om entity/component baserad programmeringsdesign idag, någon som lekt med det än?

Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
28 mars 2012 kl. 09:04
Rassilon Kille, 34 år

Har gjort klart ett litet spelprojekt för skolan.

Kommer nog upp en liten film när vi orkat lägga upp på youtube.

Det är i alla fall ett 3:e-persons plattformsspel i 3D. Ganska nöjd med det, förutom att vi inte var så bra på att planera, så ibland blev det kaos. Men det ska vi lära oss nu i vår nuvarande kurs!

Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
30 mars 2012 kl. 00:52
Rassilon Kille, 34 år

Funderar på att göra ett litet spel. Något sci-fi grejs med olika världar, monster, quests osv. Inte så att det redan finns 100 miljoner liknande spel, men det är ju mest för min egen skull.

Dock har jag lite skolprojekt som går lite före, men jag håller på att spåna lite smått.

Det kommer nog inte vara något revolutionerande, och verkligen inget stort. Men det skulle vara kul efter alla grupp-projekt att få göra något eget, så att man kan få det precis som man vill, utan att behöva kompromissa spelidén med alla andra.

Har äntligen användning för WorkFlowy (<3). Det är riktigt smidigt när man ska spåna fram idéer och vill bryta ner allt i mindre delar.

Det blir lätt lite för krånglig utformning i början, men efter ett tag lär man sig hur man ska sortera upp allt.

Yumey_ Kille, 29 år

8 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 01:18
Yumey_ Kille, 29 år

Vill bara fråga er som har någon info eller alrternativt går dataspelsutveckling. Vilka ämnen är bra att va bra i inför kursen?

Nattregn Kille, 34 år

54 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 01:27
Nattregn Kille, 34 år

Beror på vilken del av spelutveckling man vill syssla med

Storyboard/Game designer : Svenska,Engelska, historia/religion/samhällskunskap kan ge bra med inspiration

Concept artist: Bild och formgivning

Technical artist: Bild/Form, matte, fysik, biologi samt ha tittat en del på anatomi/fysiologi, programmering

Software development: Matte (massvis!), fysik, engelska, programmering

Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 09:20
Rassilon Kille, 34 år

Om du vill programmera, så är det en stor fördel att vara bra på matte(linjär algebra används hela tiden), fysik, engelska.

Det finns inga krav på att kunna programmera, men det kan vara bra att ha testat lite. Programmera så mycket du kan innan du börjar, gärna något c-språk.

Under utbildning(och gärna innan, bör du läsa så mycket du kan om programmering och ny teknik. Det underlättar, eftersom det kan pratas mycket om detta under föreläsningar, och då kan det vara bra att veta vad det pratas om. Läs kursböckerna innan föreläsningar och programmeringstillfällen och programmera mycket på din fritid även under kursens gång.

Det bästa sättet att lära sig är att programmera.

Bloodbath Kille, 33 år

14 529 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 09:33
Bloodbath Kille, 33 år

Vad bör man se över ifall man vill jobba med storyboard och Game designer

Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 09:44
Rassilon Kille, 34 år

Det som Nattregn nämnde är ju en bra grund.

Sedan är det fantasi. Var inte rädd för att "go wild". Du ska inte göra några kompromisser när du gör story och design.

Om du ska vara med hela processen så kan Ekonomi vara väldigt bra, eftersom det kommer en del med budget över tid.

Alla kompromisser och "är det här genomförbart", kommer först när ni pratar med chefer, producenter och programmerare.

Köp gärna någon bok om game design, t.ex. Fundamentals of Game Design.

Bloodbath Kille, 33 år

14 529 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 10:24
Bloodbath Kille, 33 år

Hmm, finns den på adlibris eller liknande?

Nattregn Kille, 34 år

54 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 11:43
Nattregn Kille, 34 år

Rekommenderar även Introduction to Game Development (isbn-13: 978-1-58450-679-9)

Ger en helhetsbild av hel spelutvecklingsprocessen

Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
10 april 2012 kl. 18:19
Rassilon Kille, 34 år

BloodBath: Den är denna jag har hemma
http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=0131687476

Första delen går igenom alla grunder inom speldesign, som dokumentation, concept, världar, karaktärer osv.
Den andra delen går igenom genrer.

Det är bra att ha så många olika källor som möjligt. Mycket går att hitta på nätet, men det är bra att ha i alla fall en bok som man kan titta i.

AngelZlayer Kille, 33 år

1 007 forumsinlägg

Skrivet:
24 april 2012 kl. 00:08
AngelZlayer Kille, 33 år

Jag ska försöka att lära mig level design - kanske även att göra vissa modeller och texturer -, med hjälp av böcker och online guider (t.ex. World of Level Design).

Förutom game/level design så vill jag också hålla på med story, eller 'spelmanus' som jag kallar det.
Det kan bli svårt utan akademisk utbildning inom området, men jag hoppas på att en vän kan hjälpa mig. Annars så får man väl snacka med folk på forum (här kanske? :p) om att starta ett eget spelföretag.
Jag vill främst göra action-adventure, open-world rpg och liknande. Även lite stealth och survival horror.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet