Chokladboll eller Negerboll?
Jag säger chokladboll iallafall, tycker personligen att det låter fult att säga neger.
Citat från Meowtwo
Tyckte faktiskt du verkade vettig innan det här. Att "neutralisera" ett rasifierande ord som grundar sig i förtryck på svarta människor är inget vi ska göra. Någonsin.[/i]
Varför ska man inte neutralisera bemärkelsen, eller göra positiv, ett "rasifierande" ord?
Jag förstår inte vad som har hänt egentligen, har hört det där förut också, när jag blev upprörd över en sexist.
En "vit kränkt man" är någon som känner sig kränkt över att sina privilegier är hotade och att personen inte får vara rasist eller sexist.
Citat från BigPickles
Citat från Meowtwo
Tyckte faktiskt du verkade vettig innan det här. Att "neutralisera" ett rasifierande ord som grundar sig i förtryck på svarta människor är inget vi ska göra. Någonsin.
Varför ska man inte neutralisera bemärkelsen, eller göra positiv, ett "rasifierande" ord?
För att det kommer aldrig vara neutralt tack vare historien.
Citat från Meowtwo
Nu kommer MuffinJin komma och snacka om att: "Men det är inte rasistiskt om man inte menar något rasistiskt! Det är subjektivt, upp till var och en att tolka. Ifall inte jag menar något rasistiskt, så ska folk heller inte klandra mig för att vara rasist"
Detta kommer komma för att MuffinJin totalt ignorerar historien, strukturer, har noll respekt för andra människor och är empatilös. Samt liberal.
Det man menar är det som betyder.
Om du upfattar det jag säger på ett annorlunda sätt får du skylla dig själv.
Citat från Meowtwo
Citat från Wikileaks
Det man menar är det som betyder.
Om du upfattar det jag säger på ett annorlunda sätt får du skylla dig själv.
Nej, riktigt så fungerar det inte. Speciellt inte när det kommer till saker som man vet att någon tar illa upp över.
Bestämmer du hur det fungerar? om man väljer att tolka något någon säger på ett annorlunda sätt är det dennes eget fel att den tolkar det på det sättet. Antagligen är man en negativ person. En positiv person tolkar positiva uttryck positivt och negativa negativt och en negativ person tolkar allt negativt.
Du verkar inte veta vad du pratar om. Du diskuterar som du vore en förskolefröken.
Feminist var ursprungligen ett nedsättande uttryck, kvinnor rörelsen anammande det och gjorde det sedan till något positivt. Ser inte varför man inte skulle kunna göra samma sak med neger eller andra nedsättande uttryck som brukats.
Citat från Meowtwo
Det finns inget jävla subjektivt med det MuffinJIn.
När det kommer till sådanthär så har den som blir kränkt tolkningsföreträde.
Va? Nej? Jag tänker inte bli anklagad för pedofili för att en förälder väljer att tolka det sexuellt när jag säger att jag gillar barn.
Den logiken håller inte.
Håller med Wikileaks, om du väljer att tolka mitt "din morsa är grym som fan" som att "hon är grym, hemskt och riktigt jävligt" istället för "häftig" som jag skulle mena så är det ditt problem, inte mitt. Du ger basically rätten till en ras rätt att anklaga en annan ras för rasism även om de inte skulle vara det bara för att de tolkade något på ett visst sätt som inte alls var menat. Sluta dra alla negerbollsägare över samma jävla kam.
Och vad man vet vad någon tar illa upp över och inte går inte till hundra procent, speciellt om man skulle vara uppvuxen med att säga negerboll som ett okej ord och samtidigt inte tro på en rasistisk ideologi.
det är viktigt att försvara rätten att få säga negerboll
Negerboll ftw
asså va på lidel här i byn förut ida o fråga var dom hade neger bollar o så kom d en o blev arg!!!! vafan e dt för sam hälle där man itte ens kan få säja neger boll????? snart e vi inga svenskar kvar här i sverige ens men d får man väl inte säja längre!!!!!!
N n n n n negerboll <3
om nån av mina vänner säger negerboll slår jag dom i ansiktet,
jag säger fudgeball
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet