Botemedel för cancer hittat!

Föregående
Till botten  
Flygplan Kille, 31 år

5 899 forumsinlägg

Skrivet:
2 juni 2011 kl. 01:46
Flygplan Kille, 31 år

Bra, då slipper jag oroa mig

Bray Kille, 32 år

288 forumsinlägg

Skrivet:
2 juni 2011 kl. 16:03
Bray Kille, 32 år

Citat från Stringburka


Citat från Bray

Citat från Colitas

Citat från Bray

inte för att förespråka något eller så men cannabis har varit cancer motverkande i flera tusen år så whats the big deal ??
Samma anledning som till att de inte vill ha in marijuanan bland medicinerna är det som gör detta.
De vill inte att folk ska bli friska för friska människor drar inte in lika mycket pengar till staten och de stora företagen.

Need I say more ??

Wait a second. Hur fan kan sjuka människor dra in pengar?
snarare tvärt om

för att företagen som gör dessa bormedel kommer är amerikanska företag.
I Usa finns det inte gratis sjukvård. Där tjänar staten pengar från varje sjuk person. Sverige fungerar kanske inte så men de tjänar pengar på det ändå.
Men dessa företag drivs genom Usa och deras medicinska "rikt linjer"

Du vet, du är ett tydligt exempel på varför folk ser cannabisbrukare som obildade, semidumma människor.

Cannabis är inte cancermotverkande. Amerikanska staten tjänar inte pengar på sjuka då sjukvården inte är statlig.


Okej, men varför är jag då ett så jävla bra exempel? Vad har jag sagt som är obildat? På vilket sätt är jag semidum?

Ja men och om de inte är statliga? Någon privatperson i Usa äger ett företag istället för att staten gör det som i Sverige. Det är ju fortfarande dessa företag som skapar riktlinjerna för den Amerikanska medicinen, som i sin tur kommer även till Sverige. Istället för att staten tjänar pengar på de som mår dåligt och är sjuka så tjänar en VD på företaget de pengarna som staten skulle tjänat på istället. Right?


Och sen ligger det till så här att Harvard har kommit fram till att cancercellerna även dom får "munchies" av delta-9-tetrahydrocannabinol (THC), Men cancercellerna gör så att istället för att äta på cellera runt dem så äter cancercellerna upp sig själva. Detta är den cancermotverkande effekten i cannabis. För det gör att cancern reduceras tills den försvinner.

Källor:
http://scienceblogs.com/scientificactivist/2009/04/thc_gives_cancer_cells_the_mun.php
http://www.nowpublic.com/thc_marijuana_helps_cure_cancer_says_harvard_study

u_suck_tbh 33 år

28 184 forumsinlägg

Skrivet:
3 juni 2011 kl. 20:53
u_suck_tbh 33 år

Haha, så vadå, man gör cancercellerna så höga att de äter upp sig själva?

TopicPlease Kille, 36 år

7 499 forumsinlägg

Skrivet:
3 juni 2011 kl. 20:59
TopicPlease Kille, 36 år

Fast nej det finns inget officiellt botemedel än.
Så låser.



Bara en myt att det finns ett som ingen vill ge ut.
http://www.snopes.com/politics/medical/cancercure.asp


Föregående
Till toppen  

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet