BUP - erfarenheter

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
yunglena 26 år

213 forumsinlägg

Skrivet:
11 maj 2012 kl. 08:07
yunglena 26 år

självklart vet jag vad demokrati innebär.
förutom att jag ju inte är myndig så jag praktiskt taget tillhör mina föräldrar. &nej. då de är så övertygade om att jag mår skit litar de inte riktigt på mitt omdöme. det är ju liksom bup. vad ska man förvänta sig?

Beckachu Tjej, 30 år

300 forumsinlägg

Skrivet:
11 maj 2012 kl. 08:15
Beckachu Tjej, 30 år

Mig har dom hjälp väldigt mycket :) Kanske beror lite vem man pratar med, men det gick väldigt bra när jag gick där.

Nykaria Tjej, 34 år

3 530 forumsinlägg

Skrivet:
11 maj 2012 kl. 09:28
Nykaria Tjej, 34 år

Citat från busbarn


Är du dum på riktigt?


Ja.


Kom med ett argument emot mig istället för personliga påhopp.
Det går att byta psykologer, det är meningen att man ska ha en psykolog som passar med sig själv. Man är inte tvingad till att ha samma psykolog hela tiden, jag själv har bytt psykologer under 6 års tid.
Tillslut hittade jag en som passade mig och då fungerade det bra.
Alltså måste man faktiskt göra saker själv och inte anta att allt ska bli blommor och bin bara för att man dyker upp - det gäller att klicka med psykologen man har i fråga och gör det inte de så är det inte så jävla konstigt att det inte "fungerar". Då får man ta ett eget beslut av att byta.
Svårare än så är det inte. Jävla fjanterier av att säga att det inte funkar.
Man ska ge mer än vad man får från BUP och övriga psykologer också för den delen, för att man faktiskt ska komma någon vart i livet.
Det är en själv och ens egna problem som kommer dit. Alltså får man fixa det mesta själv.

mdemma Tjej, 28 år

2 012 forumsinlägg

Skrivet:
5 mars 2013 kl. 20:29
mdemma Tjej, 28 år

BUP är så jävla sämst.
Fast jag satt och pratade om mina problem (efter flera gångers tystnad) så fick jag ingen diagnos då jag "inte ser ledsen ut." När jag väl besökte en riktig psykolog insåg jag hur otroligt lame det är hos BUP.

ChiliKrydda Tjej, 30 år

1 509 forumsinlägg

Skrivet:
5 mars 2013 kl. 21:05
ChiliKrydda Tjej, 30 år

Min psykolog har gjort aspergertester med mig, det är bara de sista delarna kvar. Möte med läkare och min mamma och de pratar om min barndom och om hur jag var då.

BUP har hjälpt mig väldigt mycket. Pratade först med en kurator, men kunde inte få förtroende att prata med henne så bytte till en psykolog. Hon är mycket bättre.

För mig har det blivit bättre med BUP.

Psykopatish Tjej, 26 år

42 forumsinlägg

Skrivet:
5 mars 2013 kl. 21:09
Psykopatish Tjej, 26 år

BUP hjälpte inte mig ett skit.

Smajk Kille, 29 år

13 forumsinlägg

Skrivet:
9 juli 2013 kl. 17:41
Smajk Kille, 29 år

MIg personligen så hjälpte det till en viss nivå. Majoriteten av "arbetet" klarade jag av själv. Men nog har det gått bättre med BUP:s hjälp :)

ZipCode Kille, 34 år

2 833 forumsinlägg

Skrivet:
9 juli 2013 kl. 17:47
ZipCode Kille, 34 år

Min erfarenhet är att på min tid hette det fortfarande PBU. Och att jag gick där när jag var mellan 5-6 år

marinettecaroline Tjej, 28 år

2 383 forumsinlägg

Skrivet:
24 september 2013 kl. 18:50
marinettecaroline Tjej, 28 år

Fick träffa en utländsk gubbe som jag knappt hörde vad han sa men fick iallafall hjälp att framställa min diagnos.

gbggay Tjej, 25 år

111 forumsinlägg

Skrivet:
6 oktober 2013 kl. 15:13
gbggay Tjej, 25 år

Jag gick till BUP under en tid pga dåligt självförtroende och depression, de hjälpte dock inte för mig

destroyer 28 år

487 forumsinlägg

Skrivet:
6 oktober 2013 kl. 15:32
destroyer 28 år

gick till bup några få gånger, men insåg att de sög så jag bytte till en psykolog haha.

deslout Kille, 33 år

338 forumsinlägg

Skrivet:
6 oktober 2013 kl. 15:35
deslout Kille, 33 år

överlever man dessa bristande budgetar så kommer mer helvete när man forslas vidare till vuxenpsyk och har en läkare som samtidigt har typ tre hundra patienter och är totalskev

fem Tjej, 30 år

93 forumsinlägg

Skrivet:
6 oktober 2013 kl. 16:46
fem Tjej, 30 år

Haha kommer ihåg när jag var där och hon psykotjejen sa till mig "allt som säg här stannar i detta rum mellaon osososjablablabl"
så frågade hon typ "har du vart självmordsbenägen eller försökt ta livet av dig någon gång?" då svarade jag "ja flertal gånger men det är old and forgttn" i förtroende.
Sen kom min mamma in och då sa hon direkt "aa din dotter försöker ta livet av sig så vi borde kanske ge henne medicin hmm jaaa" fick medicin - gick aldrig mer dit.

Legilimency 27 år

3 405 forumsinlägg

Skrivet:
18 oktober 2013 kl. 18:51
Legilimency 27 år

BUP är bra. Har träffat en av de bästa människorna jag någonsin lärt känna där.

roadtojoy Tjej, 26 år

32 forumsinlägg

Skrivet:
3 november 2013 kl. 19:40
roadtojoy Tjej, 26 år

var där en gång det var det värsta ever typ haha så gick inte dit mer


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet