BUP - erfarenheter
men för vissa funkar det och för andra inte, för vissa hjälper det att få hjälp på nått annat sätt än att prata och reda saker osv. det beror på hur man är som person...
jag mådde bara sämre av att gå dit, allt vart fan värre!:(
däremot är soc bättre :3
därimot gillar jag inte soc. för dom lägger sig i för mkt. i allt, medan BUP snackar typ bara me en och dom närmaste och redar ut saker mm.
Min psykolog var gammal och verkade smått gay.
Han missförstod ofta, och hörde inte riktigt alltid vad jag sa.
Sen stirrade han mig typ, i pannan, hela tiden.
Fast han var skitbra <3
Citat från rabsrok
Ni är ju idioter som går med på att gå dit överhuvudtaget när ni INTE VILL ha hjälp. Det är väl klart som fan att det inte hjälper om ni inte tar emot hjälpen.
Jag VILLE ha hjälp, men inte fan funkade det.
Jag fick medicin, och visst mår jag bättre, men saker löser sig inte bara för att man får mediciner.
Sen hjälper det faktiskt inte bara att gå dit bara någon enstaka gång, såvitt jag vet.
Man bör liksom inte ge upp efter typ tre besök.
Man måste vara frisk för att orka vara sjuk i Sverige.
Update: Sluta klaga på varandra, jag frågade efter erfarenheter av er alla, vad ni KÄNNER SJÄLVA.
alla har sina egna upplevelser och hur dom känner.
En sak som är galet är hur vissa människor som verkligen behöver hjälpen måste sitta i så sjukt långa kötider. Dom borde fixa lite bättre ordning på hela kö grejen, jag tycker dom tar in lite för snälla fall när andra har ett helvete. Inte alltid men lite för ofta, det är i alla fall en uppfattning jag har fått. Alla borde försöka lösa sina problem så gott dom kan. Funkar inget är det klart man måste söka hjälp men bup borde vara ett sista alternativ.
Får man tid på bup så ta vara på den också. Ge den du pratar med fler än en chans men funkar det inte - byt.
Citat från vapourtrail
Ge den du pratar med fler än en chans men funkar det inte - byt.[/i]
Bra sagt.
Citat från antoinette
Citat från vapourtrail
Ge den du pratar med fler än en chans men funkar det inte - byt.
Bra sagt.
Man tackar (:
Man har all rätt att byta och känner man sig inte bekväm med den man pratar med blir det svårt att lita på den.
Litar man inte på personen blir det svårt att få ur sig det man borde.
vapourtrail: BUP funkade inte för mig dock, hade säkert 5-6 psykologer.
Så jag började prata med min skol-kurator vilket hjälpte mig.
BUP hjälper för vissa, men inte alla
antoinette: Så sant. Det var samma för mig , bup gick inte alls och jag fick inte ur mig något vettigt under dom möten jag var där. Sjukt bra att du fick tag i en bra skolkurator dock. Det är en lättnad när man hittar rätt (:
För att det ska kunna hjälpa, måste man kunna sätta ord på vad man känner.
norbhit: Absolut men det är ju inte alltid så lätt att göra det. Då gäller det att ha någon som man känner sig trygg med och som kan hjälpa att försöka få fram vad det är osv osv
Citat från vapourtrail
norbhit: Absolut men det är ju inte alltid så lätt att göra det. Då gäller det att ha någon som man känner sig trygg med och som kan hjälpa att försöka få fram vad det är osv osv
ja. men då får man be om hjälp att sätta ord på sina känslor.
Citat från norbhit
Citat från vapourtrail
norbhit: Absolut men det är ju inte alltid så lätt att göra det. Då gäller det att ha någon som man känner sig trygg med och som kan hjälpa att försöka få fram vad det är osv osv
ja. men då får man be om hjälp att sätta ord på sina känslor.
Sant (:
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet