Avskaffa läkemedel?
Citat från ErikSchwartz
--------------------------------------------------------------------------
Hennes hypotes bygger på hur mänskligheten skulle se ut utan medicin, mitt svar är baserat på detta.
Val är inte ens en fråga med tanke på att det inte skulle finnas medicin i denna hypotetiska världssyn.
--------------------------------------------------------------------------
Äntligen.
Ber er läsa första inlägget innan ni kommenterar.
Alla era inlägg får mig att facepalma hårt.
Kanske var rubriken rätt så extrem med 'Avskaffa läkemedel?' Det enda jag ville påvisa var en teori jag hade. Jag inser väl själv att det är mycket, mycket försent till att ens ändra det som hänt, vi skulle dö ut. Vi har redan gjort våra misstag och måste leva med det, ingen till Hitler eller nazister kan förändra det som skett, det enda vi kan göra nu är förbättra situationen som den blivit, d.v.s. utveckla bättre läkemedel. Och overall vara sociala för att tillsammans utvecklas.
Detta skulle inte igentligen behövts så mycket Tror jag, om vi inte hade påbörjat vår konsumption av läkemedel, för då skulle varje individ för sig vara stark.
Jag upprepar, vad är det ni inte förstår? Har inga planer att döda majoriteten av mänskligheten nu. Eftersom inser att det är jävligt försent, så kan ni sluta förknippa mig med Hitler? Han hade ett någorlunda logiskt ideal, men han säkrade sig själv som en 'Arie' ingen är det, alla är manipulerade, och missbildade igentligen. Men vi har funnit oss till ro med detta, och, visst, fortsätt. Han var helt enkelt försent ute/inne.
Så jag uppmanar inte folk att sluta med läkemedel. :c Jag tog upp något som är omöjligt, vill bara veta om ni anser att denna teori kanske håller.
(Skriver detta som något snabbt upplagt, redigerar senare för mer ingående förklaring om så önskas)
Fick en tanke häromdan... Som säkert är mycket provocerande, och kan se's som något omöjligt i dagens samhälle.
Dödliga sjukdomar, bör läkemedel och hjälp mot det tas bort?
Jag menar, dödliga sjukdomar är ett sätt för naturen att säga att du ska dö, och vi har funnit ett vis att manipulera detta med läkemedel etc, en av orsakerna till att vi människor är för många.
Vi har redan påbörjat en ond cirkel, är jag väl medveten om. Så därför tror jag att det är försent att vända på cirkeln. Och ur en moralisk synpunkt är detta helt fel.
Men vill veta vad ni tycker.
JAG UPPMANAR ER ATT LÄSA INLÄGGET ORDENTLIGT
Och verkligen begrunda idén och min åsikt i det hela.
Min teori, fulländat -
Utan läkemedel hade vi inte blivit beroende av dem, och dåliga gener skulle eliminerats, svaga psyken, allt det där. Och vi skulle ha varit betydligt färre, men mer 'perfekta' eller vad man vill kalla det.
Nu, har vi använt oss utav läkemedel, dåliga gener förs vidare, vi är överbefolkade, svaga helt enkelt.
Läkemedel har gjort virus & bakterier mer resistenta, vilket gör att de utvecklas och blir värre vilket leder till att vi försöker skapa starkare medicin vilket kommer leda till en återvändsgränd, det visar sig redan.
Visa en källa att jag har fel. Letar upp en åt min teori.
Vad är det ni inte fattar med att hela saken failar NU, det är försent, vi borde redan börjat från begynnelsen, kinda. Det är ju såklart det är helt sjukt i huvudet att avböja ett piller nu när man har alternativet att leva vidare. /facepalm, det är inte så att jag vill utrota halva mänskligheten nu.
Vad är det ni inte förstår?
Hur min tanke skiljer sig från Socialdarwinismen - Anser inte att en enda folkgrupp, eller att överstående människor ska finnas, 'eliter' utan menar att om vi från början hade accepterat det som naturen tagit med sig så hade primärt varje individ varit jämlika. Därmed inte funnits eliter, eller 'sämre' folk.
jag tycker läkemedel är riktigt bra faktiskt.
Har faktiskt tänkt samma tanke. Ge mig en dag eller två så kommer jag säkert med en ordentlig ståndpunkt.
Nej. Det är typ som att säga att vi ska bränna alla rullatorer bara för att vi är skapta för att gå.
Läkemedelskonsten är det som, bl.a. får mig att känna mig stolt över mänskligheten.
Håller inte med. Skulle dock vilja att alla dödliga sjukdomar gick att bota.
Och att du endast vill att människor med dödliga sjukdomar inte ska få medicin som hjälper dem med att kunna leva sitt liv.. Alltså, jag finner inga ord.. Sjukt, det är vad det är.
Det är klart att människorna är beroende av läkemedel. Hur skulle man annars bli frisk från sjukdomarna som finns?
Man är inhuman ifall man anser att läkemedel borde avskaffas.
Man bryr sig helt enkelt inte om människor med dödliga sjukdomar. Då tycker jag att man lika gärna kan skrota äldrevårdsomsorgen bara för att de är gamla och snart dör. Eller stänga ner djursjukhusen, för vissa djur dör oftast före människorna. Och då kan sjukhusen rivas. Mänskligheten skulle dö ut då.
Det jag menar med det är att man inte kan avskaffa vissa läkemedel. Antingen avskaffar man allt, eller inget.
Bättre att äta ordentlig kost så att man inte utvecklar dödlig sjukdom förrens optimal ålder är nådd.
Det är inte en ond cirkel. Det är en god cirkel som gör att vi överlever.
Och hur vet du det? Har du någon källa på det påståendet? Eller är det bara din egna åsikt?
Citat från natsukashiPMA
Bättre att äta ordentlig kost så att man inte utvecklar dödlig sjukdom förrens optimal ålder är nådd.
Tror inte att det hjälper. Även om man äter nyttigt och bra så betyder det inte att man lever längre. Samma sak gäller om man bara äter skräpmat. Sjukdomar kan ligga i släkten, det går inte att förebygga. Visst, du kanske inte får det, men chansen finns där oavsett om du äter bra eller om du äter dåligt.
Dödshjälp bör i alla fall bli lagligt :(
Citat från Bhorgol
(Skriver detta som något snabbt upplagt, redigerar senare för mer ingående förklaring om så önskas)
Fick en tanke häromdan... Som säkert är mycket provocerande, och kan se's som något omöjligt i dagens samhälle.
Dödliga sjukdomar, bör läkemedel och hjälp mot det tas bort?
Jag menar, dödliga sjukdomar är ett sätt för naturen att säga att du ska dö, och vi har funnit ett vis att manipulera detta med läkemedel etc, en av orsakerna till att vi människor är för många.
Vi har redan påbörjat en ond cirkel, är jag väl medveten om. Så därför tror jag att det är försent att vända på cirkeln. Och ur en moralisk synpunkt är detta helt fel.
Men vill veta vad ni tycker.
Vill du dö? ...
...Trodde väll det. Så varför avskaffa det?
Det spelar väl ingen roll? Det går oftast inte att veta om man har en sjukdom som nästa familjemedlem kan ärva. Så ditt så kallade argument faller där.
Nej, det är inte sunt förnuft. (Skulle föredra om du skrev på svenska, riktigt irriterande att läsa svengelsk text.)
Eh, du kan inte få en annan person att se sitt perspektiv i det hela. Jag tror att alla redan vet det sedan innan, men de tänker inte på det bara för att ämnet aldrig tas upp.
Citat från BAPEsta
Dödshjälp bör i alla fall bli lagligt :(
Det håller jag till viss del med om, men det vore vara lagligt med stränga regler. Bara för att Nina som är tretton år och mår psykiskt dåligt, skär sig i armarna och gör dumma saker ger henne inte rätt till dödshjälp. Om du förstår vad jag menar.
Men eh. Människor måste få utvecklas. Vi kan inte leva som vi gjorde för tusen år sedan.
Men varför dö om man kan leva?
Eftersom alla tänker ganska egoistiskt på något sätt. Så tror jag många kan tänka sig att ta bort läkemedlet sålänge ens familj och vänner är friska och överlever. Men när det händer något så ja. Då blir det helt fel.
Men det du säger är egentligen en ganska bra tanke eftersom befolkningen är ifall jag inte har helt fel nu 9 gånger så mycket på jorden som det borde vara och ökar.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet