Är han för gammal för mig?
Ouff vilken pedo-gubbe han är
Stor ålderskillnad just nu, men om några år är det ingen fara längre.
Så frågan är om du vågar nu och tror att det håller, eller om du nojjar över åldern för mycket och sabbar alltsammans.
IT'S ALL UP TO YOU :-------)
Ja. Det blir aina på honom asså.
Citat från xjennu
Gör denna tråden för att jag vill ha era synpunkter, hjälp att reda ut lite tankar osv. Vore tacksam om
ni kunde respektera detta.. Alltså, inga dumma/onödiga kommentarer :>
Jag dejtar en kille som är 19fyllda (92:a), har tidigare dejtat både 93or och 94or.
Jag fyllde 14 i augusti, problemet är bara att jag oftast inte känner mig som en 14åring.
(Umgås i största delen bara med äldre) vilket kanske inte alltid är så bra.. Jag tror nog ibland
att jag är mognare än jag är osv. Men back to bussines,
Vad tycker ni om åldersskillnaden? Spelar det så stor roll igentligen?
Tacksam för svar! huuuugs
Beror på hur pass liberal du är i din syn på relationer, ska kärleken ha gränser i ditt liv?
Många trotsar ju den accepterade "åldersgränsen" för människor man umgås med.
Är svaret nej på frågan jag ställde, fantastiskt! Du kan nu skapa ett liv med egna förutsättningar med en människa du tycker om mycket och vara stolt för det i framtiden.
Rent juridiskt är det bortom rekommendation, men jag tycker att känslorna måste få vingar om båda tycker att det är trivsamt.
Han förstår ju inte vilken risk han själv utsätter sig för på det hörnet.
Citat från everywhereigo
Citat från Pansartax
Tänk bara på att det är olagligt om ni knullar innan du fyller 15!
Det är olagligt att cykla utan hjälm innan femton också, men det är inte särskilt många som faktiskt bryr sig om den lagen heller (y)
Du skulle inte överleva länge i en domstol lilla vän :P
Haha, vet att det inte direkt är ett hållande argument, men känner lite att vill man verkligen göra något som inte påverkar någon annan än sig själv, så kan man väl bryta just den lagen. Ingen förlorar något på det så länge det inte blir anmält, då killen lär få det rätt jobbigt. Visserligen påverkar det hennes kille också, men ifall han vill (vilket jag antar att han vill) så, go for it. Det är upp till dom att bestämma om det är värt att han riskerar att bli anmäld eller inte.
imo, sen kanske man kan tänka snäppet längre än att gå runt och säga det till massa folk, för då får man ju skylla sig själv ifall det skulle bli anmält.
potato, potado
He's too young for you bro
17 åringar vill ha mina barn
jävligt äckligt men ah, finns la inget som kan stoppa dig antar jag.
Ja han är för gammal för dig.
Ta mig istället.
Okej, fjortonåriga tjejer ser inte ut som barn (oftast). I många fall tänker de inte heller särskilt barnsligt, de kan föra vettiga argumentationer och fatta rationella beslut
......... men de går i sjuan/åttan. Jag kan tänka mig att det blir jobbigt för någon som tagit studenten att få sitt liv att gå ihop med någon som går i högstadiet. Det är visserligen inte upp till mig att avgöra, men jag tycker att det är värt att påpeka.
Om åldern spelar roll är upp till dig. Tänk bara på att han kan åka in i fängelse för sakens skull
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet