Är han för gammal för mig?
Citat från VampireKiss
Citat från Pansartax
Det är det visst, prata inte om grejer du inte vet.
Förövrigt förstår jag inte hur en 21-åring kan överhuvudtaget tända på en 14-åring. Hon är ju bara barnet?
nej de är inte olagligt, inte direkt så att polisen kommer och hindrar en om en 14åring har sex.
Det är mer en rekomendation, och en gräns för ''pedofileri'', men inte olagligt
Vad jag fattat det som var snubben i fråga bara 19?
Låt dom knulla om dom vill, är hon med på det så klassas det inte som något om inte hennes päron får spatt och anmäler honom.
Då blir det dyrt.
Finns flera såna kända fall, iallafall som hänt här i Varberg.
Citat från fisksnopp
Tycker jag inte.
Skiljer 7 år mellan mig och min kille. Man ska inte behöva bry sig om vad andra tycker. Är du kär i honom så är du, du kan ju inte direkt välja vem du blir förälskad i.
är han 12?
Jag tycker det är okej för dig, du vet inte bättre. Tycker det är äckligt av honom!
Citat från Nicolassilver
Jag tycker det är okej för dig, du vet inte bättre. Tycker det är äckligt av honom!
^ this pretty much
Citat från Wikileaks
Citat från Pansartax
Det är det visst, prata inte om grejer du inte vet.
Förövrigt förstår jag inte hur en 21-åring kan överhuvudtaget tända på en 14-åring. Hon är ju bara barnet?
Pansartax, du och jag måste vara två av de klokaste i den här tråden. Är en "vuxen" tillsammans med ett barn så är det sjukt på en sådan nivå att killen behöver söka hjälp. Antagligen är han ensam och deprimerad och har inte många vänner, därför är han med en 14åring som ser upp till honom. Han utnyttjar henne..säg en tjej som är 14år som inte ser upp till en äldre kille?
käre wikileaks, absolut. Till att börja med vill jag uppmärksamma er om att ni blandar ihop två diskussioner, den ena gällande en 14-åring som funderade på att bli ihop med en 19-åring och den andra om vad som får antas vara en 15-åring som var ihop med en 21-åring.
Din syn gällande det sjukliga i det hela får mig att anta att du vare sig har någon som helst utbildning inom psykologi, historia, juridik eller ens samhällsvetenskap. Vad är det som gör det sjukligt? Om vi filtrerar antaganden och personliga åsikter som inte grundats återstår:
De kommer sannolikt inte ha särskilt mycket gemensamt.
De får enligt lag inte ha sex tills den yngre parten är 15 år fyllda.
Inget av det lägger hinder för relationen, däremot kanske det gör att parterna borde fundera en extra gång innan de går in i den...
äckligt :S
Citat från VampireKiss
Citat från Pansartax
Citat från VampireKiss
Citat från Pansartax
Tänk bara på att det är olagligt om ni knullar innan du fyller 15!
haha nej
Det är det visst, prata inte om grejer du inte vet.
Förövrigt förstår jag inte hur en 21-åring kan överhuvudtaget tända på en 14-åring. Hon är ju bara barnet?
nej de är inte olagligt, inte direkt så att polisen kommer och hindrar en om en 14åring har sex.
Det är mer en rekomendation, och en gräns för ''pedofileri'', men inte olagligt
Gullunge, om polisen får reda på att en 14-åring har sex är de enligt lag tvungna att anmäla det, vartefter de påföljande händelserna torde kunna ses som ett hinder. Detta förutsätter dock enligt praxis att den äldre parten är över 4 år äldre än den yngre.
att ha sex med någon under 15 år är med andra ord olagligt enligt NJA 6kap. 6§, sen om det händer att folk gör det utan att polisen "kommer och hindrar" dem så beror det på att de inte blir upptäckta alternativt att de personer som upptäcker dem inte följer lagen utan väljer att inte anmäla dem.
Det var ju knappt någon åldersskillnad över huvud taget :O
Plsu jag tkr självklart int att du ska bry dig om vad andra tycker, stå för dig själv.
Finns det inte ett antal trådar om detta?
Och ja, din specifika situation kan ju ingen här bedöm riktigt. Jag var själv tillsamman med en 20åring när jag var 14. Det höll i en månad.
Nu hade han barn också, så det förvärrade situationen något. Jag kände mig fånigt ung eftersom jag inte (t.ex.) kunde stötta honom i jobbet eftersom jag aldrig varit nära ett jobb innan.
Trivs ni med varandra så kör på det, men för mig fungerade det inte.
öh
gör vad fan du vill.
jag har varit tillsammans med en 5 år äldre och det varade lite mer än ett år. sen blev jag på g med en som är 7 år äldre. men det sket sig pga distansen _INTE_ pga åldern.
så länge man tycker om varandra!
fast tycker fortfarande att.. när man är 14 håller förhållanden i typ 1-2 månader. eftersom man (enligt mig) är för ung.
och ja, jag vet att jag nästan är lika liten, men palla bry sig.
Citat från fisksnopp
Förövrigt så skiljer det 7 år mellan mig om min kille.
Jag är 19, han är 26 och JAG är mer mogen än vad han är < SARKASM. Jag menar självklart inte allvar.
Min poäng är. Påverkar det inte ditt liv negativt eller på något dåligt sätt, låt det vara.
Jag tror inte du var 13 och han 20 när ni börjades ses va?
Jag har inget emot ålderskillnader, sålänge det inte är en unge tillsammans med en vuxen.
Men när det är en liten flicka och en grown-ass-man, dat gotta be one sick mothafucka
Citat från Pansartax
Tänk bara på att det är olagligt om ni knullar innan du fyller 15!
Det är olagligt att cykla utan hjälm innan femton också, men det är inte särskilt många som faktiskt bryr sig om den lagen heller (y)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet