Allt du behöver veta om DREADS!
En schampokaka från Lush om jag inte minns helt fel!
Jag har alltid tvättat mina dreads med schampo och det har aldrig fastnat något i mina.. Förra gången jag hade dreads och trassla loss dem fanns det inge schampo :( fattar inte vad folk menar..
Hur är det med havssaltspray då?
Man kan givetvis använda schampo utan att få schamporester, det får man väl endast om man är slarvig med att skölja ur håret?
Jag har tvättat med schampo ett flertal gånger, och jag har aldrig varit med om några rester.
Man måste nog vara vääldigt slarvig om det ska fastna rester i håret :s
Jag tror nog att det även kan bero en del på vilket slags schampo man använder, eller?
Jag håller mig iallafall till så naturliga produkter som möjligt, känns snällast.
Fast vi har alltid tusen olika sorter hemma.. använder vädigt olika.. kan till och med ha använt för färgat hår. Visst är vissa bättre än andra eller mindre mjukgörande men förstår inte hur det kan fastna
Tror det mest sitter i hur dreadsen är, mina är fruktansvärt tighta och hårda och jag arbetade verkligen in shampot... Försökte skölja så noga det gick men det räckte uppenbarligen inte....
tänkte bara på att det är så många som har råkat ut för det ^^
Att använda schampon utan silikoner i, eller använda olivtvål är nog bäst om en vill undvika rester (-: + inte försöka få in det i dreadsen, det motverkar nog bara sitt egentliga syfte
jag duschar med såpa- funkar hur bra som helst! lämnar inga rester eller så! det enda är väl att det luktar lite speciellt men annars funkar det bra:)
Hallå jag är fett sugen på att kamma ut en rad med dreads så jag får mer lugg/hår. Har ni gjort det, äre värt? Kommer säkert ångra mig haha.
har velat skaffa dreads ett bra tag nu men jag känner inte någon som kan göra det åt mig och när jag läst på Internet så står det att frisörerna oftast intr vet vad de håller på med. har ganska kort hår och afro så jag måste lägga in något löshår. vet inte om det är någon särskilt stor skillnad på att göra dreads med afro eller med 'skandinaviskt hår men jag antar att det är ungefär samma grej. hur gjorde ni när ni fixade era? gjorde ni själva eller hos någon frisör? ungefär hur mycket kostade det?
Citat från Emio
Hallå jag är fett sugen på att kamma ut en rad med dreads så jag får mer lugg/hår. Har ni gjort det, äre värt? Kommer säkert ångra mig haha.
Jag gjorde det, ångrade mig galet mycket </3 gick inte lång tid innan jag kirrade tillbaka dreadsen igen!
Finns frisörer som är utbildade på att göra dreads och har egna salonger, googla! Men det är ju inte direkt asbilligt...men ska du lägga in löshår osv på väldigt kort hår skulle jag faktiskt rekomendera det.
Jag gjorde mina själv, tog mig ca 8 timmar... Om jag hade haft pengarna skulle jag bett en kompis/en frisör göra mina.
Juste, finns några här på EC som gör dreads för en betydligt mycket billigare summa än en riktig frisör, och det kanske är lite roligare med någon i ens egna ålder osv som man kan samtala med utan problem när man ska sitta där stilla i ett antar timmar!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet