Allmän emodiskussion
Nej. Musikforum. Sluta.
Big difference.
Citat från Gulingen
Nej, problemet är att du är bortskämd, kolla på de i Afrika, de svälter varje dag hörru.
Väldigt trångsynt kommentar. Tänk om alla psykologer sa så till sina patienter? Helt fel metod att försöka ge folk dåligt samvete för att de mår dåligt, det är inte ett konstruktivt sätt att lösa den situationen.
Jag vet, jag är en jävla fitta.
Var glad att du inte bor i Bhutan hursomhelst, kanske inte lika jävligt som i tex. Somalia men ändå.
Citat från Gulingen
Var glad att du inte bor i Bhutan hursomhelst, kanske inte lika jävligt som i tex. Somalia men ändå.
Självklart är jag det, säger inte att det inte finns de som har det värre, det vore otroligt korkat, säger bara att man inte ska jämföra problem, det finns så många olika sorters problematik i världen, och de behöver bli behandlade på olika sätt. Ignoranta kommentarer såsom "skärp dig", "ryck upp dig osv" hjälper nog sällan, och en deprimerad människa blir nog inte mindre deprimerad av att höra någon säga "men tänk på barnen i Afrika"
Tycker bara det är tröttsamt med folk som inte fattar hur bra de egentligen har det, du har två ögon att se med, finns många människor somär blinda.
Citat från Gulingen
Tycker bara det är tröttsamt med folk som inte fattar hur bra de egentligen har det, du har två ögon att se med, finns många människor somär blinda.
Jag håller delvis med dig. Jag kan bli irriterad när folk gnäller över, vad jag tycker, är skitgrejer. Men samtidigt tycker jag inte att man ska döma någon, oavsett hur bra de verkar ha det osv, för det behöver inte ha någonting med känslolivet att göra, jag menar en människa kan ju både vara framgångsrik, ha massa pengar, ha familj och äga en massa saker, och ändå råka ut för en depression eller något annat.
Psykiska sjukdomar och missbruksproblem är jag ganska säker på att ingen egentligen VILL ha, jag tror inte folk drömmer att bli A-lagare, eller att någon VILL må så dåligt att de känner att självmord är den enda lösningen. Jag tycker att det är viktigt att ändå försöka att visa respekt mot de som mår dåligt, att inte döma dem för vad de känner och klanka ner på dem eller ge dem dåligt samvete för att det finns dem som har det värre, om man inte klarar av det, låt de bara vara ifred.
Man vet aldrig vem som kommer drabbas av psykisk ohälsa, precis som med vilken sjukdom som helst.
Man väljer själv vem man vill vara när det gäller vissa saker. Jarmo 56 som sitter med en Lapin Kulta i parken och varje dag funderar på hur han ska ta livet av sig har gjort sig själv till ett offer för att han har intalat sig att allting är omöjligt under såpass lång tid istället för att försöka ändra på saken.
Citat från Gulingen
Man väljer själv vem man vill vara när det gäller vissa saker. Jarmo 56 som sitter med en Lapin Kulta i parken och varje dag funderar på hur han ska ta livet av sig har gjort sig själv till ett offer för att han har intalat sig att allting är omöjligt under såpass lång tid istället för att försöka ändra på saken.
Jarmo 56 kanske har försökt på många olika sätt? Han kanske - antagligen - har haft exempelvis LVM flera gånger under sitt liv och fått behandling på massa olika sätt. Det är inte så lätt som att bara "rycka upp sig" om man är psykiskt sjuk, vilket jag antar att majoriteten av alla missbrukare är, för man dricker/pundar för att döva/fly ångest och känslor som man inte kan hantera. Och för varje gång man försöker reda ut sitt liv och misslyckas så sjunker man ner så mycket mera. Tro mig, psykisk sjukdom, personlighetsstörningar och missbruk är verkligen komplicerade, och allt annat än enkelt att reda ut, många misslyckas, och tappar till slut hoppet och tron på att hjälp öht existerar.
Att säga att alla missbrukare/psykiskt sjuka är patetiska förlorare som valt det själva är fan att göra det enkelt och bekvämt för sig själv, och då är man inte alls särskilt insatt i den typen av problematik. Själv har två föräldrar som är både psykiskt sjuka och alkoholister, de förstör inte bara sina egna liv, utan även min barndom. Jag hatade dem i många år, tyckte att de var de mest självömkande, vidriga, mest patetiska och oansvariga jävlar som existerade (alltså tyckte jag precis som många andra tycker).
Men med tiden har jag fått en annan syn på det. Efter att själv ha fått samma problem och bott med missbrukare och hört andras upplever osv. Jag vet att min mamma inte är en dålig människa, jag vet att hon inte ville skada mig eller ärra mig, jag vet att hon så många gånger självmant sökte hjälp, samt fick tvångsvård vid flera tillfällen, och hur knäckt hon blev gång på gång när ingenting blev bättre. Nu är hon inte ens en människa längre, hon är en spillra av en människa, hon super konstant och lever i en relation där hon blir misshandlad osv. I mina ögon är det fruktansvärt tragiskt, men säg inte att hon har valt det själv, för hon har försökt att rädda sig själv så många gånger, jag tror ingen bara lutar sig bakåt och embracear sina problem och sina motgångar och låter sitt liv köras i botten utan att försöka kämpa för ett bättre liv, men när ingenting blir bättre så ger man till slut upp. För mig är det helt förståligt, ingen orkar hur mycket som helst.
ni är båda två äckliga skitmännsikor.
nu stick ifrån vår tråd och sluta beslua den.
j
jävla hobby psykologer
vad i helvete, var kom de där ifrån D:
Citat från RedShirtGuy
ni är båda två äckliga skitmännsikor.
nu stick ifrån vår tråd och sluta beslua den.
j
jävla hobby psykologer
Som sagt, stor skillnad på musikstilen emo och depressioner?
Citat från Gulingen
Som sagt, stor skillnad på musikstilen emo och depressioner?
Ja
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet